Ukrywanie i wbudowywanie pralki w rozmaite zabudowy nie jest koniecznością, jednak szczególnie w małej łazience zależy nam na schludnym, eleganckim i uporządkowanym wyglądzie, dlatego warto pomyśleć nad jej ciekawą aranżacją.
Niebanalna zabudowa pralki może stanowić dodatkowy atut, a nawet dekorację małej łazienki. Miniaturowa łazienka, w której wszystko mamy ładnie pochowane i zabudowane, zyskuje wbrew pozorom na przestronności. Poniżej prześledźmy kilka oryginalnych sposobów na wkomponowanie pralki w przestrzeń małej łazienki.
PRALKA SCHOWANA POD BLATEM
Bardzo często spotykany sposób na zlokalizowanie pralki szczególnie w pobliżu umywalki, jednak wymagający tak naprawdę sporo miejsca. Nie zawsze będzie to dobre rozwiązanie do malej łazienki. Blat nad pralką może być przedłużeniem blatu pod umywalkę lub stanowić odrębną szafkę. Jeśli nie mamy na tyle miejsca, aby pralkę umieścić pod blatem zintegrowanym z miejscem na umywalkę, możemy stworzyć miejsce pod blatem w innej części pomieszczenia. Pod blat możemy wsunąć wolnostojąca pralkę i ukryć ją za drzwiczkami otwieranymi, przesuwnymi, lub nawet haftowaną zasłonką. Aby nie zabierać cennej powierzchni na drzwiczki, możemy po prostu pozostawić pralkę bez frontowego przykrycia, ona umieszczona pod blatem i tak zniknie nam z pola widzenia w pierwszym planie.
Oprócz tego, że urządzenie będzie ukryte to dodatkowo zyskamy nową przestrzeń na blacie do przechowywania różnorakich przedmiotów w dekoracyjnych koszach czy to miejsce na galerię ulubionych perfum w eleganckich butelkach lub kolekcję świec do aromaterapii.
WYKORZYSTAJ MIEJSCE POD PIECEM C.O.
Często się zdarza, że w łazienkach w naszych mieszkaniach musimy zmieścić jeszcze piec centralnego ogrzewania. Nie jest on zwykle wielkim gabarytowo urządzeniem, ale za to nieznośnie wisi w rogu łazienki, nie dodając jej uroku. Ponadto pod nim przeważnie pozostaje niezagospodarowana przestrzeń. Będzie to miejsce idealne na pralkę. Dodatkowo, aby ponieść atrakcyjność technicznego kącika, możemy stworzyć słupek meblowy sprytnie ukrywający całość osprzętu.
ZABUDOWA WE WNĘCE
W małej łazience posiadanie wnęki na pralkę graniczy z niemożliwym, ale możemy stworzyć coś na wzór wnęki, w której umieścimy pralkę. Pozostałe miejsce powyżej pralki zabudowujemy szafkami do samej góry, zyskujemy cenną przestrzeń do przechowywania czy to ręczników czy innych niezbędnych łazienkowych akcesoriów. Jeśli planujemy mieć również suszarkę do ubrań, miejsce w zabudowie nad pralką będzie idealnym do wykorzystania na tego typu sprzęt.
Ustawienie suszarki w słupku nad pralką to nie tylko popularne, ale także funkcjonalne rozwiązanie. Stworzoną wnękę możemy wykończyć na zasadzie mebli, czyli zbudować ją z płyty MDF. Innym sposobem jest zbudowanie ścianki bocznej z jednej strony, którą wykończymy płytkami ściennymi, a front wnęki ukryjemy za dekoracyjnym panelem szklanym lub meblowym z dowolną grafiką.
ZABUDOWA MEBLOWA
Jeśli nie planujemy umieścić pralki w pobliżu umywalki i ukryć jej w ciągu pod blatem, możemy umieścić ją w zabudowie meblowej. Jest to świetne rozwiązanie dla lubiących ład stylistyczny w łazience.
Szafka ukrywająca pralkę będzie dopasowana kolorystyką do pozostałych elementów meblowych w łazience, dzięki takiemu rozwiązaniu utrzymamy całość wystroju w jednolitej estetyce. Szafkę z pralką możemy wymknąć na najróżniejsze sposoby – za przesuwnymi drzwiami (rozwiązanie oszczędzające miejsce), za drzwiami otwieranymi z płyty meblowej, z paneli szklanych lub za rozsuwaną żaluzją.
Warto pamiętać! Przy którymkolwiek z wymienionych sposobów, powinniśmy pozostawić kilka centymetrów „luzu” pomiędzy zabudową a samą pralką. Jest to konieczne na swobodną pracę pralki, odparowanie wilgoci oraz ewentualne prace serwisowe. O tym, jak znaleźć idealne miejsce na pralkę warto pomyśleć już na etapie projektowania wnętrza.
arch. Monika Wolska - Gan