Urządzanie wnętrz

Wybieramy balustrady

Balustrady montujemy przy schodach, balkonach, loggiach, tarasach, a ich celem jest zapewnienie bezpieczeństwa. Wpływają też na wygląd budynków. Dokonując wyboru balustrad, warto zwrócić uwagę na ich rodzaje, sposób montażu oraz materiał, z jakiego są wykonane.

REKLAMA

fot. 123RF/PICSELL

Jaki materiał wybrać?

Najczęściej balustrady są wykonane ze stali nierdzewnej, szkła, drewna, aluminium, a także żeliwa. Decydując się na konkretny materiał, warto dobrać go do stylu całego domu. Balustrady ze stali nierdzewnej mają klasyczną formę i idealnie sprawdzą się w nowoczesnych budynkach. Ich zaletą jest trwałość i odporność na działanie czynników zewnętrznych. Nieco droższe są balustrady szklane. Tworzą je metalowe konstrukcje wypełnione szkłem. Warto zainwestować w szkło hartowane.

Innym rozwiązaniem jest balustrada kuta. W tym przypadku możemy wybierać z szerokiej gamy wzorów czy zdobień. Niestety, ten rodzaj balustrad jest bardzo ciężki, przez co zwiększa obciążenie balkonów i tarasów.

Z kolei balustrady drewniane mają klasyczny wygląd. Są łatwe w montażu, ale muszą być konserwowane, gdyż inaczej nie są odporne na wilgoć. To najtańsze rozwiązanie ze wszystkich prezentowanych.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Warunki techniczne w zakresie balustrad, takie jak ich wysokość, parametry sztywności czy wielkość prześwitów reguluje prawo budowlane. Co istotne, balustrady nie mogą być ostro zakończone. Ważne, żeby zabezpieczały przed wypadnięciem osób. Jeśli decydujemy się na balustrady szklane warto, aby były one wykonane ze szkła posiadającego podwyższoną wytrzymałość na uderzenia i tłukącego się na drobne odłamki. Ponadto poziome elementy balustrad nie mogą przybierać kształtu drabinki, po której mogłyby się wspinać dzieci.

Zobacz więcej zdjęć

Balustrady przede wszystkim podnoszą poziom bezpieczeństwa domowników. Są ważnym elementem dopełniającym balkon czy schody. Wpływają również na komfort użytkowania schodów i tarasów.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Wybieramy balustrady"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.