Rośliny domowe

Kompaktowy kuzyn zamiokulkasa. Jak uprawiać i pielęgnować zamiokulkasa 'Zenzi'?

Zamiokulkas 'Zenzi' to nowa odmiana znanego wszystkim zamiokulkasa, która urzeka niewielkimi rozmiarami, zwartym pokrojem i gęsto osadzonymi liśćmi. Jak o niego dbać, by pięknie prezentował się w mieszkaniu? Sprawdźcie!

Kompaktowy kuzyn zamiokulkasa. Jak uprawiać i pielęgnować zamiokulkasa 'Zenzi'?
Zamiokulkas 'Zenzi' to karłowata odmiana popularnego zamiokulkasa. Fot. Instagram: molnlyckegc / plant_katka
REKLAMA

Spis treści:

Zamiokulkas 'Zenzi' — charakterystyka

Zamiokulkas 'Zenzi' to nowa miniaturowa odmiana tradycyjnego zamiokulkasa. Jego cecha charakterystyczną są niewielkie rozmiary, dlatego często nazywany jest też zamiokulkasem karłowatym.

Roślina tworzy zwarty pokrój oraz posiada grube pędy, z których wyrastają gęsto osadzone ciemnozielone i błyszczące liście. W porównaniu do zwykłego zamiokulkasa, odmiana 'Zenzi'jest dużo bardziej kompaktowa i przybiera beczułkowaty kształt. Łodygi nowej odmiany są dużo krótsze, a liście mniejsze i ściślej ułożone na pędach.

Ta nowoczesna roślina doniczkowa o niewielkich rozmiarach świetnie nadaje się do domowych przestrzeni oraz biur. A co więcej, pełni nie tylko rolę dekoracyjną, ale również oczyszcza powietrze z toksyn.

Przeczytaj również: Biały nalot na ziemi w doniczce. Co zrobić? Użyj tej aromatycznej przyprawy

Zamiokulkas 'Zenzi' — uprawa

Odmiana 'Zenzi', podobnie jak w przypadku tradycyjnego zamiokulkasa, ma niewielkie wymagania związane z uprawą. Co więcej, ten gatunek roślin uznawany jest za najtrwalszy i najłatwiejszy do uprawy w warunkach domowych, dlatego polecany jest nawet dla początkujących. Zamiokulkasy są w stanie przetrwać niemal każde niesprzyjające warunki, dlatego są cenione na całym świecie. Wystarczy im odrobina uwagi i niewielkie zaangażowanie w ich pielęgnację, a wyrosną z nich piękne okazy.

Jak dbać o zamiokulkasa 'Zenzi', by zdrowo rósł i pięknie prezentował się we wnętrzach?

  • Stanowisko

Dużą zaletą tej rośliny jest możliwość uprawy nawet w ciemnych pomieszczeniach. Kwiat najlepiej rośnie, gdy nie jest wystawiony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Należy wręcz unikać ostrego i bezpośredniego światła słonecznego, ponieważ może spowodować poparzenie liści. Dlatego dobrze jest ustawić roślinę w głębi pokoju. Co ciekawe, kwiaty te mogą również przetrwać w pomieszczeniach bez okien, pod warunkiem, że w ciągu dnia włączone jest górne oświetlenie.

  • Podłoże

Zamiokulkas 'Zenzi' preferuje lekkie i przepuszczalne podłoże. W jego przypadku dobrze sprawdzi się ziemia do sukulentów lub kaktusów. Po zakupie młodej rośliny należy przesadzić ją do docelowej doniczki, a na jej dnie koniecznie warto umieścić warstwę drenażową, która zapobiegnie gniciu korzeni. Na kolejne przesadzanie przyjdzie czas dopiero wtedy, gdy zauważymy, że roślina się rozrosła i zaczyna brakować jej miejsca w doniczce.

  • Temperatura i wilgotność powietrza

Zamiokulkas dobrze czuje się w temperaturze pokojowej wynoszącej od 18 do 24 stopni Celsjusza. Niższa temperatura również mu nie zaszkodzi pod warunkiem, że nie spadnie poniżej 8 stopni. W przypadku uprawy tej rośliny nie trzeba zwracać szczególnej uwagi na wilgotność powietrza, ponieważ nie przeszkadza jej suche powietrze w pomieszczeniach.

  • Podlewanie

Roślina nie wymaga częstego podlewania, ponieważ jej korzenie i liście kumulują wodę. Przed każdym kolejnym podlewaniem należy palcem sprawdzić, czy ziemia w doniczce nie jest wilgotna. Na podlewanie przychodzi czas dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa podłoża jest sucha. Zamiokulkas 'Zenzi' lepiej znosi krótkotrwałą suszę niż przelanie, dlatego staraj się unikać nadmiernego podlewania.

  • Nawożenie

Wskazane jest nawożenie rośliny co dwa tygodnie lub miesiąc nawozem do roślin zielonych, zawierającym wszystkie mikro i makroelementy wspierające wzrost i rozwój rośliny. Ważne jest jednak to, by zimą zaprzestać dokarmiania rośliny i ponownie rozpocząć ten zabieg dopiero wiosną.

  • Rozmnażanie

Uzyskanie nowej sadzonki zamiokulkasa 'Zenzi' możliwe jest poprzez podział bryły korzeniowej lub przez sadzonki liściowe. O tym, jak rozmnażać i przesadzać zamiokulkasy krok po kroku pisaliśmy TUTAJ

  • Choroby i szkodniki

Kwiat jest mało podatny na choroby i szkodniki. Żółknięcie i opadanie liści jest zwykle spowodowane nadmiernym przelaniem rośliny. Niewłaściwa pielęgnacja możne czasem doprowadzić także do pojawienia się nicieni, czyli niewielkich szkodników atakujących system korzeniowy rośliny. 

Czego nie lubi zamiokulkas 'Zenzi'?

Roślina ma naprawdę niewielkie wymagania, dlatego nadmierne zabiegi pielęgnacyjne mogą mu zaszkodzić. Zamiokulkas 'Zenzi' nie lubi przede wszystkim:

  • zbyt częstego podlewania - roślina ma małe zapotrzebowanie na wodę, zbyt intensywne i obfite podlewanie może jej zaszkodzić, doprowadzić do gnicia korzeni oraz żółknięcia i opadania liści i całych pędów.
  • przeciągów - zamiokulkas jest wrażliwy na przeciągi i spadki temperatury poniżej 8 stopni. Chłodne powiewy powietrza np. zza okna mogą być dla niego zabójcze.
  • ostrego słońca - ustawienie rośliny na południowym parapecie, zwłaszcza w okresie letnim, nie jest dobrym pomysłem. Ostre promienie słońca mogą poparzyć liście i pozostawić na nich brązowe plamy.

Zamiokulkas 'Zenzi' to z pewnością warta polecenia roślina doniczkowa, która urzeka swoim wyglądem. Niewielkie wymagania oraz zdolność oczyszczania powietrza to główne zalety sprawiające, że kwiat zyskuje wielu zwolenników.

Przeczytaj również: Zamiokulkas nie wypuszcza nowych liści? Ten naturalny nawóz na pewno masz w kuchni

Naturalny nawóz przyczyni się do powstawania nowych liści. Fot. 123RF.com

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać? na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Kompaktowy kuzyn zamiokulkasa. Jak uprawiać i pielęgnować zamiokulkasa 'Zenzi'?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.