Begonie zwisające. Jak je sadzić oraz potem pielęgnować, żeby bujnie kwitły przez cały sezon?
Begonie zwisające. Co to za rośliny? I jak je sadzić oraz potem pielęgnować, żeby bujnie kwitły przez cały sezon? To temat dzisiejszego filmu z cyklu „Balkony i Tarasy”. Zapraszam!
Begonie to niezwykle bogata grupa roślin. Część z nich stała się ostatnio bardzo popularna jako balkonowe lub tarasowe roślinne dekoracje. I nawet tutaj liczba gatunków i odmian jakie mamy do wyboru jest ogromna. Mogą mieć one różny pokrój, różną wielkość, przeróżne kwiaty w przeróżnych kolorach. Była już o nich mowa w niejednym naszym filmie z cyklu „Balkony i Tarasy”. Dziś kilka słów o grupie begonii zwisających, bo są one niezwykle ciekawe.
Ich sadzonki można wiosną, najczęściej w maju, kupić już w kwitnącej rozrośniętej formie lub w nieco mniejszej, z zawiązanymi dopiero pąkami kwiatowymi. Wszystkie posadzone na balkonie lub tarasie szybko się rozrosną i obsypią kwiatami. A sadzimy je gdy mienie już ryzyko przymrozków, najczęściej w drugiej połowie maja, ponieważ są to rośliny ciepłolubne. Idealnie nadają się one do wiszących pojemników, tradycyjnych, okrągłych, które podwieszamy na hakach w wybranym miejscu na balkonie lub tarasie, jak także do półokrągłych, które za pomocą haczyków mocujemy przy ścianie. Begonie zwisające mogą być też sadzone w wysokich donicach lub skrzynkach balkonowych, o ile będą miały możliwość swobodnego przewieszania się przez krawędzie.
Wiele begonii ma też pokrój półzwisający, one z czasem będą jedynie delikatnie przewieszać się przez brzegi pojemnika i przykładem takiej rośliny jest np. begonia 'Solenia Yellow' niezwykle obficie kwitnąca od początku sezonu do pierwszych przymrozków, odporna na choroby i warunki atmosferyczne. Można ją sadzić w wiszących jak i stojących pojemnikach. U mnie będzie rosła w wiszącym koszu, aczkolwiek równie dobrze taki kosz można gdzieś postawić, np. na balkonowym czy tarasowym stole.
Natomiast do moich półokrągłych koszyków, które zostaną zawieszone na płocie trafią różne odmiany begonii zwisających z serii Bellaconia i z serii Summerwings. Begonie Bellaconia, do których można zaliczyć m.in. takie odmiany jak 'Hot Orange', 'Mango', 'Chardoney', 'Salmon' czy 'Rose', to jedne z najpiękniejszych begonii o zwisającym pokroju. Mają one wspaniałe, stosunkowo duże, pełne kwiaty o różnych barwach, w zależności od odmiany. Mogą być one białe, kremowe, żółte, brzoskwiniowe, pomarańczowe, czerwone czy różowe. Kwitną długo i obficie.
Begonie sadzimy w ziemi lekkiej i przepuszczalnej o luźnej strukturze, są to rośliny wyjątkowo wrażliwe na przelewanie i zastoje wody. Należy więc zadbać o to, by ich potem nie przelewać, a także, żeby doniczki czy też koszyczki lub inne pojemniki, które dla nich wybierzemy miały otwory drenażowe na dnie. Lepiej jest begonie nieco przesuszyć niż narazić na to, by ich podłoże było zbyt mokre.
Warto też pamiętać, że większość begonii to rośliny cieniolubne. Lepiej będą się czuły postawione lub powieszone w miejscu zacienionym lub takim, gdzie słońce dociera przez kilka godzin dziennie. Tylko niektóre gatunki i odmiany nadają się na wystawę typowo słoneczną. I jest to m.in. begonia Solenia Yellow o żółtych słonecznych kwiatach. To że begonie wolą rosnąć w cieniu można uznać za zaletą. Niewiele jest takich roślin balkonowych, za to takich balkonów jest całkiem sporo.
Begonie z serii Summerwings, do których można zaliczyć m.in. takie odmiany jak 'Orange Elegance', 'Dark Elegance' i 'Coral Dark Elegance' to rośliny o mniejszych, delikatniejszych kwiatach, za to pojawiających się nieustannie na roślinie w niezwykłej obfitości. W zależności od odmiany mogą mieć kolor czerwony, pomarańczowy, różowy, łososiowy lub kremowo biały. Ich dodatkowym atutem są bardzo dekoracyjne, ciemne liście i zwarty pokrój. Nie tylko pięknie i szybko się rozrastają, ale są także bardzo odporne na warunki atmosferyczne. Nie straszny im deszcz i podmuchy wiatru. Tolerują też bardziej słoneczne stanowiska niż większość innych begonii.
Begonie w nowym miejscu umieszczamy na takiej samej głębokości, na jakiej rosły do tej pory w doniczce produkcyjnej, nie głębiej. Wyjmujące te rośliny z dotychczasowych pojemników warto zachować ostrożność, ponieważ ich pędy i kwiaty są dość kruche. Po ich posadzeniu dokładnie je podlewamy i sprawdzamy czy nie trzeba dosypać podłoża. Potem dbamy o regularne podlewanie, tak żeby ziemia w doniczce była lekko wilgotna...
Popularność begonii na balkonach i tarasach wzrasta wraz z ilością odmian, które możemy uprawiać latem na zewnątrz w pojemnikach. Jeżeli dodatkowo preferujemy rośliny o zwisającym pokroju, begonie zwisające mogą się okazać idealnym pomysłem na roślinną dekorację.
I to tyle na dziś. Zapraszam do oglądania kolejnych filmów z cyklu „Balkony i Tarasy” oraz pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
Blog : https://ogrodnacodzien.pl/
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/
#begonia #begonie #kwiaty #balkon #taras #ogród #działka #donice #ogrod_na_co_dzien