Kwiecień w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 29.03 - 04.04. Prace ogrodnicze w kwietniu
A marzec się już kończy... Rozpoczynamy kolejny, marcowo - kwietniowy „Tydzień w Ogrodzie”.
Przypomnieniem, że już w niedzielę Wielkanoc i że to ostatni moment, aby wysiać rzeżuchę, jeżeli chcemy jej użyć jako dekoracji na świąteczny stół. Wielkanocnymi ozdobami mogą być oczywiście także wiosenne kwiaty żonkili, tulipanów, krokusów, pierwiosnków i bratków. Dzięki nim stworzymy w domu lub na balkonie czy też w ogrodzie, kolorową, radosną, świąteczną atmosferę.
Ale zanim to nastąpi przypominamy jeszcze raz, że kończy się marzec i wracamy do tematu wysiewów. Sprawdźmy, czy udało nam się wysiać wszystkie warzywa i kwiaty, jakie mieliśmy w planach, żebyśmy się z niczym nie spóźnili. Cały czas możemy sięgnąć po nasiona grochu, bobu, marchwi czy pietruszki. Rzodkiewkę warto wysiewać w mniejszych ilościach co tydzień lub dwa. Sadzimy cebulę z dymki i czosnek jary. Zbliża się też moment sadzenia do gruntu rozsad wczesnych warzyw kapustnych.
Nie jest jeszcze za późno, żeby przygotować rozsady pomidorów, wysiana o tej porze papryka też powinna się udać. Nadal na rozsadę możemy wysiewać sałatę i wybrane warzywa kapustne oraz zioła. Kalarepę, kalafiory i brokuły można siać co 2 -3 tygodnie, żeby wydłużyć zbiory w czasie. Nie ma już sensu wysiewać selera i wczesnego pora, ale w kwietniu w sklepach ogrodniczych często dostępne są gotowe rozsady tych warzyw, które możemy posadzić w naszym warzywniku.
Nie zapominajmy też o kwiatach, które w zależności od gatunku możemy siać na rozsady lub wprost do gruntu. Jeżeli nie mamy już miejsca na rabatach, może znajdzie się miejsce w ogrodzie dla kilku dodatkowych donic, które ukwiecone będą zdobić nasz ogród. Tym bardziej, że nadszedł już kwiecień, miesiąc cudownie kwitnących roślin cebulowych oraz drzew i krzewów owocowych.
Niektóre rośliny, zanim obsypią się kwiatami, należy przyciąć. Do tych roślin należy m. in. lawenda. Po zimie przycinamy ją na kształt półkuli. Gdybyśmy tego nie zrobili, roślina ta straci swój zwarty, kulisty pokrój. Do cięcia możemy użyć sekatora lub w przypadku większej ilości nasadzeń urządzeń tnących, np. nożyc akumulatorowych. Cięcie lawendy nie tylko sprzyja pięknemu ułożeniu kwiatów latem, ale również umożliwia dostęp powietrza i światła do wnętrza krzewu oraz zapobiega gniciu i usychaniu gałązek od środka.
W wiosennym szale prac ogrodniczych nie zapominajmy także o domowych roślinach doniczkach. Trwa czas ich przesadzania. Systematycznie je już nawozimy i systematycznie sprawdzamy, czy nie pojawiły się na naszych okazach jakieś szkodniki. Szczególnie trudne w zwalczeniu są tarczniki, w tym miseczniki. Atakują wiele domowych roślin doniczkowych, możemy je rozpoznać po błyszczących brązowych miseczkach na liściach, często od spodu lub na łodygach czy pędach. Pierwszym zabiegiem, jaki należy wykonać, jest możliwie dokładne oczyszczenie rośliny z widocznych osobników, wodą lub roztworem z szarego mydła, alkoholu czy octu. Dostępne są też gotowe do użycia naturalne preparaty, np. na bazie oleju rydzowego, który pokrywa szkodniki cienką, lepką powłoką, utrudniającą oddychanie oraz poruszanie się. Dotyczy to jednak młodych miseczników, które nie wykształciły jeszcze ochronnej tarczki. Dlatego najpierw należy usunąć dorosłe osobniki, a resztę opryskujemy. Preparat powinien być stosowany systematycznie co 7-10 dni. W razie konieczności są również dostępne chemiczne środki owadobójcze, w tym środki o działaniu systemicznym, które wnikają do wnętrza rośliny i krążąc z sokami docierają do wszystkich szkodników.
I na koniec tygodnia z okazji Świąt Wielkanocnych składamy Państwu najserdeczniejsze życzenia. Przede wszystkim zdrowia! A także radości, szczęścia i samych przyjemności. Oraz oczywiście spełnienia marzeń, zwłaszcza tych wiosennych, ogrodniczych. Cudownie rosnących roślin i udanych plonów.