Rośliny domowe

Zaczynasz przygodę z kwiatami doniczkowymi? Kup syngonium, ale pamiętaj o dwóch rzeczach

Syngonium zainteresuje miłośników roślin tropikalnych. Swą wyjątkowość zawdzięcza liściom przypominającym strzały. Roślina ta świetnie sprawdzi się w domowych wnętrzach, pod warunkiem zachowania odpowiedniej temperatury i wilgotności powietrza. Jeżeli interesujesz się kształtem strzał nie tylko w filmach akcji, ale i w swoim ogrodzie – dowiedz się, jak prawidłowo zadbać o syngonium. 

Zaczynasz przygodę z kwiatami doniczkowymi? Kup syngonium, ale pamiętaj o dwóch rzeczach
Syngonium to szybko rosnące pnącze z rodziny Araceae, które występuje w wielu gatunkach i odmianach. Fot.123RF.com

Spis treści:

Syngonium – charakterystyka 

Syngonium (inaczej nazywany zroślichą) to ceniona roślina doniczkowa. Pochodzi z rodziny obrazkowatych i w odpowiednich warunkach może osiągnąć nawet 1,5 m długości.  

Ozdobne liście syngonium mają zieloną barwę i na początku są stosunkowo niewielkie. Ich kształt natomiast początkowo przypomina serce bądź owal, a dopiero po jakimś czasie przybiera postać strzałkową. Liście rośliny są osadzone na długich łodygach. Poza tymi o zielonym zabarwieniu można spotkać też rodzaje o innych barwach. Syngonium wytwarzają kwiatostany w formie kolby, a jej posadki wyglądają niczym spathy (długie miecze). Naturalnym środowiskiem występowania syngonium są tereny Ameryki Południowej, szczególnie te w obrębie lasów deszczowych.  

Zroślichy to wiecznie zielone pnącza, które potrafią się bardzo okazale rozrosnąć. Charakterystyczna dla syngonium jest długa, pnąca lub płożąca się łodyga. Ciekawostką jest fakt, że kiedy roślina przestanie rosnąć i wypuści nowe kwiatostany, z niektórych jej bocznych pąków mogą wyrastać nowe pędy główne. 

Ta tropikalna roślina o ciekawym kształcie wytwarza również tzw. kwiaty jednopienne. Wyrastające z jej pędów kwiatostany utrzymują się na roślinie tylko 3-4 dni. Warto także wspomnieć o owocach syngonium. Mają one dość wyczuwalny aromat i charakteryzują się białą lub brązową barwą. To właśnie w nich skumulowane są drobne nasiona, które – o ile nie zostaną przesuszone – posiadają zdolność do kiełkowania. 

Syngonium – odmiany 

Choć syngonium słynie z tego, że ma wiele gatunków i odmian, to w uprawie najczęściej występuje kilka jej określonych rodzajów. Najbardziej znane jest syngonium stopowcowe. Do najciekawszych odmian tego gatunku należą m.in.:

 • Syngonium White Butterfly – najpopularniejsza odmiana o jasnozielonych, dużych liściach, miejscami wpadającymi w biel. Ich krawędzie są nieco ciemniejsze, natomiast im bliżej środka, tym jaśniejsze się stają. Ta odmiana jest dobra na początek, gdyż wybacza wiele błędów pielęgnacyjnych;

 • Syngonium Neon Robusta – ciekawa odmiana o różowo-łososiowych liściach;

 • Syngonium Arrow – w warunkach domowych dorasta do metra długości. Charakteryzuje się zielonymi liśćmi z białymi częściami odznaczającymi się na nerwach;

 • Syngonium Albo Variegata – unikatowa i rzadko spotykana w sprzedaży odmiana. Jej dekoracyjne liście są strzałkowate, biało-zielone o bardzo zmiennym pstrym wybarwieniu;

 • Syngonium Pixie – odmiana karłowata o niewielkich, zielonych liściach ozdobionych w centralnej części dużym, kremowym przebarwieniem;

 • Syngonium Maria – niewielka roślina o niebanalnej kolorystyce. Jej liście są bardzo zróżnicowane – od ciemnej zieleni do jaskrawej czerwieni. 

Syngonium – uprawa i pielęgnacja

Uprawa i pielęgnacja syngonium nie są bardzo skomplikowane. Dlatego poradzi sobie z nimi nawet osoba początkująca oraz taka, która nie ma zbyt wiele czasu na pielęgnację kwiatów w domu. 

 • Stanowisko  

Stanowisko syngonium powinno być osłonięte przed bezpośrednim nasłonecznieniem, stąd najlepiej trzymać rośliny w nieco zacienionym miejscu. Niestety, promieniowanie słoneczne ma szkodliwe działanie na syngonium – może nawet poparzyć liście tej rośliny. Zroślicha lubi wilgotne powietrze, zatem znakomitym miejscem dla tej rośliny byłaby nawet łazienka. Warto też pomyśleć o zakupie nawilżacza powietrza, który przyda się szczególnie w okresie zimowym, kiedy przez mieszkanie przepływa powietrze ogrzewane przez kaloryfery.  

