Fot.Unsplash.com
Przepych i bogate zdobnictwo
Styl wiktoriański pamięta czasy panowania angielskiej Królowej Wiktorii (1837-1901). Szybki rozwój przemysłu i wzrost bogactwa datowany na te lata, zdecydowanie przyczynił się do powstania nurtu zwanego epoką wiktoriańską, który odnajdziemy zarówno w sztuce, literaturze, architekturze, jak i w meblarstwie. Styl ten zdecydowanie nie odpowie na potrzeby minimalistów, dla których mnogość elementów, detali i zdobień będzie zapewne przytłaczająca. Znajdziemy tu przede wszystkim bogactwo, przepych, luksus XIX wiecznej Anglii, ale także nawiązania do dalekich podróży, jakie odbywała rodzina królewska.
Wiele elementów pochodzących z tamtej epoki przetrwało w stylistyce do dziś i z powodzeniem wykorzystywane są przez następne pokolenia, także w połączeniu z nurtami nowoczesnymi. To, co styl wiktoriański wyróżnia, to uderzające wrażenie braku spójności pomiędzy elementami wystroju wnętrza oraz ich pompatyczność, które wpływają na tendencyjność odbioru, ale nadające całości szczególnie eklektycznego wyrazu. Eklektyzm obecny w stylu wiktoriańskim pozwala zrozumieć, jak duże piętno odcisnęły tu poprzednie epoki. Przepych tego nurtu wyrażony został w każdym elemencie, jaki tylko możemy sobie wyobrazić – w ozdobnych ciężkich, bogato zdobionych meblach, charakterystycznych roślinnych i geometrycznych ornamentach, licznych wykuszach, czy okiennych witrażach.
Duże wnętrza i mnogość elementów
Decydując się na staroangielski styl wiktoriański, do aranżacji powinniście mieć możliwie jak największe pomieszczenia. Bogactwo wyposażenia i wzornictwo zdecydowanie nie nadaje się do małych pomieszczeń, chyba że w połączeniu z nurtami nowoczesnymi. Styl wiktoriański jest tak bardzo charakterystyczny, że powinien być wykorzystywany z rozwagą, jeśli jego sztandarowe elementy mają być wprowadzone tylko w charakterze dekoracyjnym. Decydując się na urządzenie całego wnętrza w iście królewskim wydani, możecie zapomnieć jednak o ograniczeniach. Im więcej bibelotów, zdobień, ornamentyki i kunsztownych wykończeń tym lepiej. Warto jednak pamiętać, że całość powinna być elegancka i dostojna, dlatego podejmując się aranżacji w tym stylu lepiej mieć do dyspozycji duże, jasne i dobrze oświetlone pomieszczenia. Wybierając meble, warto postawić na ciężkie drewno, nadające elegancji, najlepiej w ciemnych odcieniach, które pięknie podkreśli światło, zarówno dzienne, jak i prawidłowo dobrane lampy, koniecznie ozdobne.
Tkaniny i elementy dekoracyjne powinny zwracać uwagę. Mogą być to zarówno ciężkie, grubo tkane materiały w wyraźnych barwach, jak i charakterystyczne, florystyczne motywy. Urządzając wnętrze w stylu wiktoriańskim, skupić się należy właśnie na wszelkich możliwych elementach wystroju. Kwiaty obecne na obiciach mebli, zasłonach i innych bibelotach, to jeden z takich motywów dekoracyjnych, których nie da się pomylić z żadnym innym.
W stylu wiktoriańskim nie trzeba się też kierować użytecznością, a elementy wystroju nie muszą być dla mieszkańców funkcjonalne. W tym przypadku najbardziej wartościowe są walory estetyczne, co w aranżacjach na przestrzeni wieków zdarzało się stosunkowo dość rzadko i jest to cecha, która ten styl wyróżnia i na co zdecydowanie warto zwrócić uwagę. Jeśli podobają wam się bogate zdobienia i piękna staroangielska ornamentyka, ten styl może okazać się wyborem idealnym do aranżacji waszego wnętrza.