Urządzanie wnętrz

Kupujesz brodzik? To musisz wiedzieć!

Oferta brodzików dostępna na rynku może przyprawić o zawrót głowy. Są one bowiem nie tylko różnych wielkości, ale też kształtów czy kolorów. Do tego mamy do wyboru brodziki akrylowe, stalowe, ceramiczne czy kamienne. Jak więc wybrać ten idealny dla nas?

REKLAMA

Główne kryteria wyboru brodzika

Kształt i wielkość to podstawowe parametry, które pozwolą nam dokonać trafnego wyboru. Najczęściej dostępne są brodziki okrągłe, półokrągłe, prostokątne i kwadratowe. Jeśli dysponujemy małą łazienką, polecany jest do niej model półokrągły, który można umieścić we wnęce lub w rogu pomieszczenia. Co ważne, w przypadku tych brodzików są one dobierane do promienia kabiny. Możemy wybrać też taki o nietypowym kształcie, np. pięciokątny czy wykonany na wymiar.

Największą popularnością cieszą się brodziki o wymiarach 80×80, 90×90 i 100×100 cm. W przypadku małych łazienek zaleca się brodziki 70×70 cm. Jednak jeśli zdecydujemy się na prysznic niewielkich rozmiarów, może to wpłynąć na dyskomfort użytkownika. Warto więc dobrze przemyśleć zakup. Może się bowiem okazać, że zwiększenie rozmiarów brodzika zaledwie o 10 cm znacząco wpłynie na wygodę.

Zobacz więcej zdjęć

Brodzik głęboki czy płaski?

Istotna jest też głębokość brodzika. Przeciętny brodzik ma głębokość w przedziale 5-15 cm. Wartość mierzy się od górnej krawędzi brodzika do jego dna.

Płytkie brodziki o wysokości zaledwie kilku centymetrów świetnie wyglądają i posiadają niewielką powierzchnię czyszczenia. Ich zaletą jest również to, że są tańsze. Niestety, wychlapuje się z nich woda. W przypadku płytkich brodzików mają one zwykle od 3 do 3,5 cm głębokości i do 10 cm wysokości.

Na rynku dostępne są też brodziki płaskie, zwane też posadzkowymi. Mogą być one wpuszczone w posadzkę i nie posiadają wysokich progów. Na rynku dostępne są modele już o głębokości 1,1 cm i wysokości 3 cm. Zaletą płytkich brodzików jest to, że przestrzeń optycznie wydaje się większa, niż jest w rzeczywistości. Poza tym taka konstrukcja pozwala na bezstopniowe wejście do kabiny, dlatego są polecane osobom starszym lub takim, które mają problemy z poruszaniem się. Przy tego rodzaju brodzikach dzięki zastosowaniu szybko przelewowego syfonu nie ma problemu z odpływem wody.

Natomiast głęboki brodzik może mieć wielorakie zastosowanie. Świetnie sprawdzi się np. dla rodzin z dziećmi i będzie pełnił funkcję wanienki dla dziecka czy pozwoli na zrobienie prania ręcznego. W przypadku głębokiego brodzika wchodzenie i wychodzenie z niego może być trudne dla osób starszych. Zwykle też nie wygląda dobrze w małej łazience.

Popularny staje się też prysznic bez brodzika. Pozwala na zbudowanie kabiny o każdym kształcie, która jest montowana bezpośrednio na podłodze. W tym przypadku wykorzystuje się odpływy punktowe. Stosując to rozwiązanie, trzeba pamiętać o właściwym zabezpieczeniu podłogi w łazience.

Jak wybrać materiał?

Dużą popularnością cieszą się brodziki wykonane z akrylu sanitarnego. Wyróżnia je lekkość i stosunkowo niewielki koszt. Niestety, są one podatne na zarysowania i przebarwienia. Jeśli wybierzemy najtańsze modele, przygotujmy się na to, że po pewnym czasie zaczną one żółknąć. Wybierając środki do mycia brodzika, musimy pamiętać, że nie powinny one zawierać substancji ściernych.

