Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Urządzanie wnętrz

Zasady urządzania małych wnętrz, w które błędnie wierzymy. U stylistów wywołują ciarki

Urządzanie małych wnętrz rządzi się własnymi prawami. Dobieranie kolorów, wyposażenia i faktur do ograniczonego metrażu wymaga wyczucia, dobrego smaku oraz umiejętności myślenia przestrzennego. Tym, którzy mierzą się z wyzwaniem urządzenia malusieńkiego mieszkania, w sukurs przychodzą pewne, wydawałoby się uniwersalne reguły aranżowania takich przestrzeni. Jak to jednak z zasadami bywa – są tworzone po to, by je łamać.

Zasady urządzania małych wnętrz, w które błędnie wierzymy. U stylistów wywołują ciarki

Architektura wnętrz jest formą sztuki, co wiąże się z pewną dozą kreatywności, ale raczej w granicach ogólnie przyjętych zasad, kanonu pewnych porad, o których słyszał już prawie każdy. W ramach wolności twórczej zasady te można, a nawet trzeba łamać. Aby jednak robić to z powodzeniem, nie narażając się na śmieszność, trzeba je wcześniej dobrze poznać. Kierowanie się zasłyszanymi radami i własną intuicją w urządzaniu małych „czterech kątów” to nie jedyna słuszna droga do stworzenia efektownego wystroju. Nierzadko postępowanie w sprzeczności z utartymi regułami poskutkować może wykreowaniem naprawdę udanego wnętrza. Z jakimi zasadami i poradami warto czasem zerwać?

Unikanie ciemnych barw w małej przestrzeni
Biorąc pod uwagę bogatą ofertę rozwiązań i różnorodnych wykończeń (od matowych, przez satynowe do błyszczących), lansowanych obecnie przez rynek wnętrzarski, kurczowe trzymanie się jasnej palety barw i unikanie jej ciemnego wariantu jest nawet niewskazane. Stosowanie ciemnych kolorów we wnętrzach jest łatwiejsze, jeśli dysponujemy dużą ilością naturalnego światła, jednak nie jest to niezbędny warunek, jeśli marzymy o pokoju o ciemnych ścianach.

Kluczem do włączenia „nietypowych” kolorów do małego pomieszczenia są połyskujące powierzchnie oraz oświetlenie warstwowe, strategicznie rozmieszczone tak, by ciemna płaszczyzna okraszona była łuną światła. Efekt taki można uzyskać, wykorzystując reflektory lub oświetlenie kinkietowe. Decydując się takie rozwiązanie, uwagę poświęcić trzeba również oświetleniu ogólnemu, kierunkowemu (temu, które oświetla to, co znajduje się na wysokości wzroku) oraz dekoracyjnemu. Jeśli będą dobrze rozplanowane, czerń, granat lub butelkowa zieleń w małym pokoju będzie prezentowała się wyśmienicie.

REKLAMA

Przezroczyste elementy wyposażenia
Wyposażenie wykonane ze szkła akrylowego szturmem podbiło wiele pomieszczeń, których bolączką jest mały metraż. Przeźroczyste meble są wizualnie lekkie i z reguły nie przytłaczają wystroju, chyba że są stosowane w nadmiarze. Warto więc ograniczyć się do posiadania jednego lub dwóch przezroczystych mebli. Ich natłok, przeciwnie do zamierzenia, nie będzie korygował mankamentów wnętrza, a jedynie jeszcze bardziej je uwidoczni.

Do niedużego mieszkania warto wprowadzić meble o uniesionej formie, wspierające się na dekoracyjnych nóżkach, posiadające charakterystyczne wycięcia (np. krzesło z niewielkim oparciem) lub posiadające ciemne, matowe stelaże. Posłużą one utworzeniu czegoś, co w dziedzinach związanych z projektowaniem wizualnym nazywa się przestrzenią negatywową. Nadadzą one wnętrzu wrażenia pustości, przestrzeń stanie się lżejsza, a jej charakter będzie podkreślany przez to, czego na pierwszy rzut oka nie widać.

Małe meble do małych pomieszczeń? Błąd
Często – błędnie – uważa się, że jedynym słusznym wyborem do niewielkich pomieszczeń są meble w małych rozmiarach. Mają one uczynić wnętrza bardziej przestronnymi. To jednak nie najlepszy pomysł. W przypadku niewielkich pokoi lepiej wybierać mniej, ale za to „pełnowymiarowych”, niskich i modułowych mebli. Warto dopasować do nich jasny, obszerny dywan – dzięki temu cały pokój wyda się bardziej przewiewny, swobodny.

Rozmiar okładziny posadzkowej w przypadku niedużych przestrzeni ma szczególne znaczenie – powinna się ona ciągnąć przez całą powierzchnię podłogi, tak aby wchodziła pod każdy element wyposażenia. Taki zabieg stworzy efekt wizualnego rozszerzania się niewielkiego pokoju.

REKLAMA

Zabudowa od podłogi do sufitu
Małym wnętrzom nie służą również często polecane wysokie meble, sięgające od podłogi aż do sufitu. Z pewnością pomieszczą wiele osobistych przedmiotów, jednak optycznie obniżą strop i spowodują, że pomieszczenie wyda się mniejsze. Urządzając małe pomieszczenia, nie rezygnujmy z wysokich elementów, jednak ograniczmy ich liczbę.

W małych pomieszczeniach tylko jasne i gładkie wykończenia...
Stosowanie jasnych, neutralnych kolorów i gładkich, niewzorzystych tekstyliów ma na celu rozjaśnienie i powiększenie przestrzeni. Czynią ją one jednak bardziej „płaską”, a więc odczuwalnie ciaśniejszą. Kolory i bogate wzory nadają wystrojowi dynamiki, wypukłości, charakteru. Barwy i desenie sprawiają, że jest gdzie „zawiesić oko” na aranżacji: zmuszają one do podążania wzrokiem za detalami. Im więcej takich niebanalnych akcentów, tym odczuwalna przestrzeń mieszkania staje się większa.

Otwarte półki
Otwarte regały, półki i inne ażurowe meble, tak jak te wykonane ze szkła akrylowego, mają za zadanie nadawać aranżacjom lekkości. Nie są jednak najlepszym wyborem do małych pokojów. Eksponują one bowiem nagromadzone przedmioty, rodzinne pamiątki i inne bibeloty, co przytłacza pomieszczenia i sprawia, że wyglądają one na bardziej zabałaganione. Wszystko, co nieistotne i na co dzień niepotrzebne lepiej ukryć przed wzrokiem – w ten sposób unikniemy wrażenia nieporządku i ciasnoty. W niedużych mieszkaniach nie rezygnujmy z wygospodarowania obszerniejszych miejsc do przechowywania rzeczy – np. dużych, wnękowych, przesuwnych szaf.

Biały sufit?
Sufit nie musi być biały. Ostatnio przekonywaliśmy, że istnieją ciekawsze opcje. W małych wnętrzach świetnie sprawdzą się sufity w delikatnych pastelowych barwach lub barwie takiej samej, jak pozostałe ściany uda się osiągnąć efekt rozciągającej się, obszernej przestrzeni.

Deccoria.pl

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.