Zanim wybierzemy lampę, zastanówmy się, co konkretnie chcemy zaakcentować i które miejsca należy dokładnie oświetlić, by móc w pełni korzystać z pokoju po zapadnięciu zmroku. To szczególnie ważne w salonie, gdzie spędzamy mnóstwo czasu, zapraszamy gości i relaksujemy się w gronie przyjaciół i rodziny. Co zrobić, by osiągnąć nowoczesny i nastrojowy efekt we własnym domu?
Kluczowe elementy
Jak osiągnąć efekt oświetlenia strategicznych miejsc we wnętrzu? Przede wszystkim rodzaj lampy powinien być dopasowany do metrażu oraz sposobu rozmieszczenia sprzętów. Jedna, niewielka punktowa lampka w przestronnym salonie nie nada wnętrzu nastrojowego klimatu, a sprawi, że będzie ciemne i niefunkcjonalne. Aby dobrze oświetlić kluczowe miejsca, możemy skorzystać z dwóch rozwiązań.
Pierwszym jest wykorzystanie sufitu podwieszanego, który pomoże nam zaakcentować konkretne elementy wystroju — meble, ciekawe dekoracje etc. Takie oświetlenie nie będzie oślepiać osób siedzących na sofie, a jednocześnie umożliwi oglądanie telewizji, czytanie książek czy zjedzenie posiłku w korzystnym oświetleniu. Taka aranżacja wymaga jednak dobrego rozplanowania, a każdy błąd może okazać się ciężki do wyeliminowania.
Drugą opcją jest zakup lampy listwowej, której ustawienie możemy dostosować w zależności od wystroju wnętrza. Takie rozwiązanie zaproponowała Katarzyna Kurleto, która wykonała projekt lampy CREATION dla Maxfliz. Lampa składa się z trzech listew o długości metra, podwieszanych do sufitu przy pomocy linek. Jednak to nie wszystko. Finisz należy do każdego, kto wybierze tę lampę. To ty decydujesz, w którym miejscu ją zamontować, jak ustawić elementy i jakie fragmenty pomieszczenia chcesz oświetlić. Kształt samej lampy i sposób rozchodzenia się światła jest zależny od sposobu montażu linek. Na to ma wpływ wyłącznie ty sam. Stajesz się współtwórcą swojego oświetlenia. Twój dom — Twój wybór.
Ciepło-zimno
Oprócz sposobu rozchodzenia się światła i umiejscowienia jego źródła, istotna jest przede wszystkim jego jakość, czyli kolor i wierność oddawania barw. Aby przebywanie we wnętrzu, pozytywnie wpływało na nasze samopoczucie, światło powinno być jak najbardziej zbliżone do światła dziennego. W ciągu dnia wystarczy duża liczba okien, jednak problem narasta wieczorem. Najkorzystniejszym odcieniem światła jest ciepła biel, kolor zbliżony do światła dziennego, o temperaturze od 2700 do 3000 K. Dzięki temu nawet po zmroku możemy cieszyć się naturalnym i dobrym dla naszego samopoczucia oświetleniem. Wprowadzi to również ciepły i przyjemny nastrój w domu.
Ważna jest również ilość światła emitowanego przez lampę oraz wydajność oświetlenia. Im więcej lumenów, tym więcej światła będziemy mieli we wnętrzu. Szacuje się, że lampa mająca służyć do oświetlenia pokoju dziennego powinna emitować światło w wysokości około 2000 lumenów.
Wygląd
Oświetlanie pomieszczenia to nie jedyna funkcja lampy. Ona sama również stanowi element dekoracji, dlatego powinna pasować do pokoju, w którym się znajduje. Wnętrze w stylu skandynawskim oświetlane przy pomocy żyrandola w typie retro będzie sprawiało groteskowe wrażenie. Aby uzyskać efekt pasujący do nowoczesnych wnętrz, powinniśmy postawić na proste, eleganckie konstrukcje, bez zbędnych ozdobników, a w zależności od rodzaju wystroju, wybrać geometryczne lub asymetryczne kształty.
Artykuł powstał we współpracy z marką Maxfliz