Fot.123RF.com
Konstrukcja schodów? Uzależniona od przestrzeni
Projektując schody, najpierw musimy zdecydować, jaki ich rodzaj najlepiej sprawdzi się w przypadku naszego mieszkania lub domu. Istnieje wiele rozwiązań konstrukcyjnych, umożliwiających stworzenie wygodnego wejścia na piętro nawet w przypadku bardzo ograniczonej przestrzeni. Warto zastanowić się, jakim miejscem na schody dysponujemy, a także dokonać niezbędnych pomiarów. W przypadku osobnej klatki schodowej zazwyczaj jest to przestrzeń wystarczająca do zamontowania tradycyjnych schodów łamanych, dwubiegowych czy zabiegowych. Jeśli jednak mają być one zlokalizowane w otwartej przestrzeni salonu, lepiej zdecydować się na rozwiązania zajmujące jak najmniej miejsca, na przykład schody spiralne. W przypadku małych mieszkań z antresolą dobrze sprawdzą się strome schody kacze, pozwalające na maksymalną oszczędność przestrzeni.
Gatunek drewna ma znaczenie
Pragnąc mieć schody drewniane, które będą jednocześnie piękne i praktyczne, musimy starannie rozważyć wybór konkretnego gatunku drewna. Dużą popularnością cieszy się buk, dąb czy jesion. Wyjątkowo elegancko prezentować się będzie orzech; do wnętrz rustykalnych pasować może również sosna. Jeśli zależy nam na reprezentacyjnym wyglądzie schodów drewnianych, najlepiej będzie postawić na ciemne drewno drzew egzotycznych. Z kolei we wnętrzach industrialnych świetnie sprawdzi się stare drewno z wyraźnym usłojeniem.
Z balustradą czy bez?
W aranżacjach tradycyjnych balustrada była nieodłączną częścią schodów, zabezpieczającą użytkowników przed upadkiem z wysokości. Styl nowoczesny, kierujący się zasadą minimalizmu, wprowadził ciekawe rozwiązanie, jakim są schody pozbawione balustrady. Efekt wizualny jest niezwykle korzystny - schody wydają się znacznie lżejsze, mniej masywne, optycznie zajmują też niewiele miejsca. Niestety takie rozwiązanie nie sprawdzi się w przypadku domu zamieszkanego przez małe dzieci lub osoby starsze.
Wygodne schody – na co zwrócić uwagę?
Jeśli zależy nam przede wszystkim na wygodzie, powinniśmy dokładnie przemyśleć kilka aspektów praktycznych. Bardzo istotna jest ilość stopni, ich wysokość i głębokość. Im mniej stopni służących do pokonania określonej różnicy wysokości, tym bardziej strome, a więc mniej wygodne będą schody. Znaczenie ma także szerokość biegu, przekładająca się na komfort przemieszczania się i możliwość transportowania większych przedmiotów na piętro.
Schody drewniane a styl aranżacji
Jeśli wybraliśmy już rodzaj schodów, ich wielkość, parametry poszczególnych elementów oraz gatunek drewna, możemy dłużej zastanowić się na stylem. W przypadku mieszkań nowoczesnych dobrze sprawdzają się proste stopnie z litego drewna. Jeśli schody są szerokie i wygodne, możemy pokusić się o zrezygnowanie z balustrady. We wnętrzach inspirowanych naturą czy w stylistyce rustykalnej dobrze prezentować się będą rozwiązania proste, takie jak schody łamane czy zabiegowe, wykonane z rodzimych gatunków drewna. Ponadczasową elegancję zapewni drewno gatunków egzotycznych, odpowiednio wyeksponowane, na przykład w postaci schodów wachlarzowych.
Schody drewniane to ogromne bogactwo możliwości. W zależności od rodzaju konstrukcji, sposobu wykończenia i gatunku użytego drewna sprawdzą się one w każdym wnętrzu – od rustykalnego letniego domku po luksusową rezydencję.