Kwiecień w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 12.04 - 18.04. Prace ogrodnicze w kwietniu
„Kwiecień czasem kwieciem ściele, albo śniegiem przyjaciele.”
I tak może być w tym tygodniu... Co nie zmienia faktu, że rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”.
Gdzie jest coraz bardziej zielono. Zielenią się już m. in. trawniki. Pojawiające się nowe źdźbła świadczą o tym, że darń przebudziła się po zimie i zaczyna nowy sezon wegetacyjny. Warto ją więc odżywić. Po wczesnowiosennych zabiegach, wertykulacji, czy też aeracji lub wyczesaniu trawnika warto go nawieźć. Ważne, aby zastosować odpowiednią dawkę nawozu, zawsze kierujmy się zaleceniami producenta na opakowaniu oraz żeby nanieść go równomiernie, w tym mogą pomóc różnego rodzaju siewniki. Jeżeli użyjemy nawozu wieloskładnikowego, który zawiera zarówno azot, jak i fosfor i potas oraz mikroelementy, darń będzie miała dostęp na stracie do wszystkich potrzebnych jej składników pokarmowych.
W czasie niezbyt przyjaznej pogody na zewnątrz możemy skupić się na pracach ogrodniczych w domach lub szklarniach czy inspektach. Druga połowa kwietnia to czas przygotowywania rozsad warzyw dyniowatych, taki jak: ogórki, cukinie, dynie czy patisony. Są to rośliny ciepłolubne, więc bezpośrednio do gruntu możemy je siać w drugiej połowie maja, rozsady przygotowane 3-4 tygodnia wcześniej z pewnością przyspieszą zbiory. Dbamy też o wszystkie inne rozsady, które przygotowaliśmy wcześniej. W przypadku pomidorów i papryki pamiętamy o pikowaniu.
W wielu warzywnikach wykiełkowały już rzodkiewki oraz szpinak. W dalszym ciągu, bezpośrednio do gruntu możemy wysiewać wiele innych warzyw, m. in.: marchew, pietruszkę, sałatę i wiele innych. Utrzymujemy dla nich stałą wilgotność podłoża, co oznacza, że rozpoczynamy nowy sezon nawadniania ogrodów.
W razie bezdeszczowej pogody musimy sięgnąć po konewkę z wodą lub po wąż ze zraszaczem. Sprawdzamy więc w jakiej kondycji jest nasz sprzęt do podlewania, czy wszystko działa, czy nie jest potrzebne czyszczenie zraszacza, bo ma zapchany dyszki, a może potrzebny jest zakup nowy węża lub pistoletu zraszającego.
W wielu ogrodach, a także w wielu balkonowych lub tarasowych donicach rozkwitają narcyzy. Żółte narcyzy trąbkowe nazywane są często żonkilami. Oprócz tego cały czas możemy podziwiać różnokolorowe krokusy, a także sasanki i zawilce nazywane też anemonkami. Bogactwo budzących się do życia roślin kwitnących zachęca do wysiewania następnych. Przypominamy więc, że bezpośrednio do gruntu możemy siać np. takie kwiaty jednoroczne jak: chaber ubiorek, nasturcja, ostróżka, godecja, czarnuszka, kosmos, smagliczka nadmorska, groszek pachnący oraz słonecznik, w przeróżnych odmianach.
Jeżeli zimowaliśmy karpy dalii, to możemy teraz je podzielić i w ten sposób je rozmnożyć. Sadzimy je w gruncie gdy zrobi się cieplej, najczęściej w maju, ale jeżeli chcemy przyspieszyć ich kwitnienie możliwe jest posadzenie tych roślin teraz w donicach. Po 3-4 tygodniach będą już one ulistnione i gdy minie już ryzyko przymrozków będzie można przesadzić podrośnięte dalie na rabatę. OO 05
Tymczasem o tej porze kwitną już jagody kamczackie. To chyba najszybciej budzące się do życia krzewy owocowe. Przy tej okazji przypominamy, że okres nabrzmiewania pąków to czas pierwszych oprysków wielu drzew owocowych, przygotujemy więc opryskiwacze i sprawdźmy kalendarz zabiegów. Lepiej zapobiegać niż leczyć.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
Blog : https://ogrodnacodzien.pl/
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/
#tydzień #kalendarium #planowanie #ogródek #ogród #ogrod_na_co_dzień #uprawa #warzywniak #ogrodniczka #ogródwarzywny #warzywnik #uprawawarzyw #warzywa #siew #ogrodnik #ogrodek #ogrod #porady #kwiecień