Skąd wziął się minimalizm w architekturze?
Początki minimalizmu zawdzięcza się japońskiej kulturze, a dokładniej filozofii zen, która opiera się na spokoju, harmonii i prostocie. To właśnie japońscy mnisi jako pierwsi urządzali swoje pomieszczenia w taki sposób, by usuwać w nich wszystko to, co mogłoby rozpraszać ich podczas medytacji. Tak narodził się japoński styl minimalistyczny, który z czasem zyskał uznanie wśród projektantów wnętrz. Obecnie jego renoma jest ogromna, a ma na to wpływ również rosnący trend ekologii w architekturze.
Ekologiczny minimalizm wnętrz
W czasach nadmiernego konsumpcjonizmu oraz rosnących zagrożeń klimatycznych coraz większą uwagę zwraca się na ekologię i jej nurt “less waste”. Zachęca on do ograniczenia konsumpcji, podejmowania odpowiedzialnych decyzji zakupowych i wykorzystywaniu przedmiotów oraz przestrzeni w jak najbardziej oszczędny sposób. Ma to przełożenie również na aranżację wnętrz, gdzie projektuje się przestrzeń, redukując przepych i zbyteczne dodatki. Tym samym, minimalizm dążąc do osiągnięcia japońskiej harmonii wnętrza i ograniczania nadmiernej konsumpcji stale zyskuje na popularności również w projektowaniu pomieszczeń. Jak w takim razie urządza się wnętrza w stylu minimalistycznym?
Mniej to naprawdę znaczy więcej
Styl minimalistyczny odpowiednio wykorzystany będzie powodował optyczne powiększenie przestrzeni, bez względu na wielkość powierzchni, więc dotyczy to zarówno dużych domów, jak i kawalerek. Większa przestrzeń oraz brak zbytecznych elementów tworzą estetyczną harmonię wnętrza i powodują poczucie wewnętrznego spokoju. W ten sposób minimalizując liczbę elementów wystroju, zyskujemy dodatkowe wartości tak istotne w codziennym życiu.
Minimalizm - jak aranżować wnętrza?
Najpierw należy zastanowić się nad tym, co jest faktycznie niezbędne w naszym pomieszczeniu. Usuwamy wszystkie meble oraz przedmioty, które są mało lub wcale niefunkcyjne. W przypadku projektowania nowego mieszkania lub domu wstrzymujemy się na początku z wyborem dodatków. To właśnie niezbędne meble oraz obiekty stanowią najważniejszą podstawę podczas aranżacji wnętrz w stylu minimalistycznym. Dopiero do nich odpowiednio dobieramy pozostałe przedmioty. Pamiętajmy też o tym, że meble powinny mieć gładkie fronty, najlepiej bez widocznych uchwytów.
Rola odpowiedniej kolorystyki wnętrza
Minimalizm lubi jasne kolory, szczególnie odcienie bieli, szarości i beżów. Dotyczy to mebli oraz ścian, ale nie zapomnijmy również o mieszankach pochodzących z natury. Mowa o wykorzystaniu klasycznego drewna i kamienia do funkcyjnych elementów naszego pomieszczenia. Popularne są także mieszanki drewna i metalu ze szkłem, które odpowiednio skomponowane dają poczucie lekkości. Taka mieszanka doskonale będzie wyglądać jako m.in. drewniane schody z metalową poręczą lub przeszklony stół z drewnianymi nogami. Samo szkło również stanowi ważną funkcję w minimalistycznej aranżacji. Właściwe przeszklenie stołów, blatów, schodów czy nawet ścian może dodać dodatkowej przestrzeni oraz atrakcyjności pomieszczeniu bez wykorzystywania zbędnych dodatków. To samo dotyczy luster i okien, których odpowiednie ustawienie wpuszcza więcej naturalnego światła i rozjaśnia wnętrze.
Jakie dodatki do wnętrza?
W przypadku wszelkich dodatkowych akcesoriów należy pamiętać o rozwadze w ich wyborze. Starajmy się trzymać strategii minimalizmu i wybrać tylko te, które uważamy za realnie przydatne. Dotyczy to również elementów ściennych takich jak obrazy, zegary czy fotografie. Są one akceptowane, ale tylko w minimalnych ilościach i w odpowiednim dostosowaniu stylem oraz kolorystyką do całej aranżacji.
Minimalistyczne oświetlenie
Bardzo ważnym elementem jest właściwe oświetlenie takiego wnętrza. Dobry wybór lamp oraz ich ustawienie pozwoli podkreślić najważniejsze elementy pomieszczenia oraz rozświetlić całe wnętrze. Również przy oświetleniu, jak i przy wszystkich etapach aranżacji pamiętajmy o zasadzie minimalizmu - unikajmy stawiania wielu źródeł światła blisko siebie, by nie zajmować zbyt dużo wolnej przestrzeni. W tym przypadku dużą popularnością cieszą się nowoczesne oświetlenia podłogowe, plafony oraz lampy wpuszczane i natynkowe.
Minimalizm trwałym procesem
Minimalistyczny styl wnętrza to nie tylko jego odpowiednia aranżacja, ale również regularne dbanie o to, by harmonia pomieszczenia była utrzymywana. Warto w sposób przemyślany zaplanować schowki na przedmioty codziennego użytku, które niewykorzystywane możemy schować, nie zajmując tym samym niepotrzebnie przestrzeni. W ten sposób, dzięki odpowiedniej aranżacji oraz naszej dbałości sprawimy, że nasze wnętrza będą świeciły doskonałym przykładem minimalizmu
Materiał opracowany we współpracy z ekspertem portalu