Fot.123RF.com
Wszystko zależy od tego, jaki prowadzimy styl życia, ilu członków liczy nasza rodzina, jaką powierzchnią dysponujemy, jaki posiadamy układ funkcjonalny przestrzeni.
Plusem otwartej kuchni jest przede wszystkim umożliwienie kontaktu osobie przebywającej w niej z pozostałymi domownikami. W przypadku małych powierzchni jest to zabieg, który sprawia, iż strefa dzienna wydaje się większa. Tego typu rozwiązania usprawniają także wydawanie posiłków - skraca się droga ich podawania.
Minusem, który definitywnie może odstraszyć od podjęcia decyzji o powierzchni open space są zapachy unoszące się niemal w całym mieszkaniu (przy zastosowaniu nieodpowiedniego wyciągu lub wadach w instalacji) oraz – w przypadku pedantów i osób wrażliwych estetycznie - konieczność utrzymywania porządku w pomieszczeniu, w którym przy tradycyjnym trybie życia rodzinnego, powstaje bałagan. Należy także zauważyć, że kuchnia to przede wszystkim miejsce pracy, zaś pokój dzienny jest miejscem odpoczynku, zatem powstaje konflikt funkcjonalny.
Kuchnia otwarta na salon: W jaki sposób zaaranżować strefę dzienną?
Podstawową zasadą, o jakiej należy pamiętać jest ergonomia przestrzeni. Przede wszystkim musi być funkcjonalnie! Należy także zadbać o odpowiedni dobór wyciągu oraz sprawdzić, czy istniejąca instalacja jest sprawna i pozwoli nam na zainstalowanie okapu z wyciągiem. Trzeba pamiętać także o tym, by cała przestrzeń dzienna, czyli tzw. open space, był zgrany stylistycznie, pasował do siebie i nie był zaaranżowany w dwóch różnych (lub więcej) stylach.
Bardzo dobrze sprawdzają się połączenia kuchni z salonem, gdy w układzie funkcjonalnym zaaranżujemy dwa wejścia do kuchni – jedno osobne, z przestrzeni hallu a drugie pomocnicze z przestrzeni salonu.
Jeśli przeszkadza nam kwestia estetyczna, starajmy się przesłaniać część roboczą, „ukrywać” zlewozmywak i płytę. Można tego dokonać poprzez odpowiednie ustawienie sprzętów AGD względem zaaranżowanej przestrzeni wypoczynkowej w pokoju dziennym lub poprzez zastosowanie odpowiednich zabiegów w projekcie mebli czy ścian, jak np. podwyższenie ścianki, podwyższenie barku, przesłonięcie blatu roboczego od strony strefy dziennej.
Jeśli nadal nie możemy się przekonać, co do istoty otwartej przestrzeni, proponuję przeanalizować kwestię drzwi rozsuwanych, które w razie konieczności umożliwiłyby wydzielenie kuchni z przestrzeni dziennej. Obecnie nie są to bardzo drogie rozwiązania, a w wielu przypadkach dość eleganckie i gustowne, stanowiące ciekawy element wykończenia wnętrz, a przy tym dodatkowo bardzo praktyczny.
W jaki sposób wydzielić przestrzeń kuchni od przestrzeni pokoju dziennego? Mamy do dyspozycji kilka typów rozwiązań:
Wyspa kuchenna
To element wyposażenia kuchni, który jednocześnie może być potraktowany jako mebel pokoju dziennego. Jest dostępny ze wszystkich stron, bardzo wygodny w użytkowaniu, może pełnić funkcję zarówno blatu roboczego w kuchni jak i miejsca służącego do tzw. szybkich śniadań i przekąsek, dostępny od strony pokoju. Aranżuje się go w sposób najczęściej podyktowany przez układ wnętrza oraz preferencje użytkowników. Może być częścią, w której znajdują się niektóre sprzęty AGD, jak płyta czy okap, a nawet zlewozmywak. Najczęściej jednak stosuję się go jako kawałek blatu roboczego z dolnymi szafkami i miejscem do siedzenia.
Półwysep
Element podobny do wyspy, ale jak nam podpowiadają skojarzenia geograficzne – nie jest dostępny ze wszystkich stron. Przy aranżacji półwyspu należy zwrócić uwagę na pozostawienie odpowiednio wygodnej szerokości przejścia między pokojem a kuchnią.
Stół jadalniany
Ten prawdziwy open space dzieli się umownie, czyli funkcjonalnie. I tak: meblami kuchennymi wydzielamy część kuchenną, stołem – część jadalną, a meblami wypoczynkowymi – część pokoju dziennego. Przestrzeń między kuchnią a pokojem, w zależności od układu funkcjonalnego, bardzo często bywa idealnym miejscem na ulokowanie stołu jako przestrzeni jadalnianej. W obecnych aranżacjach architektonicznych kuchnie zazwyczaj projektowane są jako bardzo małe pomieszczenia, gdzie nie sposób zaprojektować duży rodzinny stół. Zatem jeśli ktoś o takowym marzy, jedynym sposobem na jego posiadanie może okazać się właśnie połączenie kuchni z salonem i wstawienie stołu w miejscu ściany, która dzieli obydwa pomieszczenia.
Częściowe przesłonięcie ścianą
Można również zastosować zabieg polegający na częściowym wydzieleniu przestrzeni kuchni od pokoju dziennego poprzez postawienie ściany z przejściem z lewej i prawej strony lub z jednej ze stron. Nie zawsze jest to możliwe ze względu na układ przestrzenny, ale jest to zabieg, który stosuje się dość często w przypadku dużych wątpliwości użytkowników co do otwartej przestrzeni. Można zatem uznać to za rozwiązanie kompromisowe, ale nie jest to klasyczny open space.
Dziękujemy, że przeczytałeś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z tematami związanymi z domem i ogrodem, zapraszamy do naszego serwisu ponownie.
Deccoria.pl