• Deccoria.pl
  • Filmy
  • Kwiecień w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 05.04 - 11.04. Prace ogrodnicze w kwietniu
Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien Dodano: 2021-04-06, 01:00

Kwiecień w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 05.04 - 11.04. Prace ogrodnicze w kwietniu

Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”.
Drugim dniem Świąt Wielkanocnych. I jeszcze raz składamy najlepsze świąteczne życzenia: zdrowia, radości, szczęścia i spełniania marzeń, również tych ogrodniczych.
A w wielu ogrodach pojawiły się już kolorowe kwiaty roślin cebulowych np. krokusów i wczesnych narcyzów, w tym niewielkich żonkili tete-a-tete. Liście tulipanów, szachownic, szafirków i innych kwitnących wiosną okazów coraz większe. Warto je o tej porze nawieźć. Nie tylko będą pięknie kwitły w tym roku, ale odpowiednio odżywione będą miały większą szansę na wytworzenie silnych bulw i cebul na przyszły rok.
O tej porze zima jednak nie daje jeszcze o sobie zapomnieć i nadal zapowiadane są nocne przymrozki, a gdzieniegdzie nawet opady śniegu. Trzymajmy zatem agrowłókninę lub inne osłony jeszcze w pogotowiu i jeżeli to potrzebne przykryjmy nasze wrażliwe rośliny oraz młode wschody roślin, których nasiona trafiły do gruntu w marcu.
Kontynuujemy wysiewy warzyw, m.in. marchwi, pietruszki, sałaty, szpinaku i rzodkiewki. Więcej na ten temat mówiliśmy w odcinku z cyklu „Ogród Warzywny”. Dbamy też o rozsady, które przygotowywaliśmy wcześniej. Mniej więcej w połowie miesiąca część z nich będzie mogła trafić już do warzywnika w ogrodzie. Dotyczy to np. pora, sałaty, kalarepy i wczesnej kapusty.
Kwiecień zobowiązuje też do wysiewu kwiatów, zarówno bezpośrednio do gruntu, jak i na kolejne rozsady. Na rabaty można siać m.in. groszek pachnący, nagietki, chabry i maciejkę, a w drugiej połowie miesiąca także słoneczniki, nasturcje i kosmos. W domach lub ciepłych inspektach w dalszym ciągu wysiewamy m.in. aksamitki, astry i cynie. Więcej na ten temat będziemy jeszcze mówić w cyklu „Ogród Ozdobny”.
Początek wiosny to sezon pięknie kwitnących pierwiosnków i bratków. Zanim udekorujemy nasze balkony i tarasy pelargoniami, surfiniami i innymi letnimi pięknościami, warto posadzić te wczesnowiosenne, kolorowe rośliny. Na pewno ich widok poprawi nam nastrój, kiedy pogoda jeszcze potrafi płatać figle.
Gdy aura będzie nam w końcu sprzyjać, warto przyciąć rośliny, które tego wymagają, m.in. hortensje. Ich sposób cięcia zależy od gatunku. W przypadku hortensji ogrodowej i piłkowanej, które kwitną na pędach dwuletnich, cięcie przeprowadza się nad pierwszą parą górnych pąków. Oznacza to, że wczesną wiosną wycinamy jedynie suche kwiatostany. Hortensję bukietową, np. w odmianie „Annabell” tniemy dość nisko, ponieważ kwitnie je jednorocznych pędach, możemy to zrobić np. nad drugą / trzecią parą oczek. Wewnętrzne mocne zdrowe pędy można poprowadzić nieco wyżej, dzięki czemu krzew nabierze kulistego kształtu. Wycinamy też wszystkie cienkie i wiotkie pędy. Zabieg cięcia najlepiej przeprowadzić w słoneczny, bezdeszczowy dzień. Pamiętajmy też, aby używany sekator był dobrze naostrzony, żeby rana po cięciu była gładka, a nie poszarpana.

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do filmu "Kwiecień w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 05.04 - 11.04. Prace ogrodnicze w kwietniu"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Edycja tytułu i opisu

Edycja tagów

Wybierz słowa najlepiej opisujące to zdjęcie:

Rozmiar

Dodatkowa przestrzeń w salonie

Położenie

Meble

Podłoga

Armatura łazienkowa

Sprzęt AGD

Telewizor

Dekoracja okna

Dekoracja ścian

Kształt kuchni

Dekoracje na święta i okazje

Akcesoria i dodatki do jadalni

Meble do jadalni

Oświetlenie

Kuchnia (rodzaj)

Meble do kuchni

Kuchnia (rodzaje mebli kuchennych)

Zastawa kuchenna

Wyposażenie i akcesoria do kuchni

Kuchnia AGD, RTV

Dekoracje i tekstylia do kuchni

Sypialnia (wyposażenie)

Tekstylia do sypialni

Łóżka i akcesoria

Zagłówek do łóżka

Układ jadalni

Ceramika do łazienki

Armatura do kuchni

Wyposażenie i akcesoria do łazienki

Wyposażenie przedpokoju

Meble ogrodowe

Dekoracje do ogrodu

Basen, spa

Architektura ogrodowa

Grill

Ogrodzenia

Oświetlenie ogrodowe

Wypoczynek w ogrodzie

Ścieżki w ogrodzie

Inne

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Usuń film

Czy na pewno chcesz usunąć film "Kwiecień w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 05.04 - 11.04. Prace ogrodnicze w kwietniu"? Tej operacji nie można cofnąć.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.