Urządzanie wnętrz

Coliving: co to takiego i czy ma szansę przyjąć się w Polsce?

Wbrew oczekiwaniom związanym z pandemią i recesją na rynku ceny mieszkań w dużych miastach nadal osiągają rekordowe poziomy. Zakup mieszkania w stolicy czy w Trójmieście powoli jest poza zasięgiem młodych. Wynajmowanie mieszkania również wiąże się z wysokim kosztem, a w dodatku z problemami. Do tego dochodzi poczucie samotności w wielkim mieście. Odpowiedzią na te bolączki ma być coliving – współdzielenie mieszkania.

Coliving: co to takiego i czy ma szansę przyjąć się w Polsce?
fot. Coliving jest idealnym rozwiązaniem dla osób szukających towarzystwa w nowym mieście /123RF/PICSEL

Mieszkalnictwo wspólnotowe

Idea colivingu nie jest niczym nowym. Złośliwi powiedzieliby, że za komunałkami nie tęsknią. Jednak mieszkańcy współczesnych współdzielonych apartamentów z pewnością nie mają tych samych problemów, co lokatorzy dawnych ciasnych pokoi z łazienką na korytarzu. Coliving więcej ma wspólnego z cohousingiem – założeniem, które powstało w latach 60. w Danii i wypłynęło z potrzeby tworzenia wspólnoty, ale z zachowaniem przestrzeni i własności prywatnej. Grupa ludzi o podobnych wartościach inwestuje w budowę apartamentowca, w którym wspólnie zamieszkają. Każdy ma swoje mieszkanie, ale dzielą przestrzeń wspólną (jadalnię, ogród itp.), z założenia więc razem spędzają czas wolny. Czym zatem różni się coliving? Nie wymaga od mieszkańców zobowiązania na lata ani dużego nakładu środków. W naturalny sposób coliving praktykują studenci i młodzi dorośli. Dostają się na studia lub otrzymują pracę w dużym mieście i dla ograniczenia kosztów wspólnie wynajmują mieszkanie. Takie rozwiązanie nie jest niczym nowym. Na czym więc miałby polegać trend, który wchodzi właśnie do naszego kraju?

Zobacz więcej zdjęć

Wygodnie i bez kłótni

Obecnie w Polsce powstają apartamenty, które od samego początku przeznaczone są do wynajmu pod coliving. Składają się z kilku-, a nawet kilkunastu sypialni jedno- lub dwuosobowych. Do tego mieści się w nich kilka łazienek, by lokatorzy nie musieli zirytowani czekać w kolejce – w końcu to generuje konflikty, a tych w colivingu ma być jak najmniej. Agencje nieruchomości, które wynajmują takie apartamenty, oferują również monitoring w przestrzeniach wspólnych, by w razie wątpliwości lokatorzy mogli łatwo rozstrzygnąć, kto uszkodził sprzęt. Do ceny najmu doliczone jest sprzątanie mieszkania, żeby uniknąć kłótni związanych z utrzymaniem porządku, które bardzo często są zmorą osób żyjących pod jednym dachem. Pokoje są przestrzenne i wygodne, nie ma w nich starych i nieustawnych mebli, z którymi kojarzy się tradycyjny wynajem. Do tak stworzonego colivingu można wprowadzić się ze znajomymi, ale można także dołączyć do istniejącej ekipy. Założeniem colivingu jest nawiązanie przyjacielskiej relacji z pozostałymi mieszkańcami.

Samotność w wielkim mieście

Walka z samotnością to jedna z podstawowych przyczyn, dla których pracujący, często bardzo dobrze zarabiający ludzie z pokolenia milenialsów decydują się powrócić do współdzielenia mieszkania. Są to osoby, które bardzo często stać na wynajęcie kawalerki, a nawet jej zakup. Jednak po wielu godzinach spędzonych w korporacji brakuje im czasu na życie prywatne. Przeważnie są to osoby, które niedawno przeprowadziły się do miasta lub obcokrajowcy. Ich znajomości ograniczają się do współpracowników. Tę pustkę w życiu prywatnym doskonale wypełniają przyjaźnie nastawieni współlokatorzy. Przestrzeń wspólna jest zaaranżowana w taki sposób, by sprzyjać budowaniu relacji: można w niej wspólnie przygotować i zjeść posiłek, pograć w planszówki czy pooglądać serial. Coliving ma być zatem receptą nie tylko na wysokie ceny najmu, ale również zabiegany styl życia i samotność w wielkim mieście.

Redakcja Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.