Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Urządzanie wnętrz

Co na podłogę, zamiast desek i paneli?

Wnętrzarskie mody zmieniają się jak w kalejdoskopie i nie omijają również, wydawałoby się trwałych i niezmiennych elementów, takich jak podłogi. Jakie materiały są teraz na topie?

Co na podłogę, zamiast desek i paneli?

Drewniane klepki i laminowany parkiet zdominowały polskie podłogi – układane są niemal wszędzie tam, gdzie zezwalają na to panujące warunki. Są tanie, łatwo dostępne, estetyczne. Istnieje jednak wiele ciekawych i łatwiejszych w eksploatacji rozwiązań. Jakie wykończenia się teraz modne? Na co warto zwrócić uwagę, remontując lub urządzając mieszkanie?

Podłogi kamienne

Zwolennicy naturalnych wykończeń, o ile nie są zainteresowani drewnem, uwagę powinni zwrócić na kamień. Posadzki najczęściej wykonywane są z marmuru, granitu, trawertynu, a także konglomeratów. Rzadziej stosuje się piaskowiec, bazalt i kwarc. Materiały te różnią się miedzy sobą pod niektórymi względami, jednak przeciętnie są bardzo trwałe, wytrzymałe i mało problematyczne w utrzymaniu oraz pielęgnacji. Większość z nich nie wymaga nawet impregnacji, co więcej, można je łatwo i wielokrotnie odnawiać – wystarczy zeszlifować je z wierzchu. Doskonale nadają się na ogrzewanie podłogowe. Kamienne podłogi nie są jednak pozbawione wad – nie są odporne na działanie chemicznych preparatów czyszczących, które odbarwiają i wżerają się w ich powierzchnie.

Zyskującym na znaczeniu trendem we wnętrzach są kamienne wykończenia ułożone w formie mozaiki. Kamienie są zwykle przyklejane żywicami epoksydowymi do elastycznych siatek, które upraszczają ich montaż i poprawiają jakość i trwałość.

REKLAMA

Podłogi winylowe – doskonała imitacja drewna

Chociaż mogą wzbudzać takie skojarzenia, nie mają one nic wspólnego z linoleum czy płytami gramofonowymi. Bliżej im do paneli, jednak nie są wykonywane z laminatu, lecz PVC – polichlorku winylu. Układa się je podobnie jak deski, występują w wielu wzorach, kolorach i grubościach. Z powodzeniem imitują wygląd drewnianych podłóg, jednak nie podzielają ich wad. Są ciepłe i przyjemne w dotyku. Nadają się do wszystkich pomieszczeń, pochłaniają dźwięk, są odporne na wodę tak, jak płytki ceramiczne. Aby zachować je w czystości, raz na czas wystarczy przetrzeć je na mokro. Są wprawdzie nieco bardziej narażone na zarysowania i powstawanie ubytków, jednak w prosty sposób można je wypełnić i zamaskować przeznaczonym w tym celu preparatem.

Zobacz więcej zdjęć

Podłoga z betonu

Na fali mody na industrialne wnętrza zainteresowanie zyskały także podłogi z betonu. Chociaż materiał ten wydaje się surowy i zimny, w odpowiednim towarzystwie prezentuje się ciepło i przytulnie. W ofercie producentów są dwa rodzaje betonowych posadzek: wylewana na miejscu lub w formie dekoracyjnych płyt, układanych podobnie, jak tradycyjne kafelki.

Częściej wybierana jest ta pierwsza opcja, ponieważ takie podłogi są tańsze w wykonaniu, trwalsze, odporne na ścieranie. Ich największą zaletą jest jednak brak uciążliwych fug. Betonowa wylewka może mieć matowe (beton zacierany) lub połyskujące (beton polerowany) wykończenie. Dodatkowo nałożyć na nie można powłokę z żywic epoksydowych, dzięki czemu posadzka przybrać może inny odcień i przy okazji staje się całkowicie wodoodporna.

REKLAMA

Posadzki żywiczne

Efekt, niezmąconej spoinami tafli osiągniemy, wybierając  na podłogę posadzkę z żywicy. Dotąd korzystano z nich głównie w przemysłowych przestrzeniach i halach produkcyjnych, teraz o ich praktycznych właściwościach przekonują się właściciele prywatnych mieszkań. Są one przede wszystkim bardzo wytrzymałe na czynniki mechaniczne i „długowieczne”. Nie mają fug, co zdecydowanie ułatwia utrzymanie ich w czystości.

Aby nadać im bardziej atrakcyjnego wyglądu, producenci dodają do nich kruszyw, folii lub kolorowych pigmentów, które w połączeniu z wysokim połyskiem, charakterystycznym dla tego typu materiału, prezentują się naprawdę ciekawie. Przeźroczysta, żywiczna wylewka umożliwia też umieszczenie „pod nią” różnorodnych materiałów: ciekawych grafik, drewna, korka, a nawet… monet, co pozwala stworzyć naprawdę niepowtarzalną posadzkę.

Podłoga z bambusa

Miłośnikom drewna być może do gustu przypadną podłogi wykonane… z bambusa. Ta szybkorosnąca trawa jest o połowę twardsza od dębu. Ze starszych łodyg wytwarza się zarówno deski, jak i panele. Wbrew przekonaniom dostępne są one w kilku wariantach kolorystycznych, nie tylko w jasnym, „słomkowym” odcieniu. W przeciwieństwie do tradycyjnych drewnianych posadzek te wykonane z bambusa można wielokrotnie cyklinować.

Deccoria.pl

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.