Maj w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 05.05 -11.05. Prace ogrodnicze w maju. Sezon 2025
Kolejny tydzień rozpoczynamy kolejnym filmem z cyklu "Tydzień w Ogrodzie" z ogrodniczymi poradami na nadchodzące dni. Wspaniałego tygodnia!
„Maj zieleni łąki, drzewa, już i ptaszek w polu śpiewa.” Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”...
… od ostrzeżenia przed nocnymi przymrozkami, które w tym tygodniu mogą pojawić się w wielu rejonach naszego kraju. Wrażliwsze rośliny posadzone już w warzywniku, np. seler, można przykryć agrowłókniną. Jeżeli mamy już na tarasie lub balkonie rośliny ciepłolubne, takie jak np. pelargonie, petunie i supertunie, warto je wnieść na ten czas do domu. Może czas „zimnych ogrodników” nadszedł nieco szybciej i w przyszłym tygodniu już nie będzie chłodów. Właśnie z uwagi na te chłody wstrzymujemy się ze zbyt szybkim wysadzaniem pomidorów i ogórków do gruntu.
W ogrodach robi się jeszcze bardziej kolorowo. W cieplejszych rejonach kwitną już rododendrony. Warto pamiętać, że różaneczniki i azalie to rośliny kwasolubne. Żeby obficie obsypały się kwiatami trzeba je posadzić w kwaśnej ziemi i w dalszej pielęgnacji odżywiać nawozami do roślin kwasolubnych. O tej porze w sklepach ogrodniczych często oferowane są ich kwitnące sadzonki. Nabywając je teraz nie będzie wątpliwości, jakiego koloru mają kwiaty.
Odżywianie roślin to bardzo ważny zabieg wiosną, który wpływa nie tylko na wspaniałe kwitnienie i wybarwienie kwiatów roślin ozdobnych. W przypadku roślin owocowych, szczególnie istotne jest w momencie zawiązywania pąków kwiatowych i potem owoców, a kwitną już borówki i truskawki, zaczynają kwitnąć jeżyny i maliny oraz wiele drzew owocowych. Zasilić można je przykładowo nawozem organiczno-mineralnym do stosowania w rolnictwie ekologicznym, który ma wysoką zawartość kwasów humusowych z leonardytu, co poprawia skład gleby i stymuluje aktywność mikroorganizmów. Można nim nawozić wszystkie rośliny, również w warzywniku. Wystarczy równomiernie rozsypać ciemny granulat wokół roślin i w miarę możliwości lekko wymieszać z wierzchnią warstwą gleby.
Podczas gdy część roślin w ogrodach rozpoczyna w maju swoje kwitnienie, inne już swoje kwitnienie kończą. Dotyczy to m.in. roślin cebulowych, wczesnych tulipanów i narcyzów, szafirków i hiacyntów. Jeżeli są to kwiaty zawiązujące nasiona, warto je ogławiać, żeby rośliny nie traciły na to energii, lecz skupiły się na odżywieniu podziemnych cebul i bulw, żeby pięknie kwitły w kolejnym sezonie. W tych roślinach pozostawiamy też liście do samoistnego zaschnięcia, bo to też wpływa na lepszy rozwój bulw i cebul.
W ogrodach zrobiło się już zupełnie zielono. O zieleń można zadbać też na balkonie lub tarasie aranżując go z wykorzystaniem roślin o ozdobnych zielonych liściach. Kolor zielony działa na człowieka uspokajająco i relaksująco, warto więc zadbać o to, by było go jak najwięcej w naszym otoczeniu. A wprowadzić można go też na podłodze czy też nawierzchni tarasu lub balkonu. Tam gdzie nie da się uprawiać prawdziwej trawy, sprawdzi się trawa sztuczna. Jeżeli będzie dobrej jakości, będzie prezentować się doskonale. Przykładowo trawa z Belgii, którą można nabyć przez Internet i w wybranych sklepach, jest oferowana w różnych wariantach, jest odporna na działanie UV, ma w tym zakresie 9-letnią gwarancję. Do złudzenia przypomina naturalny trawnik, imitując trawnik dopiero co skoszony lub nieco bardziej podrośnięty. Samo jej położenie jest tak samo proste jak położenie dywanu tarasowego. Jest więc dla niego świetną alternatywą.
A kto woli na tarasie lub balkonie uprawiać kolorowo kwitnące rośliny, może już przygotować donice i skrzynki dla roślin ciepłolubnych, bo ich czas sadzenia zbliża się wielkimi krokami. Jeżeli wcześniej uprawialiśmy w nich gatunki kwitnące wczesną wiosną, takie jak np. bratki, goździki czy pierwiosnki i mamy taką możliwość, można przesadzić je na rabatę w ogrodzie. Bratki, przykładowo, często same się pięknie rozsiewają, będą więc ozdobą w kolejnym sezonie, a pierwiosnki to mrozoodporne byliny, które również będą kwitły w kolejnych latach.
I przypominamy, że maj to miesiąc, w którym można wysiewać wiele jednorocznych roślin kwitnących, na rabatach lub w zewnętrznych donicach. Są to m.in. takie gatunki jak cynie, aksamitki, nasturcje, nagietki, kosmosy, słoneczniki, kocanki na suche bukiety czy bajecznie pachnące wieczorami maciejki. Bo kwiaty to nie tylko piękny wygląd, ale często także wspaniały zapach.
Życzymy pięknego, przyjemnego tygodnia! Na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” zapraszamy za tydzień. Zapraszamy też do oglądania pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.
Linki :
Nawóz sumin : https://www.ipagro.sklep.pl/produkt/naturcomplet-g-1-kg-kwasy-humusowe-leonardyty-uzyznianie-gleby/
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
Blog : https://ogrodnacodzien.pl/
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/
#tydzieńwogrodzie #kalendarzogrodnika #kalendariumogrodnicze #majwogrodzie #ogród