Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Artykuł sponsorowany

Jaki telewizor do mieszkania? Na co zwrócić uwagę?

To prawda. Wybór telewizora wcale nie jest łatwy. Dziś na rynku jest tak wiele modeli, że niekiedy doprawdy można dostać zawrotu głowy. Bez obaw – z nami sprawa stanie się łatwiejsza. Zapraszamy do przeglądu najbardziej istotnych rozwiązań. Podpowiemy też, na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupów, by nie popełnić błędów.

Jaki telewizor do mieszkania? Na co zwrócić uwagę?

Duży telewizor na ścianę

Producenci telewizorów bardzo lubią się chwalić tym, że ich produkty mają imponującą przekątną ekranu. Świetnie sprawdzą się na ścianie, mówią. Poczują się Państwo jak w kinie. Warto kupić 65 cali, a może od razu 75? Pytanie powinno być jednak inne: czy najlepsze telewizory muszą być duże? No właśnie niekoniecznie. Wiele zależy od tego, gdzie dany model ma się znaleźć. Jeśli planują Państwo zakup telewizora do stosunkowo niewielkiego mieszkania, wielkość urządzenia powinna być do niego proporcjonalna. Chodzi przede wszystkim o wygodę podczas oglądania. Stosunkowo mały pokój nie pozwoli bowiem na to, aby uzyskać optymalną odległość od ekranu. To z kolei sprawi, że duży telewizor będzie po prostu niepraktyczny. Działa to na podobnej zasadzie jak oglądanie filmu w kinie z pierwszego rzędu. Znacznie lepiej jest usiąść gdzieś pośrodku, prawda? O to samo trzeba zadbać we własnym domu. W innym wypadku oglądanie filmu lub meczu okaże się niezbyt wygodne, a i Państwa oczy mogą na tym stracić.

Poza tym duża przekątna ekranu może przeszkadzać podczas urządzania małego wnętrza. Półki z książkami mogą się przez to nie zmieścić, ukochana roślina zacznie zasłaniać… Choć brzmi to trochę zabawnie, w niedużym mieszkaniu takie problemy nie stanowią rzadkości. Wybierając telewizor dla siebie, powinno się rozważyć możliwości dostępnej przestrzeni i dopiero wtedy ocenić, czy 75 cali to dobry pomysł, czy może lepsze będzie coś bliżej 50. Mniejsze telewizory mają też mniejsze ceny, mimo że  dysponują technologią z wyższej półki.

Dlaczego warto mieć telewizor 4K w domu?

4K UHD (Ultra HD) to już standard, który dotyczy treści na platformach streamingowych czy choćby gier komputerowych. Jeśli lubią Państwo obejrzeć dobry serial na Netflixie, zdecydowanie polecamy skierowanie się w stronę technologii 4K. Zostanie ona doceniona również wtedy, gdy uruchomią Państwo Play Station. Jest raczej pewne, że zwykli nadawcy telewizyjni też coraz częściej zaczną emitować swoje programy w ultra wysokiej rozdzielczości, ponieważ pozwoli im na to współczesna technologia transmisji. Oznacza to, że telewizory 4K wkrótce całkowicie zastąpią tradycyjne Full HD. Lepiej od razu się na to zdecydować, niż później żałować. Ma to sens choćby z tego względu, że dzisiaj nawet najlepsze telewizory UHD nie są już tak drogie, jak to było jeszcze kilka lat temu.

Ważne jest również to, że dzisiaj prawie każdy ma możliwość nagrywania filmów 4K na smartfonach. To samo dotyczy kamer typu GoPro. Dobrze jest oglądać wysokiej rozdzielczości filmy z wakacji na telewizorze. A pamiątkowe wideo z narodzin dziecka? To wyjątkowe chwile, które naprawdę warto rejestrować w jakości 4K. Do poprawnego wyświetlana takich materiałów trzeba jednak mieć odpowiedni sprzęt. Telewizor, który obsługuje taką rozdzielczość, powinien także mieć dobrą łączność z komputerem lub urządzeniem mobilnym. Chodzi tu zarówno o sieć bezprzewodową, jak i kable. Do transferu materiału 4K w swoim tv trzeba mieć przynajmniej jedno gniazdo HDMI 2.0 lub USB minimum 3.0 oraz mocne WiFi.

Najlepszy telewizor do gier

Wspomnieliśmy już o grach wideo, ale nie powiedzieliśmy nic o częstotliwości odświeżania. To dość istotny parametr. Otóż im wyższa częstotliwość odświeżania, tym płynniejszy będzie obraz w najbardziej dynamicznych momentach. Dzisiejsze gry są bardzo mocno nastawione na akcję i grafikę. Skromna częstotliwość odświeżania ekranu nie pozwoli się z tego cieszyć, o ile rzeczywiście stanowi to dla Państwa priorytet. Jeśli tak, warto celować w telewizor 100 Hz i to powinien być punkt startowy. Rzecz w tym, że najnowsze gry wideo wymagają dużej wartości i ta tendencja się na pewno nie zmieni. Kupując telewizor dziś, kupuje się go na co najmniej kilka lat, a w praktyce okres ten zazwyczaj się wydłuża. W związku z tym opłaca się przyjąć pozycję future-proof, czyli być przygotowanym na gry, które ukażą się w 2025 lub nawet 2030 roku. Raczej na pewno wyższa częstotliwość odświeżania się wtedy przyda, o rozdzielczości 4K UHD już nie wspominając. O odpowiednie porty też warto zadbać, aby mieć kompatybilność z konsolą. Naprawdę dobry telewizor dla gracza musi też mieć optymalny wynik Input lag, czyli poziom opóźnienia sygnału wyjściowego. Jeśli ta wartość jest niższa niż 20, powinno to Państwa zadowolić.

Powyżej opisaliśmy najbardziej istotne aspekty, z jakimi wiążą się dziś najlepsze telewizory. To jednak tylko część tematu, który jest bardzo obszerny. Jak widać, wiele zależy od Państwa potrzeb, a i wielkość dostępnej przestrzeni ma znaczenie. Warto się więc zastanowić 2 razy przed wyborem konkretnego telewizora do swojego mieszkania.

Artykuł sponsorowany

Materiały promocyjne

Artykuł sponsorowany

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.