• Deccoria.pl
  • Filmy
  • Begonie na balkon i taras - idealne kwiaty do cienia i półcienia. Bujne i obfite kwitnienie begonii
Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien Dodano: 2023-05-25, 01:00

Begonie na balkon i taras - idealne kwiaty do cienia i półcienia. Bujne i obfite kwitnienie begonii

Tematem dzisiejszego filmu z cyklu "Balkony i Tarasy" są begonie. Idealne rośliny do ukwiecenia miejsc w półcieniu i cieniu. Warto je poznać. Zapraszam!
Podobne filmy na kanale :
Pelargonie Champion - https://youtu.be/tQfZ7rV5IPI
Z czym posadzić pelargonie i petunie - https://youtu.be/Jtb_KHeexuE
Kwiaty na zacieniony balkon - https://youtu.be/G3MJsfDe9tw
Supertunia Vista - https://youtu.be/CddHnh0v9Po
Petunie i surfinie - https://youtu.be/ck8qSu_6Jqk
Mandewilla - https://youtu.be/pgry3B6Di2o
Lawenda w donicach - https://youtu.be/xeDWJN4Mr4o
Kompozycje na taras - https://youtu.be/3yeuYeE_S-U
Pelargonie w skrzynkach balkonowych - https://youtu.be/v3r67wSPIqw
Calibrachoa - mini petunie - https://youtu.be/HwtJiZjgCRg
Popularność begonii na balkonach i tarasach wzrasta wraz z ilością odmian, które możemy uprawiać latem na zewnątrz w pojemnikach. Każdego roku producenci roślin oferują nam kolejne zachwycające odmiany, z których każdy może wybrać coś dla siebie. Zazwyczaj są to mieszańce gatunkowe, które doskonale czują się w donicach i kwitną przez cały sezon, aż do pierwszych przymrozków, ponieważ nie są mrozoodporne, podobnie jak surfinie, supertunie, czy pelargonie, dla których mogą stać się one ciekawą alternatywą.
Begonie można uprawiać w skrzynkach balkonowych, donicach tarasowych, większych lub mniejszych, a także na rabatach kwiatowych w ogrodzie, sadząc je bezpośrednio do gruntu. Mnogość odmian pozwala na ich szerokie zastosowanie.
A mamy do wyboru odmiany o kwiatach czerwonych, pomarańczowych, różowych, żółtych i białych w różnych odcieniach, mogą być też dwubarwne, intensywnie nasycone kolorystycznie lub pastelowe. Kwiaty te mogą być pełne lub pojedyncze, o płatkach karbowanych lub gładkich, w różnym kształcie i różnej wielkości. Ponadto, bardzo dekoracyjne są także liście begonii, często w ciemnym, a u odmian o czerwonych kwiatach niemal w czarnym kolorze.
Pokrój i wielkość roślin też mogą być różne. Niektóre dorastają do 50-60 cm, najczęściej są jednak nieco mniejsze, dorastające do 30-40 cm wysokości, są także odmiany jeszcze drobniejsze, dorastające do 20-25 cm wysokości. Mogą mieć pokrój wzniesiony, a także lekko lub mocno zwisający.
Wszystkie begonie balkonowe czy też rabatowe kwitną bardzo obficie przez cały sezon. Rośliny te praktycznie cały czas, nieustannie pokryte są kwiatami. Bardzo często wręcz w oszałamiającej ilości.
Sadzenie begonii nie różni się niczym od sadzenia innych roślin balkonowych. Wybrana doniczka powinna mieć zrobione otwory drenażowe na dnie, żeby nadmiar wody mógł swobodnie wypływać. Begonie są wyjątkowe wrażliwe na zastoje wody, w zbyt mokrej ziemi, korzenie mogą zagniwać, co w konsekwencji może doprowadzić do obumarcia całej rośliny. W związku z tym dobrzej jest też użyć lekkiego, przepuszczalnego podłoża do roślin balkonowych, kwitnących lub podłoża uniwersalnego.
Może być to np. beztorfowa ziemia uniwersalna do roślin ogrodowych i domowych, której gruzełkowata struktura stwarza optymalne warunki do rozwoju bryły korzeniowej, jest bogata w humus, magazynuje składniki odżywcze oraz wodę i zawiera startową dawkę nawozu, dzięki czemu odżywianie posadzonych w niej begonii możemy rozpocząć 2-3 tygodnie po przesadzeniu.
A sadzimy je w nowym miejscu zawsze na tej samej głębokości, na jakiej rosły do tej pory w poprzedniej doniczce produkcyjnej. Begonie wspaniale prezentują się posadzone w grupie, jedno odmianowej lub np. wieloodmianowej. Z łączeniem begonii w kompozycjach wielogatunkowych należy zachować ostrożność, żeby nie przytłumić ich urody innymi okazami.
Wyjmujące te rośliny z dotychczasowych pojemników także należy zachować ostrożność, ponieważ ich pędy i kwiaty są dość kruche. Delikatnie umieszczamy je w nowej doniczce i dosypujemy ziemi w brakujące miejsca. Trzy tej wielkości sadzonki w skrzynce balkonowej o długości 80 cm wystarczą, żeby stworzyć pięknie kwitnącą przez całe lato dekorację.
Odpowiednio dobierając odmiany begonie możemy sadzić w mniejszych pojemnikach, jak np. te przepiękne okazy o słonecznie żółtych kwiatach z serii Solenia. Z czasem rozrosną się one bardzo ładnie, ale nie tak mocno jak np. supertunie. Niektóre odmiany o wzniesionym pokroju zachowują swój kompaktowy, zwarty pokrój przez dłuższy czas, potem jedynie lekko się przewieszając. Podczas gdy inne rozrastają się bardzo szybko do całkiem sporych rozmiarów.
Wyjątkową grupą begonii są odmiany o przewieszającym się pokroju. Idealnie nadają się one do wiszących lub wysokich pojemników.
Może być to np. odmiana 'Summerwings' o delikatnych, drobnych, pojedynczych kwiatach, które mogą...
I to wszystko na dziś. Zapraszam do oglądania kolejnych filmów z cyklu „Balkony i Tarasy” oraz pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.

Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
Blog : https://ogrodnacodzien.pl/
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/

#begonie #balkon #balkony #taras #tarasy #cień #kwiaty #kwiatysapiekne #kwiatysąpiękne #ogrod_na_co_dzien #poradnik #porada

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do filmu "Begonie na balkon i taras - idealne kwiaty do cienia i półcienia. Bujne i obfite kwitnienie begonii"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Edycja tytułu i opisu

Edycja tagów

Wybierz słowa najlepiej opisujące to zdjęcie:

Rozmiar

Dodatkowa przestrzeń w salonie

Położenie

Meble

Podłoga

Armatura łazienkowa

Sprzęt AGD

Telewizor

Dekoracja okna

Dekoracja ścian

Kształt kuchni

Dekoracje na święta i okazje

Akcesoria i dodatki do jadalni

Meble do jadalni

Oświetlenie

Kuchnia (rodzaj)

Meble do kuchni

Kuchnia (rodzaje mebli kuchennych)

Zastawa kuchenna

Wyposażenie i akcesoria do kuchni

Kuchnia AGD, RTV

Dekoracje i tekstylia do kuchni

Sypialnia (wyposażenie)

Tekstylia do sypialni

Łóżka i akcesoria

Zagłówek do łóżka

Układ jadalni

Ceramika do łazienki

Armatura do kuchni

Wyposażenie i akcesoria do łazienki

Wyposażenie przedpokoju

Meble ogrodowe

Dekoracje do ogrodu

Basen, spa

Architektura ogrodowa

Grill

Ogrodzenia

Oświetlenie ogrodowe

Wypoczynek w ogrodzie

Ścieżki w ogrodzie

Inne

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Usuń film

Czy na pewno chcesz usunąć film "Begonie na balkon i taras - idealne kwiaty do cienia i półcienia. Bujne i obfite kwitnienie begonii"? Tej operacji nie można cofnąć.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.