Jakie kwiaty siać w kwietniu na rabaty? Wysiew kwiatów w kwietniu - sezon 2024
Czas posiać kolejne kwiaty na rabaty? Jakie rośliny kwitnące możemy wysiewać w kwietniu bezpośrednio do gruntu? To temat dzisiejszego filmu z cyklu "Ogród Ozdobny". Zapraszam!
Kwiecień to miesiąc, kiedy siejemy najwięcej, zwłaszcza gdy pogoda dopisuje. Siać możemy warzywa, zioła i oczywiście rośliny kwitnące, będą ce ozdobą ogrodu, wabikiem dla pszczół, motyli i innych owadów zapylających i materiałem florystycznym do robienia letnich i jesiennych bukietów. Niektóre kwiaty jednoroczne w kwietniu można wysiewać jedynie na rozsady, o nich była mowa we wczorajszym filmie z cyklu „Ogród Ozdobny”, inne mogą być już siane wprost do gruntu, od razu na miejsce stałe. Ale pamiętać należy, że rośliny te można uprawiać nie tylko na rabatach, ale również w zewnętrznych donicach na balkonach i tarasach. Jeżeli chcemy mieć pewność, że dany gatunek na pewno wykiełkuje możemy też najpierw wysiać go do większej donicy produkcyjnej, którą zostawiamy na dworze, a dopiero po podrośnięciu siewek, przesadzić je na rabatę. Do zagadnienia wysiewu jednorocznych roślin kwitnących wrócę za chwilę. Tymczasem teraz kilka słów na temat przykładowych gatunków, jakie w kwietniu możemy siać w ogrodzie.
Zacząć można od roślin, które nadawały się także do marcowego wysiewu i których siew można kontynuować również w kolejnych miesiącach, w tym w kwietniu. I zaliczyć można tu nagietki, których kwiaty możemy potem wykorzystywać zarówno jako ozdobę, jak również jako materiał zielarski. W kwietniu możemy siać też kolorowe chabry, w różnych odmianach, dzięki którym rabata nabierze wesołego, sielskiego charakteru, a także maki. Możemy nabyć nasiona wielu odmian maków, większych lub mniejszych, pojedynczych lub pełnych, w różnych kolorach. Potem same się rozsieją i będziemy mogli cieszyć się nimi także w kolejnych latach.
Cały czas możemy wysiewać też białą gipsówkę, która z pewnością przyda się, jeżeli lubimy latem układać bukiety, godecję, która także nadaje się na kwiat cięty i letnich kompozycji florystycznych oraz smagliczkę nadmorską, która występuje nie tylko w kolorze białym, ale także fioletowym i różowym, czy suchołuskę, która jak sama nazwa wskazuje może po zasuszeniu stać się częścią suchych bukietów.
Kwiecień to czas, kiedy możemy już wysiewać nieco bardziej ciepłolubne rośliny, takie jak np. kosmos czyli onętek. Robimy to zazwyczaj w drugiej połowie lub pod koniec miesiąca, kiedy już nie ma zapowiadanych przymrozków i temperatury są już wyższe. Kosmos występuje w różnych odmianach, oprócz tradycyjnych pojedynczych różnobarwnych kwiatów możemy siać także onętki o kwiatach pełnych lub o pozwijanych w trąbki płatkach, większych lub mniejszych rozmiarów. Dorastają one do dość dużych rozmiarów, około metra wysokości.
Nie zapominajmy też o maciejce, chociaż ją zamiast na rabatach dobrze jest wysiać w doniczce na tarasie lub balkonie czy w miejscu, gdzie lubimy spęczać czas wieczorami. Bo właśnie wtedy, gdy nadchodzi zmrok, możemy nie zobaczyć, a poczuć piękno maciejki, a dokładniej jej wspaniały zapach. Maciejkę warto siać od kwietnia do czerwca etapami co mniej więcej 2-3 tygodnie.
Nadal na rabatach siać możemy ubiorka, najczęściej o białych kwiatostanach. Nadaje się on na obwódki, bo to stosunkowo niewielka roślina. Znacznie większy jest łubin, po którego nasiona o tej porze też możemy sięgnąć. Do mniej więcej metra dorasta też kleoma, wcześniej mogliśmy przygotowywać jej rozsadę, w kwietniu można ją posiać od razu na miejsce stałe. Podobnie jak lwią paszczę. Na początku miesiąca lepiej siać ją w cieple i przygotować jej sadzonki, ale pod koniec miesiąca, gdy pogoda zrobi się już bardziej letnia niż wiosenna i nie będzie zagrożenia przymrozkami, można wyżlin większy posiać już bezpośrednio do gruntu.
Kolejną rośliną kwitnącą, jaką możemy siać pod koniec kwietnia, gdy zrobi się już cieplej, jest nasturcja. Kiedyś uprawiało się ją tylko jako pnącze o pomarańczowych kwiatach. Teraz oprócz tego dostępne są też nasiona nasturcji karłowych, niskich, o kwiatach nie tylko pomarańczowych, ale też żółtych, różowych, czerwonych czy kremowych, jedno lub dwubarwnych. Warto pamiętać, że kwiaty te są jadalne. Mają dość pikantny smak, podobny do rzeżuchy.
Ale jeżeli chcemy w ogrodzie wysiać szybko rosnące kwitnące pnącze, to w kwietniu możemy sięgnąć też po nasiona dziwaczka o kolorowych kwiatach i fasoli ozdobnej. Zakwitną one jeszcze w tym sezonie. No i oczywiście, nie można zapominać o słonecznikach.
I pięknych widoków kolorowych bajecznych kwiatów wszystkim życzę. I zapraszam do oglądania kolejnych filmów z cyklu „Ogród Ozdobny” oraz pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
Blog : https://ogrodnacodzien.pl/
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/
Nasiona Vilmorin dostępne w sklepie https://shop.vilmorin.pl