Urządzanie wnętrz

Sauna w domu – luksus dla każdego czy zbędna fanaberia?

O zbawiennym wpływie sauny na nasze zdrowie wiadomo nie od dziś. Za kilka do kilkunastu tysięcy możemy mieć ją we własnym domu.

Sauna w domu – luksus dla każdego czy zbędna fanaberia?
Fot.123RF.com
REKLAMA

Najpopularniejsze rodzaje saun

Z uwagi na temperaturę panującą wewnątrz oraz stopień wilgotności powietrza sauny podzielić możemy na: suche, mokre oraz parowe. Która najlepiej sprawdzi się w domu? Wszystko zależy od naszych preferencji.

Sauna sucha, czyli fińska to najczęściej wybierane rozwiązanie. W niej temperatura powietrza osiąga nawet 100 st. C, przy wilgotności na poziomie zaledwie 10%. Jest ona budowana z drewna. W środki sauny montowany jest piec z kamieniami, które nagrzewają się i utrzymują ciepło. Kolejnym rodzajem jest sauna mokra, zwana też łaźnią rzymską. Panuje w niej temperatura od 50 do 90 st. C, a wilgotność nie przekracza 40%. Zwykle jest ona wyłożona płytkami ceramicznych, a źródłem ciepła jest generator pary znajdujący się poza sauną. Natomiast w saunie parowej maksymalna temperatura osiąga 65 st. C, a wilgotności kształtuje się w granicach 40-65%. Niezbędnym wyposażeniem jest piec, który utrzymuje pożądaną temperaturę oraz generator pary wodnej, dzięki któremu panuje odpowiednia wilgotność.

Kabiny na podczerwień

Alternatywą dla sauny są również kabiny na podczerwień, zwane infrared. Sam wygląd kabiny jest podobny, nie ma w nim jednak pieca, który został zastąpiony przez napromienniki. Mogą one być zarówno ceramiczne, jak i kwarcowe czy węglowe.

Zobacz więcej zdjęć

Najlepsze miejsce na saunę

Saunę możemy umieścić zarówno wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz. Najpopularniejsze są sauny wewnętrzne. Nie potrzeba do ich montażu dużego domu. Często sauny są umieszczane w sąsiedztwie łazienki czy w piwnicy. Świetnie sprawdzą się też w miejscach na garderobę. Z kolei sauny zewnętrzne to rozwiązanie dla osób posiadających dom z ogrodem. Każdorazowo chcąc skorzystać z sauny, musimy wyjść na zewnątrz domu, co może być uciążliwe zwłaszcza zimą. Najlepiej zaplanować saunę już na etapie projektowania domu. Łatwiej wówczas rozplanować przyłącza, odpływy czy odpowiednią wentylację. Jeśli dysponujemy większym pomieszczeniem, warto też wygospodarować miejsce na natrysk czy miejsce do odpoczynku po seansie. Sama kabina sauny musi posiadać konstrukcję wolno stojącą.

Zobacz więcej zdjęć

Budowa sauny

Najczęściej można kupić gotowe kabiny posiadające drewniany szkielet. Co ważne, materiał użyty do budowy sauny musi być odporny na działanie powietrza o wysokiej temperaturze. Wewnątrz sauna wykładana jest drewnianą boazerią. Dobrym materiałem do budowy sauny są: jodły kanadyjskie, świerki skandynawskie i cedry. Co szczególnie istotne, drewno powinno mieć minimalną ilość żywicy oraz mało sęków. Boazeria lub panele powinny mieć grubość minimum 12 mm. Konieczna jest termoizolacja kabiny, co zapobiega ucieczce ciepła na zewnątrz. Świetnie sprawdza się wełna mineralna. Grubość izolacji termicznej optymalnie wynosi od 45 do 100 mm. Lepiej zrezygnować ze styropianu, który nie jest odporny na wysoką temperaturę. Dzięki dobrej izolacji kabina szybciej się nagrzewa i dłużej utrzymuje ciepło, a to z kolei wpływa na zmniejszenie kosztów eksploatacji sauny. Minimalna wysokość pomieszczenia to 2 m. Drzwi powinny być otwierane na zewnątrz.

Zobacz więcej zdjęć

Jaką podłogę wybrać do sauny?

Ważnym elementem sauny jest podłoga. Powinna być ona wykonana z materiału, który jest odporny na wysoką temperaturę i wilgoć. Ważne też, żeby podłoga nie była śliska. Najczęściej stosuje się ceramikę. Przede wszystkim zapewnia ona odpowiednie warunki higieniczne i dobrze sprawdza się w pomieszczeniu o wysokiej temperaturze. Zwykle na podłodze umieszczane są drewniane kratki podłogowe. Odpływ niezbędny jest jedynie w saunie parowej, warto jednak wykonać go również przy innych rodzajach.

Zobacz więcej zdjęć

Oświetlenie sauny

Wybierając oświetlenie, należy pamiętać, żeby światło nie było silne. Najczęściej stosuje się oprawy oświetleniowe, w których znajduje się żarówka. Jest ona całkowicie osłonięta. Co ważne, oświetlenie nie może się znajdować w pobliżu pieca, ani pod sufitem, gdzie panuje najwyższa temperatura. Świetnym rozwiązaniem jest montaż pod ławkami.

Zobacz więcej zdjęć

Wentylacja w saunie

Ważnym elementem niezbędnym do prawidłowego działania sauny jest wentylacja. Jeśli nie będzie odpowiedniego obiegu powietrza, wówczas na ścianie może pojawić się grzyb. Niebezpieczne jest także przegrzewanie poszczególnych elementów. W saunie potrzebny jest wlot i wylot powietrze. Otwór wentylacyjny, który doprowadza powietrze do sauny, warto umieścić pod piecem, z kolei wylot musi znajdować się jak najdalej od wlotu, np. po przekątnej. Dobrze, jeśli jest umiejscowiony na suficie lub wysoko na ścianie. W przypadku sauny ważna jest swobodna cyrkulacja powietrza.

Zobacz więcej zdjęć

Zasilanie sauny

Piece stosowane w saunach fińskich posiadają zasilanie elektryczne. Należy dostosować ich moc do wielkości pomieszczenia, przy założeniu, że 1 kW wystarcza na ogrzanie sauny mającej powierzchnię 1m2.

Montaż sauny

Możemy kupić gotowy zestaw zawierających zarówno szkielet, jak i też okładzinę na ściany, izolację i elementy do wykończenia. Są również dostępne poszczególne prefabrykaty. Podczas montażu warto skorzystać z pomocy fachowców, żeby mieć pewność dobrze wykonanej instalacji.

Najmniejsze sauny montowane w domach zajmują jedynie 1m2 powierzchni, a najpopularniejsze to te o wymiarach 2x2 m oraz 2x1,6 m. Nie jest to duża powierzchnia w porównaniu z całym domem. Dzięki saunie możemy cieszyć się komfortem korzystania z jej dobroczynnych właściwości w dowolnym czasie przez długie lata.

Monika Borkowska-Szmit

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (2)

panoni

Ludzie ratuja się takim czymś by sie dowartościować ?

Nowina

Bieda panie, bieda ...

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Sauna w domu – luksus dla każdego czy zbędna fanaberia?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.