• Deccoria.pl
  • Filmy
  • Jak uprawiać nasturcje? Wymagania i problemy w uprawie. Kwiaty na balkon i taras
Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien Dodano: 2021-08-16, 01:00

Jak uprawiać nasturcje? Wymagania i problemy w uprawie. Kwiaty na balkon i taras

Z powodzeniem możemy je uprawiać w donicach na naszych balkonach lub tarasach. Wystarczy wysiać nasiona nasturcji wiosną, żeby latem cieszyć się np. takimi kompozycjami. Odmiany karłowe, takie jak te, możemy uprawiać w tradycyjnych donicach, powinny być one nieco większe niż standardowe skrzynki balkonowe. Pięknie prezentują się też w wiszących pojemnikach lub w wysokich donicach, z których nasturcje będą z czasem spływać kaskadami. Bo rośliny te występują zarówno w odmianach karłowych, jak i pnących, które możemy poprowadzić według uznania.
Pierwsza informacja o nasturcjach to żaden sekret. Ma ona śliczne, urokliwe kwiaty, w kolorach żółtym, pomarańczowym, łososiowym lub czerwonym. Tutaj wysiałam nasiona nasturcji, które według producenta miały być różowe. Według mnie nie jest to kolor różowy... ale i tak prezentują się bardzo ładnie.
Kwiaty nasturcji mają bardzo charakterystyczną budowę: 5 płatków i kielich zakończony tzw. ostrogą o długości mniej więcej 3 cm. Zmiana koloru tych kwiatów w obrębie odmiany, jaką wysialiśmy nie jest niczym niezwykłym. Dzieje się tak, ponieważ rośliny te mają skłonność do samozapylania. Liście nasturcji są również dekoracyjne, o płaskim tarczowatym kształcie. Jeżeli ustawimy lub wysiejemy te rośliny w cieniu będą miały mniej kwiatów, za to bardziej rozbudowaną masę liściową.
Informacja druga o nasturcjach dotyczy ich nasion. Jeżeli pozwolimy kwiatom przekwitnąć, zawiąże się nasiono, jest to orzeszek. Jeżeli dojrzeje, będzie zdolny wykiełkować w kolejnym sezonie.
I nasiona te mają bardzo wysoką zdolność kiełkowania. Nie powinno być żadnego problemu z pozyskaniem w ten sposób nowych roślin w przyszłym roku. Nasturcje wysiewamy najczęściej w kwietniu na rozsady lub w maju bezpośrednio do gruntu, a także do donic wystawionych już na zewnątrz. Ja wysiałam swoje okazy bezpośrednio do tych większych donic wypełnionych podłożem kwiatowym. Przykrywamy je cienką warstwą ziemi i dbamy o regularne podlewanie, żeby utrzymać stałą wilgotność tego podłoża. Najlepsza temperatura dla kiełkujących nasion to 15-21 stopni Celsjusza. Młode roślinki pojawiają się czasami już po kilku dniach. Niektórzy wysiewają też nasturcje na rozsadniku, po czym pikują je na wybrane miejsce w fasie 3-4 liści właściwych.
Nasturcje pięknie pachną, musicie mi uwierzyć na słowo. To kolejna rzecz, która zachęca do uprawy tych roślin. Taka donica postawiona na balkonie lub tarasie cały dzień rozsiewa przyjemny delikatny zapach.
Jeżeli chodzi o zabiegi pielęgnacyjne, rośliny te nie wymagają wiele. W ogrodach rosną często w takich miejscach, w jakich nie poradzą sobie inne rośliny. Ale warto pamiętać, że w donicach, gdzie jest ograniczona ilość podłoża, a tym samym wody i składników odżywczych, warto im nieco pomóc, zasilając od czasu do czasu delikatną dawką nawozu. Nawożenie powinno być oszczędne, ponieważ bardzo często nadmiar składników pokarmowych powoduje bujny rozwój liści, a ogranicza kwitnienie.
Ciekawostką, o której nie wszyscy wiedzą jest to, że jest to roślina jadalna. Możemy spożywać jej kwiaty, owoce, czyli te małe orzeszki oraz liście, zwłaszcza w postaci młodych listków, które możemy uprawiać na kuchennym parapecie przez cały rok.
Smak kwiatów nasturcji przypomina nieco smak rzeżuchy, jest wyrazisty i nieco pikantny. Za to pięknie wyglądają na talerzu. Temat jadalnych kwiatów i młodych liści stał się ostatnio dość popularny, są one często używane m. in. przez szefów kuchni w wielu restauracjach. My też możemy rozbudzić naszą kulinarną wyobraźnię i przygotować nasturcjowe danie, tym bardziej, że dokładnie wiemy skąd pochodzą produkty i w jaki sposób były uprawiane.
Niewielu wie, że nasturcja większa jest byliną. Ze względu na polski klimat uprawiamy ją jako roślinę jednoroczną. Jest wrażliwa na mróz.
Jest też wrażliwa na ataki mszyc, które potrafią totalnie oblepić nasturcjowe pędy i nawet zniszczyć nasze rośliny. Warto więc systematycznie sprawdzać i usuwać pojawiające się szkodniki. Nasturcje uprawiane w donicach należy też regularnie i dość często podlewać, w przeciwieństwie do tych roślin uprawianych bezpośrednio w gruncie w ogrodzie. W niewielkich doniczkach ziemia przesycha stosunkowo szybko, przyspieszając przekwitanie nasturcji i żółknięcie liści. Ale generalnie nasturcje adaptują się praktycznie w każdych warunkach. Jeżeli chcemy stworzyć na tarasie lub balkonie sielski klimat, przyjazny także dla pszczół i innych owadów zapylających, nie zapominajmy o nasturcji. Roślinie bardzo ładnej, urokliwej, łatwej w uprawie, jadalnej, silnie rosnącej i pachnącej.
I to wszystko na dziś. Zapraszam do oglądania kolejnych odcinków z cyklu „Balkony i Tarasy”.

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do filmu "Jak uprawiać nasturcje? Wymagania i problemy w uprawie. Kwiaty na balkon i taras"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Edycja tytułu i opisu

Edycja tagów

Wybierz słowa najlepiej opisujące to zdjęcie:

Rozmiar

Dodatkowa przestrzeń w salonie

Położenie

Meble

Podłoga

Armatura łazienkowa

Sprzęt AGD

Telewizor

Dekoracja okna

Dekoracja ścian

Kształt kuchni

Dekoracje na święta i okazje

Akcesoria i dodatki do jadalni

Meble do jadalni

Oświetlenie

Kuchnia (rodzaj)

Meble do kuchni

Kuchnia (rodzaje mebli kuchennych)

Zastawa kuchenna

Wyposażenie i akcesoria do kuchni

Kuchnia AGD, RTV

Dekoracje i tekstylia do kuchni

Sypialnia (wyposażenie)

Tekstylia do sypialni

Łóżka i akcesoria

Zagłówek do łóżka

Układ jadalni

Ceramika do łazienki

Armatura do kuchni

Wyposażenie i akcesoria do łazienki

Wyposażenie przedpokoju

Meble ogrodowe

Dekoracje do ogrodu

Basen, spa

Architektura ogrodowa

Grill

Ogrodzenia

Oświetlenie ogrodowe

Wypoczynek w ogrodzie

Ścieżki w ogrodzie

Inne

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Usuń film

Czy na pewno chcesz usunąć film "Jak uprawiać nasturcje? Wymagania i problemy w uprawie. Kwiaty na balkon i taras"? Tej operacji nie można cofnąć.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.