Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Urządzanie wnętrz

Zamieszkać w zgodzie z przyrodą. 25-metrowy dom ze Szwecji

Na zachodnim wybrzeżu Skandynawii powstał nietypowy dom. Jego wygięta forma na pierwszy rzut oka dziwi i zaskakuje, ale w tym szaleństwie jest metoda. Budynek powstał jako odpowiedź na potrzebę życia w zgodzie i bliskości z naturą.

Zamieszkać w zgodzie z przyrodą. 25-metrowy dom ze Szwecji

fot. David Jackson Relan, Torsten Ottesjö, Archdaily.com

Kawalerki i małe apartamenty dominują na wielu rynkach mieszkaniowych. Niewielki metraż jest tańszy, a więc szybciej znajduje nabywców, a dla deweloperów jest bardziej opłacalny w budowie. Podobnie sytuacja wygląda na rynku budowlanym – małe działki, z pozoru nienadające się do zabudowy są łatwiej dostępne. Przeczytaj o Seroro House – domu, który powstał na 18-metrowej działce. Długo można się zastanawiać nad sensem sprzedaży mieszkań, które po wstawieniu podstawowego wyposażenia pozostawiają niewiele swobody oraz ich wpływem na zdrowie i dobrostan osób, które w nich zamieszkują. Są też i tacy, którzy nie zrażają się tak surowymi warunkami i po prostu działają:  robią wszystko, by niewielkie metraże wyglądały ładnie, były funkcjonalne i wygodne.

Do życia potrzebujemy przestrzeni, w dosłownym, jak i metaforycznym tego słowa znaczeniu. Szczególnie zdają sobie z tego sprawę mieszkańcy kawalerek, w których zdecydowanie trudno o chwilę odosobnienia - po prostu brakuje dodatkowego pomieszczenia, w którym można by się schować. Tęsknimy również za bliskością z naturą. Tym dwóm potrzebom postanowił sprostać szwedzki architekt. 

Hus-1 to niewielki, zaledwie 25-metrowy modułowy dom, zaprojektowany przez Torstena Ottesjö dla pary szwedzkich inwestorów. Budynek nie przypomina zwykłego obiektu mieszkalnego. Dzięki zastosowaniu wielu zakrzywionych powierzchni oraz zaprojektowaniu kompaktowej bryły udało się stworzyć budynek, który wtapia się w otaczający go krajobraz.

Wyjątkowy dom znajduje się na zachodnim wybrzeżu Skandynawii. Do jego konstrukcji posłużyły przede wszystkim naturalne materiały, tak by jak w najmniejszym stopniu szkodliwie oddziaływać na środowisko. Zgodnie z zamysłem architekta, wybór takich surowców ma pozytywnie wpływać również na samopoczucie domowników.

Dom – który jest w pełni mobilny i można przenosić go z miejsca w miejsce – dopasowano do potrzeb jego mieszkańców. Większość wyposażenia jest trwale wbudowana w konstrukcję budynku. Charakterystycznie zakrzywione ściany, które łączą się z podłogą, stwarzają wygodną przestrzeń do wypoczynku.

Wnętrza małego domku prezentują się schludnie i minimalistycznie. Obłe kształty i kręta linia dominująca w projekcie pomieszczeń wprowadza poczucie spokoju. Mimo niewielkiego metrażu w domu udało się wygospodarować miejsce na przedpokój, strefę dzienną z kuchnią i miejscem do wypoczynku, biuro oraz sypialnię, którą zorganizowano na antresoli.

Deccoria.pl

Reklama

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.