Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Urządzanie wnętrz

Oświetlenie szynowe: co to takiego i kiedy się na nie zdecydować?

Odpowiednio dobrane oświetlenie może całkowicie zmienić charakter pomieszczenia, czyniąc je bardziej nastrojowym, przytulnym lub zachęcającym do pracy.  W ostatnim czasie w polskich domach i sklepach prawdziwym hitem stało się oświetlenie szynowe. Zanim jednak zdecydujemy się zainstalować tego typu lampy we własnym mieszkaniu, warto uzbroić się w wiedzę, dzięki której wybierzemy oświetlenie adekwatne do naszych potrzeb.

Oświetlenie szynowe: co to takiego i kiedy się na nie zdecydować?

Czym jest oświetlenie szynowe?

System oświetlenia szynowego jest niczym innym, jak zestawem reflektorów  i opraw, które są wpinane w aluminiową szynę, zamontowaną na ścianie lub suficie. Lampy w tego typu instalacjach są łatwe do przesunięcia, a wszystkie przewody schowane są w szynie. Dzięki temu przearanżowanie pomieszczenia nie będzie musiało wiązać się z gruntownym remontem, kuciem ścian czy sufitów.

W jakim wnętrzu sprawdzi się system szynowy?

Oświetlenie w systemie szynowym jest wyjątkowo uniwersalne, dlatego też bez trudu wkomponujemy je w pomieszczenia urządzone w przeróżnych stylach. Szczególnie upodobali je sobie miłośnicy nowoczesnych, skandynawskich oraz industrialnych wnętrz. Tego typu lampy staną się także funkcjonalną i elegancką ozdobą w minimalistycznych pomieszczeniach, w których zbędne dodatki ograniczane są niemal do zera.


Źródło zdjęć: materiały własne, Salonled.pl

Warto również pamiętać, iż oświetlenie szynowe doskonale sprawdza się w pomieszczeniach komercyjnych: sklepach, muzeach, hotelach lub restauracjach. Bardzo chętnie korzystają z nich również salony kosmetyczne i galerie sztuki.

Na linkach, natynkowo lub wpuszczone w sufit

Jak widać, reflektory montowane na szynach są wyjątkowo uniwersalnym rozwiązaniem, które przy odrobinie wyobraźni bez trudu wkomponujemy w dowolne pomieszczenie. Dodatkowe możliwości zyskujemy dzięki kilku sposobom montażu. Standardowo szyny montujemy bezpośrednio do sufitu, jednak dla nieco bardziej dyskretnego efektu, możemy również wybrać model nadający się do wpuszczenia w płyty G-K. Nowoczesny charakter pomieszczenia podkreślą szyny montowane na specjalnych linkach, które doskonale sprawdzają się zwłaszcza w wysokich pomieszczeniach.

Gdzie umieścić system oświetlenia szynowego?

Lampy montowane na szynach  pozwolą nam przy pomocy światła podzielić pomieszczenie na strefy. Będą idealnym rozwiązaniem jeżeli posiadamy otwartą kuchnię, salon łączony z jadalnią lub sypialnię z zaaranżowanym kącikiem biurowym.


Źródło zdjęć: materiały własne, Salonled.pl

Szynoprzewody możemy łączyć ze sobą w dowolne formy, dzięki czemu w prosty sposób oświetlimy nawet bardzo duże pomieszczenia o nietypowych kształtach.  Takie źródło światła idealnie sprawdzi się w długim korytarzu, garderobie nad kuchenną wyspą lub stolikiem.  To również wyjątkowy sposób na wyeksponowanie ulubionych obrazów, pamiątek i trofeów. Właśnie z tego względu oświetlenie szynowe doskonale sprawdza się również w muzeach i galeriach.


Źródło zdjęć: materiały własne, Salonled.pl

Warto również pamiętać, iż oświetlenie szynowe jest niezwykle podatne na modyfikacje. Reflektory można przemieszczać, grupując je w dowolny sposób, dzięki czemu nawet po remoncie lub reorganizacji wnętrza, nie będzie trzeba zaprzątać sobie głowy nową instalacją elektryczną.

Czym różni się system jednofazowy od trójfazowego?

Jedną z najważniejszych decyzji, jaką będziemy musieli podjąć przed instalacją oświetlenia szynowego jest ta, dotycząca wyboru systemu jedno lub trójfazowego. Czym różnią się one od siebie?


Źródło zdjęć: materiały własne, Salonled.pl

- Szyna jednofazowa pozwala nam wyłącznie na uruchomienie wszystkich źródeł światła jednocześnie, z kolei bardziej nowoczesny system trójfazowy (3F) pozwala na niezależne uruchamianie poszczególnych sekcji lamp, dając nam zdecydowanie więcej możliwości aranżacyjnych - wyjaśnia Tomasz Poręba, właściciel sklepu Salonled.pl. - Co bardzo ważne, szyny trzyfazowe mogą zawsze działać jak jednofazowe (nigdy odwrotnie),  są znacznie stabilniejsze, wytrzymują większe obciążenia oraz są dostępne w dłuższych odcinkach. Ogromną zaletą przemawiającą za wyborem systemu 3F jest także znacznie większy wybór lamp jako nowocześniejszych, bardziej uniwersalnych rozwiązań – dodaje ekspert.

Pamiętajmy jednak, aby zawsze wybierać kompatybilne systemy oświetleniowe: na szynie trójfazowej mogą zostać zainstalowane lampy trójfazowe. Analogicznie dzieje się w przypadku systemu jednofazowego. Zwrócenie uwagi na ten szczegół pozwoli nam uniknąć nerwów i niepotrzebnych wydatków.

materiał partnera

Źródło zdjęć: materiały własne, Salonled.pl

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.