Zanim przystąpimy do jakichkolwiek działań, musimy odpowiedzieć na jedno fundamentalne pytanie: Kim będzie nasz przyszły najemca? Inne oczekiwania będzie miała bowiem przykładowo grupka studentów (zazwyczaj szukają oni tanich, kompaktowych mieszkań w dogodnej lokalizacji), a inne rodzina z dziećmi (te z kolei celują raczej w większą przestrzeń). A jeśli lepiej zrozumiemy potrzeby przyszłych lokatorów, z jednej strony trafniej oszacujemy i zoptymalizujemy potrzebny nam na aranżację mieszkania budżet, z drugiej – zwiększymy nasze szanse na wynajem.
Wynajem krótkoterminowy a długoterminowy, czyli różnice w przygotowaniu mieszkania
Przygotowując nasze cztery kąty na wynajem krótkoterminowy, musimy skupić się na nieco innych priorytetach. Tutaj najważniejsze jest stworzenie przestrzeni, która zrobi świetne pierwsze wrażenie. Ten rodzaj najmu przyciąga raczej szukających komfortu i estetyki turystów. O co więc zadbać? O nowoczesny wystrój, wygodne łóżka i dodatki, nadające wnętrzu przytulności.
Co więcej, mieszkania wynajmowane na krótki czas powinny być również łatwe w utrzymaniu czystości. W praktyce oznacza to inwestycje w proste w formie meble, szybkie do umycia powierzchnie i wysokiej jakości tekstylia. Przydadzą się ponadto elementy, które ułatwią codzienne życie gościom, czyli choćby ekspres do kawy czy pralka.
Większej funkcjonalności wymagają natomiast mieszkania wynajmowane długoterminowo. W tym przypadku najemcy oczekują pełnego wyposażenia – od lodówki, przez szafy, aż po pralkę. Ważne jest, aby mieszkanie było gotowe do zamieszkania, ale jednocześnie dawało możliwość delikatnej personalizacji przestrzeni przez lokatorów. Na pierwszy plan wybija się również trwałość, ponieważ sprzęty i meble będą intensywniej eksploatowane.
Niezależnie od tego, w jaki rodzaj wynajmu celujemy, dążyć warto do tego, aby mieszkanie było w możliwie największym stopniu funkcjonalne i uniwersalne. Innymi słowy, powinno odpowiadać na podstawowe potrzeby różnych grup najemców, niezależnie od ich stylu życia.
Uniwersalność i funkcjonalność, czyli fundamenty atrakcyjnego mieszkania
Podstawą funkcjonalnego wnętrza pozostaje przemyślane rozmieszczenie mebli oraz pozostawienie przestrzeni na drobne modyfikacje (na przykład dodanie biurka dla studenta czy wstawienie łóżeczka dziecięcego dla młodej rodziny).
Kolejnym istotnym elementem jest ergonomia. Mieszkanie dobrze jest zaprojektować tak, aby każda przestrzeń była efektywnie wykorzystana. W małych kawalerkach świetnie sprawdzą się meble wielofunkcyjne, takie jak rozkładane sofy czy składane stoły. Z kolei w większych mieszkaniach warto zadbać o wydzielenie stref – na przykład jadalni, miejsca do pracy i wypoczynku.
Odpowiednia aranżacja mieszkania może zdecydować, czy potencjalni najemcy zdecydują się obejrzeć nasze ogłoszenie i złożyć ofertę /123RF/PICSEL
Dobrym pomysłem będzie ponadto wybór jasnych kolorów, ponieważ optycznie powiększają one przestrzeń i nadają jej świeżości. Jednocześnie większość najemców oczekuje mieszkań stylowych i nowoczesnych. Nie obędzie się więc śledzenia najnowszych trendów w aranżacji wnętrz i dostosowaniu ich do możliwości budżetowych.
Wreszcie: trwałość. W mieszkaniach na wynajem sprzęty i meble narażone są na większe zużycie, dlatego warto inwestować w solidne rozwiązania. Laminowane podłogi, odporny na zarysowania blat w kuchni czy dobrej jakości farby na ścianach to inwestycje, które szybko się zwrócą. Podobnie sprzęty AGD również muszą być niezawodne, gdyż ich ewentualna naprawa lub wymiana może wiązać się z dodatkowymi kosztami, a tego zdecydowanie chcemy uniknąć.
