• Deccoria.pl
  • Filmy
  • Wrzesień w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 19.09 - 25.09. Prace ogrodnicze we wrześniu 2022
Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien Dodano: 2022-09-20, 01:00

Wrzesień w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 19.09 - 25.09. Prace ogrodnicze we wrześniu 2022

„Straszna jest wrześniowa słota – miarka deszczu, korzec błota”. Jak co tydzień, przysłowiem, rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”, a w nim przegląd prac ogrodniczych, o których warto pamiętać w nadchodzących dniach. Udanego tygodnia!
... widokiem prześlicznych jeżówek. Ich kolorowe kwiaty we wrześniu poprawią nam humor nawet w najbardziej pochmurne dni. Jeżówka purpurowa to bylina, której kwitnące sadzonki możemy o tej porze nabyć w wielu sklepach ogrodniczych. Można ją sadzić na rabacie pojedynczo lub w grupach. Najlepiej czuje się w miejscach słonecznych lub lekko zacienionych.
Przypominamy, że wrzesień, to idealny miesiąc na założenie rabaty bylinowej lub dosadzenie czy też przesadzenie wybranych bylin, w tym piwonii. Jeżeli chcemy powiększyć swoją kolekcję tych cudownie kwitnących w maju roślin, warto zrobić to właśnie teraz. Dzięki temu już w kolejnym roku będziemy mogli wypatrywać pierwszych okazałych, pachnących piwoniowych kwiatów.
To także sezon sadzenia cebulek i bulw roślin kwitnących wczesną wiosną, które tak wszyscy lubimy. Nie tylko tulipanów, ale także tych niewielkich, delikatnie kwitnących gatunków, których wypatrujemy w pierwszej kolejności, m.in. śnieżyczek przebiśniegów, śnieżycy wiosennej, cebulicy czy wczesnych krokusów. Już teraz można zadbać o to, żeby wiosna zawitała w naszym ogrodzie jak najszybciej.
Z myślą o kolejnym sezonie możemy już teraz zadbać także o przyszły wygląd balkonów i tarasów i pobrać sadzonki wybranych roślin, których uprawę chcielibyśmy kontynuować. A sadzonki wierzchołkowe można pobrać m.in. z niektórych odmian pelargonii rabatowych i bluszczolistnych, z komarzycy, dichondry, kocanki, bluszczyku czy bluszczu. Ukorzeniać możemy je w wodzie lub bezpośrednio w podłożu w niewielkich doniczkach.
23 września żegnamy już lato, a witamy jesień. Tego dnia przypada też Dzień Spadającego Liścia. Ale bardziej kojarzymy tę datę z pierwszym dniem kalendarzowej jesieni. Niektórzy wpadają o tej porze w melancholijny nastrój, zatem przypominamy, że to także bardzo piękna pora roku. Świadczą o tym jesienne kwiaty i cudownie przebarwione liście roślin, które mogą zastąpić np. letnie nasadzenia w donicach na tarasach lub balkonach. Przepiękne złocienie, czyli chryzantemy, astry, ozdobne kapusty i papryczki, żurawki i trawy ozdobne, oraz oczywiście wrzosy, wspaniale prezentują się posadzone samodzielnie lub w większych kompozycjach. Odpowiednio pielęgnowane i systematycznie podlewane będą ozdobą przez całą jesień, a niektóre gatunki nawet przez całą zimę.
W warzywnikach kontynuujemy jesienne już zbiory i wysiewy poplonów. Przypominamy, że cały czas możemy wysiewać rzodkiewki i szpinak, roszponkę i rokiettę siewną oraz sałatę na młode liście. W chłodniejszych rejonach naszego kraju możemy rozpocząć sadzenie cebuli ozimej i czosnku ozimego. Przed nadejściem chłodów, pamiętajmy w szczególny sposób o zebraniu wszystkich warzyw ciepłolubnych, pomidorów, papryki, fasolki szparagowej, cukinii i innych warzyw dyniowatych.
Jeżeli w ogrodzie lub na balkonie spędzały lato nasze domowe rośliny doniczkowe, to również musimy zaplanować ich powrót do domu. Na zewnątrz mogą jeszcze przez jakiś czas pozostać bardziej wytrzymałe rośliny śródziemnomorskie, takie jak np. oleandry czy cytrusy, ale one również powinny znaleźć się w cieplejszym miejscu przed nadejściem mrozów. Po wniesieniu obserwujmy dokładnie nasze rośliny pod kątem szkodników. Czasami niechcący możemy razem z roślinami wnieść do mieszkania mszyce, przędziorki lub inne niechciane owady, które mogłyby wyrządzić szkody i zaatakować także pozostałe domowe okazy. Jeżeli je zauważymy, jak najszybciej należy się ich pozbyć ręcznie lub poprzez oprysk wybranym środkiem owadobójczym. Może być np. ekologiczny, gotowy do użycia spray na bazie oleju. Im szybciej zareagujemy, tym większa szansa na utrzymanie naszej kolekcji roślin w zdrowiu.
I na tym kończymy dzisiejszy odcinek. Życzymy udanego tygodnia. I zapraszamy na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” już za tydzień.

Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
Blog : https://ogrodnacodzien.pl/
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/

#tydzieńwogrodzie #kalendarzogrodnika #kalendariumogrodnicze #wrzesieńwogrodzie #ogród

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do filmu "Wrzesień w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 19.09 - 25.09. Prace ogrodnicze we wrześniu 2022"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Edycja tytułu i opisu

Edycja tagów

Wybierz słowa najlepiej opisujące to zdjęcie:

Rozmiar

Dodatkowa przestrzeń w salonie

Położenie

Meble

Podłoga

Armatura łazienkowa

Sprzęt AGD

Telewizor

Dekoracja okna

Dekoracja ścian

Kształt kuchni

Dekoracje na święta i okazje

Akcesoria i dodatki do jadalni

Meble do jadalni

Oświetlenie

Kuchnia (rodzaj)

Meble do kuchni

Kuchnia (rodzaje mebli kuchennych)

Zastawa kuchenna

Wyposażenie i akcesoria do kuchni

Kuchnia AGD, RTV

Dekoracje i tekstylia do kuchni

Sypialnia (wyposażenie)

Tekstylia do sypialni

Łóżka i akcesoria

Zagłówek do łóżka

Układ jadalni

Ceramika do łazienki

Armatura do kuchni

Wyposażenie i akcesoria do łazienki

Wyposażenie przedpokoju

Meble ogrodowe

Dekoracje do ogrodu

Basen, spa

Architektura ogrodowa

Grill

Ogrodzenia

Oświetlenie ogrodowe

Wypoczynek w ogrodzie

Ścieżki w ogrodzie

Inne

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Usuń film

Czy na pewno chcesz usunąć film "Wrzesień w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 19.09 - 25.09. Prace ogrodnicze we wrześniu 2022"? Tej operacji nie można cofnąć.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.