Przejście z pokoju dziecięcego do młodzieżowego to pewien etap dojrzewania. To tworzenie swego własnego świata poprzez świadome wybory, radość z możliwości podejmowania decyzji. I choćby wybór koloru ścian okazał się niezupełnie trafiony, to i tak dla młodego człowieka to będzie najfajniejsze miejsce w całym domu.
Wybór mebli do pokoju młodzieżowego
By dorównać tempu, w jakim rośnie nastolatek, konieczna jest wymiana umeblowania w jego pokoju. Wygodne łóżko z materacem to wybór, który ma decydować o komforcie spania, ale i dobrze wpływać na kształtujący się kręgosłup. Podobnie istotne jest dostosowanie wysokości biurka i krzesła do wzrostu. Większa powierzchnia szaf do przechowywania rzeczy, łatwy dostęp do ulubionych koszulek i bluz, miejsce na chowanie rzeczy sezonowych też nie są bez znaczenia. Półki na książki i na zdobyte trofea, które cieszą wzrok i są powodem do dumy również muszą mieć miejsce w pokoju nastolatka. Ta przestrzeń to azyl, w którym można poczuć się swobodnie, ale i zaprosić znajomych, by wspólnie posiedzieć i obgadać nurtujące tematy.
Zamykane szafy i regały to też sposób na większy porządek. Nie łudźmy się, że pokój nastolatka będzie wyglądać jak okładka magazynu wnętrzarskiego. Dbanie o porządek nie jest domeną młodzieży. W utrzymaniu względnego ładu może jednak pomóc przemyślana aranżacja i miejsca do chowania zbędnych rzeczy.
Gdzie szukać inspiracji?
Ciekawą ofertę mebli młodzieżowych w różnych aranżacjach i kolorystyce ma firma meblowa meblezet.com. Można tu znaleźć zarówno pojedyncze meble, jak i całe komplety gotowych zestawów. Propozycje mebli typowo chłopięcych, dziewczęcych, jak i neutralne formy w nowoczesnej stylistyce. Wygodne łóżka z szufladami na pościel oraz piętrowe rozwiązania (szczególnie cenione w niewielkiej przestrzeni, gdzie każdy metr pokoju jest na wagę złota). Szafy narożne na ubrania, pojemne szafy młodzieżowe z drzwiami przesuwnymi, ale i węższe szafy oraz regały. Biurka narożne, komputerowe, z szufladami i bez. Do tego komody i fantazyjne półki - wszystko to, czego w pokoju nastolatka nie może zabraknąć. Nowoczesne meble, które idealnie nadają się do pokoju młodzieżowego.
Zabawa kolorem
Wybierając kolorystykę ścian, dorośli często kierują się pragmatyzmem i ostrożnością. Wybierając stonowane kolory, boją się łączyć kontrastowe barwy. Czasem jednak warto puścić wodze fantazji. Takich obaw nie ma młodzież, dlatego warto posłuchać swojego nastolatka i pozwolić mu wybrać, jakie kolory mają dominować w jego pokoju. Efekt może być powalający. Granat połączony z żółtymi dodatkami, soczysta zieleń z czerwienią, pudrowy róż z oliwką. Pomysłów może być naprawdę wiele. Patrząc na dostępne palety barw farb wewnętrznych warto trzymać się zasady, żeby w jednym pomieszczeniu nie łączyć więcej niż trzech kolorów. Wprowadzi to bowiem abstrakcyjny chaos. Specjaliści od kolorów zalecają również, by w małych pomieszczeniach unikać bardzo intensywnych barw. Zmniejszają one optycznie przestrzeń, ale w dużych pomieszczeniach taka zabawa kolorem jest jak najbardziej wskazana.
Oświetlenie ma znaczenie
Na etapie planowania nowego pokoju warto przemyśleć rodzaj i zastosowanie odpowiedniego oświetlenia, które podkreśli styl pokoju, a zarazem doświetli przestrzeń. I choć biurko stanie przy dużym oknie, musi mieć zapewnione jasne światło po zmroku. Nad łóżkiem przyda się lampka nocna, którą łatwo będzie zgasić przed spaniem, bez wstawania, a zapalona rano nie oślepi zimnym nieprzyjemnym światłem. Zastosowanie świateł ledowych sufitowych, spotlightów, plafonów jest szczególnie dobrym rozwiązaniem w pokojach o niskim suficie, w których lampy wiszące nie spełniają swej funkcji.
Materiał promocyjny partnera