Kwiecień w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 19.04 - 25.04. Prace ogrodnicze w kwietniu
Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”.
Już niedługo zakwitną drzewa owocowe. Tymczasem, w niektórych ogrodach można już podziwiać kwitnące magnolie. Podziw wzbudzają o tej porze ich charakterystyczne, duże, przepiękne kwiaty. Może nie są to najłatwiejsze rośliny w uprawie, ale któż nie chciałby ich mieć w ogrodzie? Ciekawostką jest to, że odpowiednio dobierając odmiany magnolii, możemy cieszyć się ich kwitnieniem nawet do lipca.
Pora też zająć się królową kwiatów. Jeżeli jeszcze tego nie zrobiliśmy, przycinamy róże. Sposób cięcia zależy od ich gatunku. Znaczenie ma to czy róża kwitnie raz, czy powtarza kwitnienie, a także to w jakim miejscu róża rośnie i jak po prostu chcemy ją poprowadzić. Zawsze jednak trzeba usuwać słabe, cienkie, zbyt liczne, zmarznięte, uszkodzone i chore pędy. Najbardziej ogólna zasada mówi, że róże wielkokwiatowe przecinamy nad trzecim – piątym oczkiem, a parkowe mogą rosnąć bardziej swobodnie.
Zarówno różom, jak i innym roślinom rozpoczynającym nowy sezon wegetacyjny warto dostarczyć świeżej dawki składników pokarmowych. Nie zapominajmy o krzewach owocowych. Nawozy dobieramy w zależności od gatunku. Ma to szczególne znaczenie w przypadku roślin kwaśnolubnych, do których zalicza się np. borówki amerykańskie. Powinny być one odżywiane nawozami zakwaszającymi glebę.
Jeżeli jeszcze tego nie zrobiliśmy, nawozimy również trawnik. W wielu ogrodach nadszedł już czas pierwszego koszenia. Trawa nie rośnie jeszcze tak szybko jak latem i pojawia się bardziej kępami niż równomiernym wschodem, ale nie zwalnia nas to z sięgnięcia po kosiarkę. Systematyczne koszenie wzmacnia darń i ogranicza rozwój chwastów. Za pierwszym razem możemy skosić trawę nieco wyżej niż robimy to zazwyczaj.
Wraz z poprawą pogody i wzrostem temperatury na zewnątrz nadchodzi czas hartowania rozsad roślin ozdobnych i warzyw, które przygotowaliśmy wcześniej. Hartowanie to zabieg, który stopniowo przyzwyczaja rośliny do warunków panujących na zewnątrz, do wahań temperatur, wiatru i do bezpośredniego oddziaływania promieni słonecznych. Początkowo wystawiamy je na na godzinę lub dwie i stopniowo wydłużamy ten czas.. Hartując rozsady pamiętajmy, aby nie wystawiać ich od razu bezpośrednio na słońce, które może poparzyć liście. Najpierw ustawiamy je w cieniu.
Część rozsad warzyw może już trafić do gruntu. Na grządkach możemy już pokusić się posadzenie sałaty, pora i warzyw kapustnych, takich jak np. kalarepa, wczesna kapusta, brokuł czy kalafior. Są to rośliny, które przetrwają wiosenne chłody. W czasie zapowiadanych nocnych przymrozków, można je ewentualnie przykryć agrowłókniną. Warzywa ciepłolubne, jak np. pomidory, papryka czy seler muszą jeszcze poczekać.
Zbliża się za to czas sadzenia ciepłolubnych roślin cebulowych, do których zaliczamy m.in. mieczyki, a także kanny i dalie. Warto się zastanowić czy mamy dla nich miejsce na rabacie kwiatowej i zaplanować ewentualne nasadzenia i zakupy. Rośliny te występują w przeróżnych odmianach, kolorach i kształtach. Może znajdzie się dla nich w ogrodzie trochę miejsca.
A na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” zapraszamy za tydzień.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
Blog : https://ogrodnacodzien.pl/
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/
#tydzień #kalendarium #planowanie #ogródek #ogród #ogrod_na_co_dzień #uprawa #warzywniak #ogrodniczka #ogródwarzywny #warzywnik #uprawawarzyw #warzywa #siew #ogrodnik #ogrodek #ogrod #porady #kwiecień