• Deccoria.pl
  • Filmy
  • Gdzie najlepiej postawić kwiaty i rośliny doniczkowe w mieszkaniu?
Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien Dodano: 2020-03-19, 01:00

Gdzie najlepiej postawić kwiaty i rośliny doniczkowe w mieszkaniu?

W dzisiejszym odcinku z cyklu „Dom Pełen Kwiatów” będzie mowa o umiejscowieniu roślin w mieszkaniu zgodnie z kierunkami świata. Zapraszamy!
Najczęściej nasze domowe rośliny doniczkowe ustawiamy na parapetach okiennych lub blisko okien. Wszystko po to, żeby miały one jak najlepszy dostęp do światła. Chociaż i tak szacuje się, że nawet przy oknie rośliny otrzymują mniej więcej połowę tej ilości światła, jaką otrzymałyby na zewnątrz, z powodu odbicia promieni słonecznych od szyby.
A zdrowy rozwój wszystkich roślin zależy od procesu fotosyntezy, wywołanej działaniem światła na zielony pigment (chlorofil). Pigment ten jest obecny nie tylko w zielonych liściach, ale również w liściach kolorowych, gdzie inny inny barwnik jest tylko niejako nałożony na zieleń. Liście różnobarwne najbardziej cierpią z powodu niedostatecznego oświetlenia.
W swoim naturalnym środowisku rośliny dostosowały się do różnych poziomów światła. W domu powinniśmy im zapewnić warunki jak najbardziej zbliżone do tych, jakie potrzebują. Dlatego tak ważne jest, aby poznać pochodzenie i zasady pielęgnacji wybranych przez nas gatunków.
W dużym uproszczeniu często dzieli się więc domowe rośliny doniczkowe na:
– rośliny o dużym zapotrzebowaniu świetlnym, które wymagają stanowiska jasnego, słonecznego, najczęściej przy oknach od strony południowej
– rośliny o średnim zapotrzebowaniu świetlnym, które wymagają stanowiska jasnego, ale nie lubią być narażane na bezpośrednie nasłonecznienie, więc najlepiej czują się przy oknach od strony wschodniej lub zachodniej
– rośliny o małym zapotrzebowaniu świetlnym, które pomożemy postawić przy oknie od strony północnej lub w oddaleniu od okien, nieco głębiej w pokoju.
Różnica między roślinami jest jednak dość płynna. Wiele roślin może dobrze czuć się w jasnym jak i nieco zacienionym miejscu. A są też rośliny, jak np. monstera, które nadają się prawie na wszystkie stanowiska. To jednak przykłady roślin względem stron świata, które mogą posłużyć jako wskazówka.
Do roślin na najjaśniejsze stanowiska, bezpośrednio przy oknie od strony południowej zaliczyć można prawie wszystkie sukulenty, m.in. kalanchoe i grubosz i kaktusy oraz cytrusy, takie jak np. miniaturowe drzewka pomarańczowe czy cytryny. Ponadto do tej grupy roślin możemy zaliczyć też gatunki pochodzące z rejonu Morza Śródziemnego, które latem często wystawiamy na balkon lub taras, m.in. bugenwillę, męczennicę i oleander. Przy oknie od strony południowej dobrze będą się też czuły niektóre palmy, np. daktylowa oraz takie rośliny jak: figowiec benjamiński, juka, miniaturowa róża, a także róża chińska, czyli ketmia oraz zwartnica czyli hipeastrum.
Dla kontrastu, najmniej światła potrzebują m.in. takie gatunki jak: bluszcz, niektóre gatunki paproci, np. adiantum, nefrolepis czy zanokcica, difenbachia i epipremnum. Te rośliny możemy postawić przy oknie od strony północnej lub w głębi pokoju. Do tej grupy możemy zaliczyć też zielistkę, trzykrotki, filodendrony, łosie rogi, sępolię czyli fiołka afrykańskiego, skrzydłokwiaty i monsterę. Chociaż tak jak wcześniej wspomniałam, monstera potrafi dostosować się nawet do słonecznego stanowiska. Przy oknach od strony północnej często dobrze czują się też storczyki phalenopsis, aczkolwiek najczęściej zaleca się postawić je przy oknie od strony wschodniej lub zachodniej.
Znaczna większość roślin preferuje właśnie takie stanowisko, gdzie promienie słoneczne bezpośrednio docierają do roślin przez krótką część dnia, a głównie dominuje światło rozproszone. Można tu zaliczyć np. takie gatunki jak: begonia, azalia, dracena, cyklamen, figowiec sprężysty, guzmania, hoja, kliwia, niektóre palmy, np. kokosowa i koralowa, peperomia, szeflera, zygokaktus, skrętnik, sansewieria, jaśmin, poinsecja, niemal wszystkie storczyki i wiele, wiele innych.
Na koniec jeszcze przypomnienie. Ilość światła w pomieszczeniu będzie zależeć nie tylko od orientacji względem stron świata, ale także od pory roku. Dlatego powyższe wskazówki dotyczą głównie okresu od wiosny do jesieni. W naszym klimacie, zimą, praktycznie wszystkie rośliny możemy postawić przy oknie od strony południowej, ponieważ dzień jest tak krótki, że wszystkie będą cierpieć na niedobór światła.

Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
Blog : https://ogrodnacodzien.pl/
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/

#porady #kwiatywdomu #kwiatydoniczkowe #kwiatydomowe #roślinydoniczkowe #rośliny #dompełenkwiatów #ogrod_na_co_dzień #kwiaty #phalenopsis

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do filmu "Gdzie najlepiej postawić kwiaty i rośliny doniczkowe w mieszkaniu?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Edycja tytułu i opisu

Edycja tagów

Wybierz słowa najlepiej opisujące to zdjęcie:

Rozmiar

Dodatkowa przestrzeń w salonie

Położenie

Meble

Podłoga

Armatura łazienkowa

Sprzęt AGD

Telewizor

Dekoracja okna

Dekoracja ścian

Kształt kuchni

Dekoracje na święta i okazje

Akcesoria i dodatki do jadalni

Meble do jadalni

Oświetlenie

Kuchnia (rodzaj)

Meble do kuchni

Kuchnia (rodzaje mebli kuchennych)

Zastawa kuchenna

Wyposażenie i akcesoria do kuchni

Kuchnia AGD, RTV

Dekoracje i tekstylia do kuchni

Sypialnia (wyposażenie)

Tekstylia do sypialni

Łóżka i akcesoria

Zagłówek do łóżka

Układ jadalni

Ceramika do łazienki

Armatura do kuchni

Wyposażenie i akcesoria do łazienki

Wyposażenie przedpokoju

Meble ogrodowe

Dekoracje do ogrodu

Basen, spa

Architektura ogrodowa

Grill

Ogrodzenia

Oświetlenie ogrodowe

Wypoczynek w ogrodzie

Ścieżki w ogrodzie

Inne

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Usuń film

Czy na pewno chcesz usunąć film "Gdzie najlepiej postawić kwiaty i rośliny doniczkowe w mieszkaniu?"? Tej operacji nie można cofnąć.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.