Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Urządzanie wnętrz

Jaki zlewozmywak jest najlepszy? Zanim kupisz, przeczytaj nasz PORADNIK

Kuchenny zlewozmywak to element wyposażenia, który musi stanowić idealny mariaż użytkowości i designu. Zwykle znajduje się bowiem w centrum kuchni, co sprawia, że jest mocno wyeksponowany. Powinien być łatwy w czyszczeniu, odpowiednio duży i wykonany z trwałego surowca. Jak wybrać zlew idealny? Przedstawiamy kompleksowy poradnik.

Jaki zlewozmywak jest najlepszy? Zanim kupisz, przeczytaj nasz PORADNIK
Podczas zakupu zlewozmywaka należy rozważyć kilka kwestii. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Na co zwrócić uwagę przy kupowaniu zlewozmywaka?

Wybór zlewozmywaków jest ogromny – począwszy od najzwyklejszych stalowych, poprzez minimalistyczne podwieszane pod blatem, aż po ceramiczne stylizowane na retro. Oferta sklepów może wywołać konsternację i spowodować, że zapomnisz, czego właściwie potrzebujesz. Zanim pójdziesz do kasy z tym jedynym, podpowiadamy, na jakie parametry zlewu zwrócić uwagę.

  • Materiał

Materiał zlewozmywaka to jedna z najbardziej kluczowych kwestii, które trzeba wziąć pod uwagę przy zakupie. Od tego, z czego wykonany jest zlew, zależy łatwość utrzymania go w czystości i jego trwałość. Materiały, z których najczęściej wykonuje się zlewozmywaki to:

  1. granit, czyli materiał elegancki i ponadprzeciętnie trwały. Jest kompozytem, będącym mieszanką zmielonych minerałów i żywicy syntetycznej. Wyróżnia go odporność na uderzenia, pęknięcia i zarysowania, wysoką temperaturę oraz działanie środków chemicznych. Do utrzymania go w czystości wystarczy regularne mycie odrobiną płynu do naczyń;

  2. stal szlachetna lub emaliowana – jedna i druga łatwo się czyści i jest odporna na działanie środków chemicznych. Zlewy ze stali łatwo jest utrzymać w czystości, choć z czasem matowieją i pojawiają się na nich zadrapania oraz widoczne rysy. Są również dość akustyczne, natomiast większość dostępnych na rynku modeli ma od spodu naklejone specjalne płytki redukujące hałas;

  3. ceramika – czyli glina wypalana w temperaturze +1270°C. Zlew ceramiczny jest odporny na zadrapania i uszkodzenia mechaniczne, bez problemu znosi wysokie temperatury i łatwo się go czyści. Niestety z czasem szkliwo może się wytrzeć.

To, z czego wykonany jest zlewozmywak, ma niebagatelne znaczenie. To, z czego wykonany jest zlewozmywak, ma niebagatelne znaczenie. Fot. 123RF.com

  • Rodzaj

Typ zlewozmywaka i liczba komór to ważne kwestie do rozważenia, jeśli chcemy wygodnie korzystać z tego wyposażenia w kuchni. Warto zastanowić się nad tym, czy zamierzamy mieć zmywarkę – wówczas zwykle stawia się na zlewy jednokomorowe, ponieważ ręczne zmywanie naczyń robi się bardzo rzadko.

  1. Zlewozmywak jednokomorowy to najprostszy model kuchennego zlewu. Ma jedną komorę, w której można wykonywać wszystkie podstawowe czynności kuchenne: zmywanie naczyń czy płukanie warzyw i owoców. Ze względu na nieduże gabaryty (zlewy jednokomorowe zwykle mają około 40-45 cm) ten typ jest polecany raczej do niewielkich kuchni i tam, gdzie korzysta się ze zmywarki.

  2. Zlewozmywak dwukomorowy to idealna propozycja dla osób, które dużo zmywają ręcznie. Dwie komory umożliwiają wygodne mycie i płukanie naczyń – zarówno mniejszych, jak i garnków czy dużych misek. Zlewy dwukomorowe mają długość około 60 cm, więc sprawdzają się raczej w większych kuchniach.

  3. Zlewozmywak półtorakomorowy (czyli z dużą oraz małą komorą) to wygodna opcja, gdy nie potrzebujesz dodatkowej dużej komory, ale przydaje ci się mała – na przykład, by rozmrozić mięso, opłukać owoce czy namoczyć sztućce przed myciem.

