fot. Unsplash
Zabudowa grzejnika
W nowobudowanych nowoczesnych wnętrzach projektanci dużą wagę przykładają do dekoracyjnych, obecnie bardzo już dyskretnych grzejników lub pozbywają się ich, proponując ogrzewanie podłogowe. Nie wstawia się już jednakowych, dużych i brzydkich kaloryferów, które zajmowały pół ściany. Dziś zdecydowanie bardziej stawiamy na estetykę i takie rozwiązania, które spójne będą z aranżacją wnętrza. Idealnie byłoby, gdyby w każdym mieszkaniu można było wymienić stare grzejniki na ich nowoczesnych następców. Wielu z was boryka się jednak z kaloryferami, znajdującymi się w waszych mieszkaniach, których bez gruntownego remontu wymienić się nie da lub też wiązałoby się to ze zbyt wysokimi kosztami. W takich przypadkach dobrym rozwiązaniem może okazać się zabudowa, które wpłynie na walory estetyczne wnętrza. Osłony na grzejniki zamontowane mogą być w każdym pomieszczeniu, zarówno w salonie, jak i kuchni, czy łazience.
Decydując się na osłony grzejników, musicie zdawać sobie sprawę z faktu, iż każda zabudowa będzie wiązała się ze stratą energii grzewczej oraz gorszą cyrkulacją ciepłego powietrza. W mieszkaniach, w których jest bardzo ciepło, nie będzie to zwykle odczuwalne, niemniej w tych, które nie rozpieszczają wysoką temperaturą, może stać się to problematyczne. Ubytek ciepła nie jest zwykle duży, szacuje się, iż przy najlepiej wykonanych zabudowach może być to około 7% (choć fachowe źródła przestrzegają, iż może sięgać nawet powyżej 15%). Decydując się na osłonę kaloryferów ze względów estetycznych, będziecie musieli pójść na swego rodzaju kompromis i zaakceptować fakt, iż sprawność grzewcza będzie nieco niższa. Zabudowa jest jednak konstrukcją tymczasową, którą najczęściej w prosty sposób uda się zdemontować, jeśli okaże się, iż strata ciepła wpływa na wasz komfort.
Osłona na kaloryfer – zrób to sam
Do najczęściej wykorzystywanych materiałów, służących do wykonania zabudowy grzejnika należą drewno, płyta MDF, a nawet szkło i kamień. Przeglądając oferty gotowych rozwiązań, znajdziemy też propozycje wykonane z metalu (m.in. aluminiowe czy miedziane) i materiału tekstylnego. Bez względu na to, na jaki rodzaj zabudowy się zdecydujecie, pamiętajcie, że materiał musi być odporny na wysokie temperatury. Warto jednak pamiętać, iż tego typu konstrukcje nie powinny być łatwopalne, jak najlepiej przepuszczać ciepło, aby strata była jak najmniejsza oraz aby ich powierzchnia (w przypadku osłon drewnianych) nie została pokryta substancjami wydzielającymi szkodliwe substancje. Zamiast kupować gotowe maskownice, możecie pokusić się o wykonanie ich własnoręcznie. Najprostszą i najbardziej ekonomiczną wersją osłony na grzejnik, jaką możecie wykonać samodzielnie, jest maskownica tekstylna, która wykonana na wymiar zawieszona może być bezpośrednio na kaloryferze, bądź też przymocowana zostać do parapetu, jeśli kaloryfer znajduje się pod oknem. Łatwe w wykonaniu i montażu są też maskownice drewniane, choć zwrócić należy uwagę na fakt, aby zbytnio nie zasłonić grzejnika.
Ciekawym rozwiązaniem są maskownice z ażurowej płyty PCV, które możecie zamówić na wymiar i samodzielnie zamontować do drewnianej konstrukcji. Tanim pomysłem, który może ciekawie wpłynąć na charakter wnętrza, jest wykorzystanie starych palet drewnianych, które odświeżone i prawidłowo zamontowane świetnie sprawdzą się jako osłony na grzejniki. Pamiętajcie jednak o tym, aby nie malować ich lakierami, które mogą wydzielać szkodliwe substancje pod wpływem ciepła. Jest to niezwykle ważne, ponieważ może negatywnie wpłynąć na wasze zdrowie. Dla wszystkich tych, którzy lubią majsterkować, zabudowa kaloryfera nie powinna być problematyczna. Konstrukcje tego typu są zwykle proste i tanie do wykonania.
Zabudowa grzejnika w kuchni
Bardzo często pytacie o zabudowę grzejnika w kuchni. Jak już wspomnieliśmy, maskownicę zamontować można właściwie w każdym pomieszczeniu, przy jednoczesnym zwracaniu uwagi na przekaźnictwo cieplne, które jest determinantem bardzo istotnym. Kuchnia jest zwykle sercem całego mieszkania, w którym dużo się dzieje. Z uwagi na fakt, iż podczas gotowania wytwarza się ciepło, obawa o jego utratę po zasłonięciu grzejnika nie musi być tak duża, jak w innych pomieszczeniach. Zabudowując grzejnik w kuchni, wykorzystać możecie różnorodne materiały, o których wspomnieliśmy powyżej. Dzięki tego typu zabiegom kuchnia może zyskać zupełnie nowy charakter, prezentować się nowocześnie i elegancko. Zabudowa kaloryfera może zostać też połączona z meblami i tworzyć spójną całość.