Grudzień w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 12.12 - 18.12 Prace ogrodnicze w grudniu
Mimo że ogarnia nas przedświąteczna gorączka, warto znaleźć chwilę na ogrodnicze zajęcia. Jakie? Odpowiedź na to pytanie w kolejnym odcinku "Tygodnia w Ogrodzie". Zapraszamy!
„Jeśli w grudniu często dmucha, to w marcu i kwietniu plucha” Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”...
...od dnia Gwiazdy Betlejemskiej, który przypada 12 grudnia. Roślina ta stała się symbolem Bożego Narodzenia i coraz częściej gości w naszych domach. Jej dekoracyjne, kolorowe przylistki najczęściej są barwy czerwonej, ale możemy też nabyć poinsecje białe, łososiowe, różowe czy dwu lub wielobarwne. Są to rośliny ciepłolubne. Pamiętajmy, żeby dobrze je zabezpieczyć przenosząc ze sklepu do domu.
Wszyscy żyjemy już świętami. Myślimy o wigilijnych potrawach, prezentach, choince i innych bożonarodzeniowych dekoracjach. Cały czas zachęcamy, żeby w ich przygotowywaniu wykorzystywać ogrodowe dary. Ale nie tylko. Świąteczny stroik możemy też stworzyć z domowych roślin doniczkowych, zarówno tych kwitnących, jak i ozdobnych z liści.
Miłośnicy bożonarodzeniowego, magicznego klimatu nie wyobrażają sobie ogrodu lub balkonu bez światełek i iluminacji. Ich blask przemienia wybraną przestrzeń w bajkową krainę. Lubimy je tym bardziej, że noc jest o tej porze tak długa, że aż chce się ją rozświetlić. Pamiętajmy jednak, aby na dworze wywieszać tylko takie lampki, które nadają się do użytku zewnętrznego.
15 grudnia przypada Dzień Herbaty, kto pomyślał latem o zebraniu i ususzeniu herbacianych ziół, może świętować zaparzeniem i wypiciem ulubionego naparu. A kto tego nie zrobił, może zaplanować już teraz przyszłoroczne nasadzenia, między innymi mięty, melisy czy rumianku lub innych roślin, które kolejnej zimy przydadzą nam się do parzenia pysznych herbat.
Przeglądamy drzewa owocowe. Zdrowe jabłka na jabłoni wyglądają jak bombki i jak najbardziej możemy je pozostawić. Ale jeżeli zauważymy mumie, które o tej porze są dobrze widoczne na bezlistnych gałęziach, niezwłocznie należy je usunąć, ponieważ mogą się one stać źródłem chorób.
Co jakiś czas sprawdzamy w jakiej kondycji są zimowane rośliny balkonowe i śródziemnomorskie. Jak czują się przechowywane przez nas pelargonie, fuksje, oleandry, oliwki czy cytrusy. Podłoże w doniczkach z nimi powinno być lekko wilgotne, nie zanadto mokre. Skontrolujmy, czy nie pojawiły się oznaki chorób lub żerowania szkodników.
A jeżeli mamy ochotę spróbować uprawy pelargonii bluszczolistnych od nasionka, to już teraz można je wysiać na rozsadę. Zaczynają one kwitnąć nieco później niż pelargonie rabatowe, zatem ich zimowy, grudniowy wysiew jest jak najbardziej wskazany. Powinny wykiełkować po mniej więcej 2-3 tygodniach.
A w nas kiełkuje już przedświąteczna gorączka. Życzymy więc spokojnego i przyjemnego tygodnia. A na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” zapraszamy za tydzień.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
Blog : https://ogrodnacodzien.pl/
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/
#tydzień #kalendarium #planowanie #ogródek #ogród #ogrod_na_co_dzień #uprawa #warzywniak #ogrodniczka #ogródwarzywny #warzywnik #uprawawarzyw #warzywa #siew #ogrodnik #ogrodek #ogrod #porady #sierpień #grudzień