Przeczytaj również: Czy można tapetować ścianę nad kominkiem? Co najlepiej się nadaje na ścianę nad kominkiem?

  • Kształt i wielkość

Zlewozmywaki mogą mieć najróżniejsze kształty: od prostokątnych czy kwadratowych, poprzez okrągłe czy owalne, aż do narożnych. Wybór kształtu zależy przede wszystkim od upodobań inwestorów i wielkości kuchni – w małych wnętrzach świetnie sprawdzą się na przykład niewielkie umywalki kwadratowe albo modele narożne.

Zastanawiając się z kolei nad wielkością zlewozmywaka, trzeba wziąć pod uwagę komfort użytkowania oraz wymiary wnętrza – zlew powinien być proporcjonalny. Jeśli nie planujesz zmywarki – zdecyduj się raczej na zlewozmywak dwukomorowy, który umożliwia wygodne zmywanie naczyń.

Warto się zastanowić nad kształtem zlewozmywaka. Warto się zastanowić nad kształtem zlewozmywaka. Fot. 123RF.com

  • Sposób montażu

Nie wszystkie zlewozmywaki kuchenne montuje się w ten sam sposób.

  1. Zlewozmywak nakładany – nakłada się go na szafkę, w której znajduje się wycięty odpowiedni otwór, w taki sposób, by krawędzie zlewu opierały się o szafkę. Żeby zlew był szczelny, szczelinę na styku szafki i zlewu trzeba zabezpieczyć listwą uszczelniającą.

  2. Zlewozmywak wpuszczony – montuje się go od góry, wkładając w specjalny otwór wycięty w blacie. Najczęściej instalowany jest w kuchniach na wymiar, gdzie w blacie bez problemu wycina się otwór idealnej wielkości, aby całość była estetyczna i szczelna.

  3. Zlewozmywak podwieszany – montuje się go od dołu, a komora zlewu znajduje się wówczas pod blatem. Brzegi zlewu są więc krawędziami blatu, dlatego można pozwolić sobie na takie rozwiązanie tylko w przypadku blatów wykonanych z nienasiąkliwych materiałów.

Czy kolor zlewozmywaka ma znaczenie?

Na powierzchni czarnego zlewozmywaka widoczne są zacieki z wody. Na powierzchni czarnego zlewozmywaka zacieki z wody mogą być bardziej widoczne. Fot. 123RF.com

Kolor zlewozmywaka jest pewnie dla wielu osób kwestią drugorzędną, daleko za wielkością, materiałem wykonania czy liczbą komór. Rzeczywiście – zarówno w białym, czarnym, jak i srebrnym zlewozmywaku da się pozmywać naczynia i umyć owoce. Zlew stanowi jednak bardzo ważny element wyposażenia kuchni – widoczny i rzucający się w oczy. Więc dobrze byłoby, gdyby wizualnie pasował do jej aranżacji. Jakie opcje kolorystyczne są do wyboru?

  • Biel – klasyczny biały zlewozmywak to wybór, który się nie znudzi, pasuje do wszystkich wnętrz i jest stosunkowo łatwy do utrzymania w czystości.

  • Czerń – ciemne zlewy wyglądają nowocześnie i modnie, pasują do większości aranżacji, jednak trzeba pamiętać, że na czarnej ceramice bardziej widać zacieki z wody.

  • Srebro, miedź, złoto – metaliczne zlewozmywaki wprowadzają do kuchni elegancję i są bardzo wyraziste. Nadają się do większości aranżacji – od glamour, poprzez klasyczne, aż do minimalistycznych.

  • Kolor – na rynku można obecnie kupić zlewozmywaki czerwone, miętowe, zielone czy błękitne. To odważny wybór, który może wprowadzić do kuchni sporo świeżości!

Zastanawiasz się nad zlewozmywakiem do kuchni? Choć design zlewu jest istotny, najważniejsza jest twoja wygoda w czasie użytkowania tego elementu wyposażenia. Musisz mieć możliwość komfortowo w nim pozmywać, ale również łatwo i szybko go wyczyścić.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Czy ogrzewanie podłogowe jest droższe niż klasyczne kaloryfery?

Kuchnia, która pasuje do twojego stylu życia

Mała wielka zmiana. Metamorfoza kuchni w bloku

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.