Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Urządzanie wnętrz

Co piszemy na drzwiach w Trzech Króli? Jak prawidłowo napisać K+M+B czy C+M+B?

Co roku wierni podczas święta Trzech Króli piszą na swoich drzwiach K+M+B lub C+M+B. Wiele osób zastanawia się, która z tych wersji jest prawidłowa. Sprawdź, co oznacza ten skrót i jak go dobrze napisać na drzwiach swojego domu.

Co piszemy na drzwiach w Trzech Króli? Jak prawidłowo napisać K+M+B czy C+M+B?
Co piszemy na drzwiach w Trzech Króli?. Sprawdź!. Fot. Marek Bazak/East News

Spis treści:

 

6 stycznia – co to za święto?

6 stycznia wierni Kościoła katolickiego obchodzą Uroczystość Objawienia Pańskiego, częściej nazywaną świętem Trzech Króli. Święto ma upamiętniać objawienie się Chrystusa, do którego zalicza się: jego przyjście na świat, wizytę Trzech Króli, chrzest Chrystusa w rzece Jordan i cud w Kanie Galilejskiej. Z tego powodu słowo objawienie w nazwie święta nie jest przypadkiem i oddaje charakter tego święta.

We wschodnich kościołach pojawienie się Trzech Króli było równie ważne dla wiernych, jak narodziny Chrystusa. Jednak dla Kościoła Katolickiego ważniejszym wydarzeniem jest Boże Narodzenie, dlatego  wizytę trzech króli postanowiono upamiętnić 6 stycznia.

Co piszemy na drzwiach w Trzech Króli?

W święto Trzech króli w Kościele święci się złoto, kadzidło i kredę. Poświęconym kadzidłem, zrobionym z żywicy z jałowca okadza się dom i obejście, co ma na celu zabezpieczenie przed chorobami oraz nieszczęściami. W tym samym celu dotyka się poświęconym złotem całej szyi.

Natomiast kredą wykonuje się napis na drzwiach. Jest on prośbą o błogosławieństwo dla domu przez wstawiennictwo świętych Kacpra, Melchiora i Baltazara, których imiona zapisujemy na naszych drzwiach.

Jak prawidłowo napisać: K+M+B czy C+M+B?

Jest to kwestia, nad którą zastanawia się wielu wiernych, bo często można spotkać różne wersje napisu na drzwiach. Wobec tego, który zapis jest prawidłowy: K+M+B czy C+M+B?

W ubiegłym roku rzecznik Episkopatu Polski poinformował, że obie te formy są prawidłowe. Napis na drzwiach jest prośbą o błogosławieństwo poprzez wstawiennictwo trzech króli.

Oprócz tego istnieje kilka interpretacji, z których każda jest poprawna, ponieważ napis ten można również tłumaczyć, jako skrót zdania Christus Mansionem Benedicat , co ma oznaczać "niech Chrystus błogosławi temu domowi". Inną interpretację zaproponował św. Augustyn, który mówił o skrócie pochodzącym od słów Christus Multuorum Benefactor, co oznacza ”Chrystus dobroczyńcą wielu”.

Jak powinien wyglądać napis na drzwiach?

Wiele osób zastanawia się, jak powinien wyglądać napis na drzwiach umieszczany w święto Trzech Króli. Pobłogosławioną kredą należy oznaczyć drzwi krzyżem, cyframi nowego roku oraz inicjałami K+M+B lub C+M+B.

Istotne jest to, żeby nie dodawać w napisie znaku równości, ponieważ pomiędzy inicjałami nie pojawiają się plusy, a krzyże, które mają symbolizować błogosławieństwo.  

Przeczytaj również: Jak przygotować dom na wizytę księdza z kolędą? Co postawić na stole, ile dać do koperty?

Po Bożym Narodzeniu rozpoczną się wizyty duszpasterskie w domach wiernych. Fot. MONKPRESS/East News

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.