Jakie kwiaty siać w kwietniu na rozsady? Wysiew kwiatów w kwietniu - sezon 2024
Jakie kwiaty siejemy w kwietniu na rozsady? Przypomnienie tych informacji to temat dzisiejszego filmu z cyklu "Ogród Ozdobny". Zapraszam!
Kwiaty jednoroczne to prawdziwe bogactwo kolorów i kształtów. Dzięki nim ogród lub balkon czy taras każdego roku może wyglądać inaczej. Część z nich wysiewamy bezpośrednio do gruntu, o nich opowiem w jutrzejszym filmie na naszym kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ. Część wymaga przygotowania wcześniejszej rozsady, o tych opowiem dzisiaj. Rozsadę przygotowujemy najczęściej dla bardziej ciepłolubnych roślin, żeby przyspieszyć ich kwitnienie i cieszyć się widokiem wybranych gatunków od wczesnych miesięcy letnich. Jakie to rośliny?
M.in. cynie. One mogły być już wysiewane w marcu, w kwietniu możemy kontynuować siew tych roślin. Zatem jeżeli jeszcze tego nie zrobiliśmy, a chcemy mieć cynie w swoim ogrodzie, to możemy o tej porze jak najbardziej sięgnąć po ich nasiona. A po które nasiona, to już zależy jedynie od naszych upodobań. Występują one w przeróżnych kolorach, mogą być wyższego lub niższego pokroju. Ich uprawa nie przysparza żadnego problemu, kiełkują pięknie, przyjemnie się je pikuje, doskonale znoszą przesadzanie nawet w formie kwitnącej. Można je polecić początkującym.
Podobnie jak aksamitki, o których już wielokrotnie była mowa w naszych poprzednich filmach. W ramach przypomnienia warto jeszcze raz podkreślić, że rośliny te występują naprawdę w wielu odmianach, o kwiatach jedno lub dwukolorowych, pełnych lub pojedynczych, okazałych i dość wysokich oraz niskich i drobnych. Rośliny te zniosą tymczasowe niedobory wody, jak również bardziej wilgotną pogodę. Lubią słońce, ale dobrze będą rosły też w bardziej zacienionych miejscach. Są niezwykle łatwe w uprawie. Jeżeli nie zdecydujemy się na przygotowanie ich kwietniowych rozsad, to zarówno aksamitki, jak i cynie można potem w maju wysiać też bezpośrednio do gruntu lub zewnętrznych donic.
W kwietniu możemy też kontynuować produkcję rozsady astrów. One występują w jeszcze większej ilości gatunków i odmian niż pozostałe kwitnące rośliny jednoroczne. To ogromna rodzina, możemy więc nabyć nasiona kwiatów przeróżnych kolorów, kształtów i wielkości. Dzięki temu każdy jest w stanie wybrać coś dla siebie. Astry kwitną od lata do późnej jesieni, dodając koloru ogrodowi w okresie, gdy wiele innych roślin ozdobnych już przekwitnie. Przedłużają więc one sezon. Warto o nich pamiętać.
Bardzo ciekawym pomysłem na udekorowanie rabaty lub zewnętrznej może być figlarz nazywany też kroplikiem. Dorasta on do niewielkich rozmiarów 20-40 cm wysokości i ma wesołe, ciekawe, nakrapiane kwiaty. Niewielkich rozmiarów jest też motylek, roślina bardzo obficie kwitnąca, o różnokolorowych kwiatach, nadająca się na obwódki, kwiaty cięte i doniczkowych dekoracji. W tym miesiącu na rozsady można wysiać jeszcze portulakę, która potem dobrze czuje się posadzona w miejscach słonecznych i suchych, np. na skalniakach. Jej kwiaty również występują w różnych kolorach. Zazwyczaj możemy nabyć mieszankę nasion tej rośliny.
Jeżeli chcemy jesienią mieć własny materiał roślinny na suche bukiety, to warto w kwietniu przygotować rozsadę zatrwianu w wybranym kolorze lub w różnych kolorach, różowym, fioletowym, żółtym lub białym. Z resztą kwiaty te nadają się nie tylko do suchych bukietów ale też do żywych florystycznych kompozycji. Swój walor dekoracyjny zachowują naprawdę długo. Podobnie jak kocanki, zwana też nieśmiertelnikami, które także możemy wysiewać na rozsady oraz dmuszek jajowaty, to trawa ozdobna o dekoracyjnych liściach i charakterystycznych ślicznych kłosach. Roślina ta jest atrakcyjna przez całe lato, a dodatkowo kłosy te możemy ścinać i wykorzystywać w letnich czy jesiennych bukietach.
Jeżeli lubimy rośliny ozdobne z liści, to nadal możemy przygotowywać rozsadę starca popielnego, nazywanego też mrozem. To roślina o małych wymaganiach, będzie ozdobą przez całe lato i jesień, a przesadzona do doniczki przed nadejściem mrozów może jeszcze zimą posłużyć do doniczkowych np. bożonarodzeniowych dekoracji.
Kolejną ciekawą roślina kwitnącą, która z kolei zamieni naszą rabatę w sielski czy nawet wiejski zakątek jest lwia paszcza, czyli wyżlin większy. Ten gatunek był na działkach uprawiany często przez nasze babcie. Ich kolorowe kwiaty o charakterystycznym kształcie przyciągają wzrok. Kto nie zdąży zrobić jej rozsady w kwietniu, może wysiać ją bezpośrednio do gruntu, gdy minie ryzyko przymrozków.
Tak samo można zrobić z rącznikiem. To wysoka, szybko rosnąca roślina, dorastająca nawet do dwóch metrów wysokości, o bardzo ciekawym...
Życzę wspaniałych, kolorowych, kwitnących ogrodów. I zapraszam na kolejny film z cyklu „Ogród Ozdobny” oraz do oglądania pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.
Linki :
Nasiona Vilmorin dostępne w sklepie https://shop.vilmorin.pl
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
Blog : https://ogrodnacodzien.pl/
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/
#kwiaty #wysiew #ogród #działka #kwiat #ogródek #ogrod_na_co_dzien