Podstawy: rodzaje listew przypodłogowych
Listwy przypodłogowe to ważne elementy wykończeniowe, które zakrywają łączenia między podłogą a ścianą. W zależności od materiału, z którego zostały wykonane, można wyróżnić kilka rodzajów listew.
- Listwy przypodłogowe z PVC – modele wykonane z syntetycznego polimeru (polichlorku winylu). Do ich zalet należą: stosunkowo przystępna cena, estetyczny wygląd oraz ogromna elastyczność. Ta ostatnia cecha sprawia, że listwy z PVC można łatwo zamontować właściwie w każdym pomieszczeniu. Pozwalają ukryć drobne niedoskonałości podłogi, a dzięki specjalnym wyżłobieniom nadają się także do zakrywania kabli. Listwy tego typu są dostępne w wielu wzorach i kolorach. W zależności od preferencji można wybrać modele gładkie lub imitujące drewno. Niestety, polichlorek winylu jest dość podatny na uszkodzenia mechaniczne.
- Listwy z MDF – minimalistyczne i eleganckie, doskonale sprawdzają się w nowoczesnych wnętrzach. Choć MDF jest tworzywem sztucznym, to wygląda na tyle szlachetnie, że świetnie pasuje zarówno do podłóg z paneli, jak i drewna. Listwy z MDF są mniej elastyczne niż te z PVC, ale za to wytrzymalsze i przeważnie odporne na wilgoć. Na ich korzyść przemawia więc nie tylko estetyka, ale także funkcjonalność.
- Listwy z drewna – klasyka nigdy nie wyjdzie z mody. Lite drewno to wyjątkowo uniwersalny surowiec: pasuje zarówno do wnętrz w nowoczesnym stylu, jak i tych o tradycyjnym, rustykalnym charakterze. Drewniany cokół można też olejować, lakierować i przemalować na dowolny kolor. Co prawda drewniane listwy są mniej elastyczne niż ich odpowiedniki z PVC i MDF, ale za to wyjątkowo trwałe i dostępne w różnorodnych wariantach. Dla niektórych osób wadą drewnianych listew może być ich wysoka cena.
Listwy maskują nieestetyczną szczelinę między ścianą a podłogą / materiały promocyjne
Czy listwy przypodłogowe są niezbędne?
Listwy przypodłogowe nie są najważniejsze w projekcie budynku, jednak odgrywają znaczącą rolę. Często dopiero po ich zamontowaniu podłoga sprawia wrażenie wykończonej.
Przede wszystkim listwy maskują nieestetyczną szczelinę między ścianą a podłogą i sprawiają, że nie osadza się tam kurz. Ponadto ograniczają ryzyko zabrudzenia ściany; dzięki nim odkurzanie i mycie podłogi staje się przyjemniejsze. Za pomocą listew wyposażonych w specjalny rowek można też estetycznie zamaskować kable.
Jak dobrać listwę przypodłogową? Wizualne sztuczki
Funkcjonalność i walory estetyczne listew przypodłogowych to nie wszystko. Za ich pomocą można również skorygować proporcje pomieszczenia, optycznie podnieść sufit, powiększyć pokój lub wręcz przeciwnie – sprawić, że stanie się „domknięty” i bardziej przytulny. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chce osiągnąć właściciel mieszkania.
Listwy przypodłogowe – białe czy w kolorze podłogi?
Montaż listew w kolorze podłogi to zawsze najbezpieczniejsze rozwiązanie. Sprawdzi się zwłaszcza w przypadku pomieszczeń o małym metrażu – powierzchnia podłogi będzie wydawać się większa. Warto zdecydować się na tę opcję również wtedy, gdy listwy z założenia mają być mało widoczne. Wówczas trzeba jak najlepiej dopasować odcień cokołu do barwy parkietu.
Białe listwy optycznie wydłużą ściany i podniosą pomieszczenie. To zatem doskonały wybór do mieszkań o standardowej wysokości. Jeśli ściany są utrzymane w jasnej kolorystyce, pokój będzie wydawał się znacznie wyższy.
Białe listwy optycznie wydłużą ściany i podniosą pomieszczenie / materiały promocyjne
Jak dobrać kolor listew do ciemnych drzwi?
Ciemne drzwi, np. w kolorze wenge, antracytowym lub czarnym, prezentują się bardzo efektownie, zwłaszcza w pomieszczeniach utrzymanych w stylu industrialnym. W tym przypadku warto przestrzegać następującej zasady: kolor listew powinien być dopasowany do barwy stolarki, tj. drzwi i ościeżnic. Ciemne drzwi będą najlepiej komponowały się z ciemnymi listwami, koniecznie w tym samym odcieniu.
W sprzedaży dostępne są też opaski maskujące do ościeżnic. Jeśli zostaną dopasowane do koloru listew przypodłogowych, pozwolą osiągnąć efekt doskonałej spójności.
Ciemne drzwi będą najlepiej komponowały się z ciemnymi listwami, koniecznie w tym samym odcieniu / materiały promocyjne
Jak wysokie powinny być listwy?
Zbyt wysokie listwy mogą wizualnie obniżyć pomieszczenie. Dlatego do mieszkań o standardowej wysokości (ok. 2,6 m) lub niższych, najlepiej będą pasowały listwy mające ok. 8 cm wysokości. Niższe dobrze komponują się z ciemnymi podłogami.
Do bardzo wysokich pomieszczeń, np. w starych kamienicach, idealnie pasują listwy wyższe niż 10 cm. Warto dopasować ich barwę do koloru ścian. Wówczas pomieszczenie zyska właściwie proporcje i będzie prezentowało się niezwykle elegancko.
Artykuł sponsorowany
materiały promocyjne