W przypadku brodzików ceramicznych są one trwałe, stabilne i odporne na zarysowania. Łatwo można utrzymać je w czystości. Jednak są drogie i ciężkie. Z kolei brodziki wykonane ze stali są zwykle emaliowane, odporne na zarysowania i bez problemu można utrzymać je w czystości. Na rynku możemy spotkać też brodziki kamienne, wykonane np. z granitu lub marmuru. Są odporne na uszkodzenia i zabrudzenia.

Innym rodzajem są brodziki kompozytowe wykonane z kruszywa mineralnego połączonego z żywicami. Są dostępne w różnych kolorach.

Natomiast brodziki wykonane z konglomeratów zawierają przede wszystkim marmur, a także żywice i barwniki. Aby dłużej zachowały swój połysk, mogą być pokryte laminatem. Ich zaletą jest to, że są ciepłe w dotyku, a ich powierzchnia jest równa. Ponadto są trwałe i odporne zarówno na zarysowania, jak i też zmiany temperatury. Do tego łatwo utrzymać w nich czystość. Kompozyt można odlewać w różne kształty.

Zobacz więcej zdjęć

Popularne rodzaje brodzików

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest klasyczny brodzik. Montuje się go na wylewce płasko lub na nóżkach. Tego rodzaju brodziki mogą być samonośne z panelem albo wpuszczane w podłogę. Często posiadają też antypoślizgowe dno.

Z kolei o wyborze brodzika podpłytowego należy zdecydować już na etapie budowy łazienki z uwagi na wbudowany odpływ czy kratkę ściekową, a także syfon. Zwykłe brodziki tego rodzaju posiadają spadek w kierunku odpływu.

Istnieją również cienkie brodziki ze stali emaliowanej, które wyglądają, jakby wtapiały się w podłogę.

Zobacz więcej zdjęć

Co musi posiadać dobry brodzik?

Brodzik może dodatkowo posiadać powierzchnię antypoślizgową. To szczególnie ważne, jeśli będą z niego regularnie korzystać dzieci lub osoby starsze. Można też rozważyć wyposażenie go w siedzisko.
Wybierając brodzik, musimy pamiętać, że nie pasuje on do wszystkich kabin. Zaleca się wybranie zarówno brodzika, jak i kabiny jednej marki. To zapewnia doskonałe dopasowanie zestawu oraz szczelność.

Zobacz więcej zdjęć

A co z odpływem wody?

Wybierając brodzik, musimy pamiętać przede wszystkim o tym, że woda musi być z niego sprawnie usuwana. To wpływa na komfort jego użytkowania. Jeśli o to nie zadbamy, wówczas może dochodzić do zalania łazienki.

Warto też wybrać dobry syfon. To on odpowiada za zatrzymanie wszelkich zapachów. W przypadku brodzików odpływ ma zwykle standardową średnicę 5 lub 9 cm. Syfony wykonywane są z tworzyw sztucznych. Warto zwrócić uwagę na przepustowość syfonu. Powinna być ona uzależniona od wydajności baterii czy panelu natryskowego. W przypadku płaskich brodzików należy wybrać taki, który ma możliwie najmniejszą wysokość. Natomiast w przypadku brodzików głębokich warto zdecydować się na zestaw odpływowy zaopatrzony w system przelewowy, który pozwala na zamknięcie odpływu. Dzięki temu możliwe będzie zrobienie prania czy wykąpanie dziecka.

Wybór konkretnego modelu brodzika zależy przede wszystkim od przestrzeni łazienkowej, jaką dysponujemy. Co ważne, należy najpierw zdecydować się na konkretny kształt oraz wymiar kabiny prysznicowej.

Monika Borkowska-Szmit

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Kupujesz brodzik? To musisz wiedzieć!"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.