Jakie warzywa siać w sierpniu? Co można jeszcze wysiać?
Jakie warzywa siać w sierpniu? Jak dbać w tym miesiącu o rośliny, które jeszcze rosną w warzywniku? Przypomnienie tych informacji będzie tematem dzisiejszego filmu z cyklu "Ogród Warzywny". Zapraszam!
Sierpień to miesiąc, kiedy pracy w warzywniku jest nadal całkiem sporo. Zwłaszcza jeżeli chcemy przedłużyć sobie warzywny sezon i zbiory do późnej jesieni, a nawet zimy. Kiedy zwolni się miejsce na grządkach, np. po zebranych już wczesnych ogórkach możemy przystąpić do wysiewu kolejnych roślin, które zdążą dojrzeć i które będziemy mogli zbierać we wrześniu i późniejszych miesiącach. Jakie to rośliny?
W tym miesiącu siać możemy m.in. takie warzywa jak: sałata i rzodkiewki, w różnych odmianach. Po letniej przerwie, znowu możemy sięgnąć po większość ich odmian, bez obaw że będą wybijać w pędy kwiatostanowe. Możemy wysiać też rzodkiew zimową, do zbioru w październiku lub listopadzie. Rzodkiewki siejemy bezpośrednio do gruntu lub większych donic, jeżeli uprawiamy warzywa pojemnikowo. Sałatę możemy o tej porze siać zarówno bezpośrednio do gruntu, jak również na wcześniejszą rozsadę.
To samo dotyczy warzyw kapustnych, z których w sierpniu wysiewać możemy np. kalarepę, kapustę pekińską i kapustę pak-choi. Możemy je najpierw wysiać na rozsadniku i potem przesadzić na miejsce docelowe na grządce lub możemy je wysiać od razu na miejsce stałe. Ponadto możemy sięgnąć po nasiona takich roślin jak: rokietta siewna i rukola, które możemy siać praktycznie przez cały sezon, a także burak liściowy, szczególnie jeżeli interesują nas jego młode liście do sałatek oraz szczaw i roszponka, której uprawę najlepiej jest rozpocząć w sierpniu lub wrześniu. W drugiej połowie tego miesiąca możemy wysiać też szpinak. To czas, kiedy siać można także cykorię. Jeżeli ktoś chce rozpocząć uprawę cebuli siedmiolatki, to także może ją wysiać jeszcze w sierpniu. Cały czas wysiewać możemy też koper i różne gatunki roślin na młode liście, m.in. groszek, słonecznik, bazylię i wiele innych.
W uprawie poplonów ważne jest to, aby dobrze przygotować glebę przed ich wysiewem. Może w niej już brakować składników pokarmowych, które zostały wykorzystane przez wcześniej rosnące w niej rośliny. Warto więc przedsiewnie zasilić ją i odżywić granulowanym obornikiem i kompostem lub wybranym wieloskładnikowym nawozem. Może być to przykładowo nawóz organiczny do warzyw, który jest całkowicie pochodzenia naturalnego, bez dodatków chemicznych, który działa do trzech miesięcy, dostarcza roślinom wszystkich niezbędnych substancji odżywczych, dzięki czemu będą mogły rosnąć zdrowo i prawidłowo się rozwijać, a także pobudza życie biologiczne gleby i poprawia jej strukturę. Jest łatwy w użyciu. Jego odpowiednią ilość należy rozsypać na grządce i wymieszać z wierzchnią warstwą gleby. I możemy go użyć zarówno przedsiewnie, przed wysiewem wybranych warzyw, jak również w trakcie ich wegetacji, gdy zauważymy, że nasze warzywa potrzebują dodatkowej porcji składników pokarmowych.
A dotyczy to w szczególności warzyw uprawianych w donicach, w których ilość ziemi jest ograniczona, a rozwijające się i rosnące rośliny, które w sierpniu są już często sporych rozmiarów, potrzebują tych składników pokarmowych jeszcze więcej. Dotyczy to również podwyższanych grządek. Pamiętajmy więc, że w uprawie pojemnikowej warzyw, należy regularnie odżywiać i dokarmiać rośliny, zgodnie z instrukcją na opakowaniu wybranego nawozu. Im mniejsza jest doniczka z warzywami, tym częściej musimy je dokarmiać.
Ponadto warto przyjrzeć się warzywom rosnącym na grządkach. Jeżeli mają blade liście, są słabo wybarwione i słabo rosną oraz kiepsko plonują może być to spowodowane niedostateczny ilością pokarmu w glebie. Warto ten pokarm wtedy uzupełnić. Dotyczy to w sierpniu zwłaszcza takich warzyw jak pomidory, które jeszcze zawiązują owoce, ogórki, jeżeli mamy je jeszcze na grządce, dynie, patisony i cukinie, które są roślinami bardzo żarłocznymi i które wymagają nawożenia pogłównego, żeby dobrze plonować.
Oprócz nawożenia, ważnymi zabiegami pielęgnacyjnymi w warzywniku w sierpniu są jak zawsze, podlewanie, odchwaszczanie i doglądanie roślin pod kątem chorób i żerowania szkodników. W drugiej połowie miesiąca, gdy robi się już nieco chłodniej, zwłaszcza w nocy, podlewanie schodzi już nieco na dalszy plan w przypadku podrośniętych już warzyw.
Warto zadbać o poplony w warzywniku, które przedłużą nam sezon i dzięki którym będziemy cieszyć się własnymi zbiorami również jesienią, a nawet zimą, jeżeli pogoda na to pozwoli. Życzę więc przyjemności z uprawy tych roślin i obfitych plonów. I zapraszam na kolejny film z cyklu „Ogród Warzywny” oraz do oglądania pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
Blog : https://ogrodnacodzien.pl/
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/
#warzywa #uprawa #sierpień #ogrod_na_co_dzien #ogródek #działka #ogród #warzywniak