Najczęstsze błędy, które obniżają atrakcyjność mieszkania na wynajem
Urządzając mieszkanie na wynajem, łatwo jednak o błędy, które zniechęcają potencjalnych najemców lub generują niepotrzebne koszty. Jednym z najczęstszych problemów jest zbytnie podporządkowanie wystroju własnemu gustowi. Jeśli urządzimy mieszkanie w stylu, który pasuje głównie nam, ograniczymy grono potencjalnych zainteresowanych. Ekstrawaganckie kolory, nietypowe meble czy mocno spersonalizowane dekoracje – tego zdecydowanie unikajmy.
Kolejnym częstym błędem jest wybór ciemnych barw, zwłaszcza w małych pomieszczeniach. Głęboka szarość czy granat być może wyglądają elegancko, ale optycznie zmniejszają przestrzeń i wprowadzają wrażenie przytłoczenia. Następny problem to zbyt duża ilość mebli. Mieszkanie, które jest przeładowane, paradoksalnie traci na funkcjonalności. Lepiej więc postawić na kilka praktycznych elementów, a resztę – jak mniejsze meble czy dekoracje – pozostawić lokatorom.
Ostatnim problemem jest brak spójności w wystroju. Każde pomieszczenie urządzone w innym stylu tworzy chaos, który może odstraszyć potencjalnych lokatorów. Lepiej zadbać o konsekwencję, czyli wybrać jeden styl i trzymać się go w całym mieszkaniu.
Jak dobrze wystawić mieszkanie w serwisach internetowych?
Mieszkanie gotowe? Czas na wystawienie w serwisie internetowym. Pierwszym krokiem są zdjęcia, ponieważ to właśnie one przyciągają uwagę potencjalnych najemców. Fotografie powinny być jasne, wyraźne i pokazujące mieszkanie w najlepszym świetle. Dobre oświetlenie naturalne i uporządkowane wnętrze to elementy, które mogą zadecydować o sukcesie ogłoszenia. Na tym jednak nie koniec! Na zdjęciach zaprezentować warto nie tylko całość przestrzeni, ale też detale, nadające mieszkaniu charakteru. Im ciekawsze i w większym stopniu przyciągające wzrok, tym lepiej!
Jeśli chodzi natomiast o opis mieszkania, który umieścimy w ogłoszeniu, powinien on być wyczerpujący i rzeczowy. Podkreślamy wszystkie atuty lokalu: lokalizację, bliskość szkół, sklepów czy komunikacji miejskiej, dodatkowe wyposażenie i inne udogodnienia. Używajmy ponadto prostego języka, a wystrzegajmy się nadmiaru ozdobników. Dlaczego? Ponieważ zwiększymy wówczas szanse, iż ogłoszenie będzie zrozumiałe dla szerokiego grona odbiorców.
Agent nieruchomości: gwarancja bezpieczeństwa
Znalezienie odpowiedniego najemcy nie jest jednak prostym zadaniem – nawet wówczas, gdy postępujemy zgodnie z powyższymi wskazówkami. W tym miejscu warto więc wspomnieć o dodatkowym wsparciu agenta nieruchomości, który łączy dwie strony – wynajmującego i najemcę – dbając o to, aby proces był nie tylko skuteczny, ale przede wszystkim bezpieczny. A bezpieczeństwo od lat jest fundamentem działalności sieci biur nieruchomości Freedom. A dokładnie: od 15 lat, bo tyle funkcjonuje ona na rynku.
Skorzystanie z usług agenta nieruchomości dla wynajmujących oznacza niemal pewność, że ich mieszkanie zostanie oddane w ręce solidnego najemcy, a dla najemców – gwarancję, że lokal spełni ich potrzeby. To kompleksowe wsparcie, które zaczyna się od zrozumienia potrzeb klienta, a kończy na pełnej satysfakcji obu stron transakcji, co potwierdzają prestiżowe nagrody zdobyte przez sieć biur nieruchomości Freedom w 2024 roku (takie jak tytuł Lidera Jakości Otodom czy prestiżowe wyróżnienie w konkursie Wizjery), ale też rozbudowana lokalna sieć oddziałów, przekładająca się na lepszą znajomość specyfiki każdego rynku.
Przemyślana aranżacja, trwałe materiały, funkcjonalność i odrobina stylu sprawiają, że mieszkanie stanie się atrakcyjne dla szerokiego grona najemców. Urządzając je na wynajem, kierujmy się jedną prostą zasadą: naszym celem jest stworzenie przestrzeni, którą sami chcielibyśmy wynająć.