 • Podłoże 

Gleba powinna mieć pH o kwaśnym odczynie. Bardzo ważne jest też zapewnienie roślinie dobrego przepływu powietrza w systemie korzeniowym. Przy sadzeniu tej rośliny powinno się pamiętać, aby zadbać o próchnicze właściwości ziemi. Syngonium najlepiej posadzić w perlicie, wermikulicie lub piasku. Poleca się też trzymać zroślichę w podwieszanych doniczkach. 

Przeczytaj również: Niezwykły minerał rodem z Australii. Dlaczego warto stosować wermikulit w ogrodzie i w domu?

 • Podlewanie 

Podlewanie syngonium powinno odbywać się nieco częściej latem, kiedy powietrze jest suche, natomiast zimą roślina może mieć mniej wilgotne podłoże. Jeśli nie wiesz, kiedy nastąpi czas na jej nawodnienie, sprawdź glebę. Gdy okaże się, że jest przeschnięta, możesz śmiało sięgnąć po konewkę. Nie zapomnij jednak o tym, że musi to być miękka woda. Warto też pamiętać o nawilżaniu liści. Najlepszą temperaturą dla syngonium są 22-24°C. W końcu jest to roślina tropikalna.  

 • Nawożenie 

Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest także odpowiednie nawożenie syngonium. Z racji tego, że roślina szybko się rozrasta, w sezonie potrzebuje systematycznego zasilania. Do wykonania tej czynności poleca się używanie nawozu do roślin zielonych. 

 • Przycinanie 

Syngonium charakteryzuje się długimi i zwisającymi pędami. Jeśli zaś taka forma rośliny nie będzie ci odpowiadać, a jej pędy zaczną się przewieszać – można je delikatnie podciąć. Przycinanie syngonium można też sprawić, że roślina nabierze nieco innego kształtu. Aby pokrój zroślichy był bardziej zwarty bądź krzaczasty, warto obcinać jej dłuższe pędy. Zabieg ten pobudza roślinę do wzrostu, a ucięte części kwiatu świetnie się nadadzą na sadzonki. 

syngonium uprawa Syngonium nie jest rośliną trudną w uprawie. Fot.123RF.com

Rozmnażanie syngonium. Jak przesadzać zroślichę? 

Rozmnażanie syngonium nie jest wymagającą czynnością. Wystarczy umieścić sadzonki pędowe w wodzie lub zapewnić im wilgotne podłoże. Ukorzenione pędy rośliny sadzi się w większych doniczkach. Z racji tego, że syngonium jest rośliną dość ekspansywną, należy wybrać pojemniki o większej średnicy. Nowo pozyskana sadzonka powinna urosnąć nawet w ziemi uniwersalnej z przeznaczeniem do roślin zielonych. Warto zmieszać glebę z keramzytem, który zabezpieczy rośliny przed gniciem. 

Przesadzanie syngonium najlepiej rozpocząć w okresie wiosennym. Wówczas roślina zapada w sen zimowy i jest bardziej podatna na wszelkie zabiegi. Warto mieć na uwadze, aby przesadzać tylko starsze okazy, w przypadku młodych egzemplarzy czynność ta jest zbędna. Roślinę należy przesadzić również wtedy, gdy jej korzenie mocno się rozrosną, a tym samym zaczną niejako wychodzić z doniczki. 

Syngonium – choroby i szkodniki 

Syngonium to roślina dość odporna na choroby i szkodniki. Zdarza się jednak, że zroślicha marnieje, gdy zostanie przesuszona. Suche powietrze może sprawić, że przy tej roślinie zaczną namnażać się przędziorki czy wciornastki. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po środki owadobójcze. Bywa, że zroślicha zostaje zaatakowana przez przędziorki lub wełnowce. Warto mieć ją jednak na oku, aby nie dopuścić do trwałych uszkodzeń. Większość preparatów dostępnych na rynku ogrodniczym dobrze sobie radzi w walce z tymi nieprzyjaciółmi. W razie potrzeby warto więc pokusić się o ich zakup. 

Natomiast jeśli chodzi o choroby, syngonium należy raczej do odpornych roślin. Oczywiście mogą pojawić się pewne komplikacje, ale najczęściej dotyczy to grzybów, co związane jest z przelaniem zroślichy. Również nadmiar suchego powietrza może negatywnie wpłynąć na syngonium, wiąże się to z żółknięciem czy brązowieniem liści rośliny.  

Reasumując, syngonium to bardzo dekoracyjna roślina niewymagająca specjalistycznej uprawy ani pielęgnacji. Sposób dbania o zroślichę jest uzależniony od pory roku, ale chodzi tu głównie o częstotliwość jej podlewania. Roślina ta powinna przypaść do gustu szczególnie tym, którzy nie należą do znawców poszczególnych egzemplarzy i nie są wprawionymi ogrodnikami. Niestety, większość odmian syngonium nie wpisuje się do kategorii roślin przystępnych cenowo. Nikt jednak nie pogardziłby tak znamienitym prezentem mogącym urozmaicić wnętrze nawet najbardziej chłodnego pod względem estetyki pomieszczenia. Odpowiednio zadbana zroślicha odwdzięczy się właścicielom pięknie wybarwionymi liśćmi i zwróci na siebie uwagę w aranżacji. Warto więc postarać się spełnić jej wymagania. 

Przeczytaj również: Juka domowa szybko wypuści nowe liście. Zobacz, jak ją pielęgnować, żeby nie marniała

Pajęczynka i żółte plamy. Jeszcze nie jest za późno! na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.