Lipiec w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 30.06 - 06.07. Prace ogrodnicze w lipcu
Jakie ogrodnicze zadania czekają nas na początku lipca? O tym przypominamy w dzisiejszym filmie z cyklu "Tydzień w Ogrodzie". Zapraszam!
„Gdy w lipcu słońce dopieka, burza niedaleka ” Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”, w którym żegnamy już czerwiec, a witamy lipiec...
...widokiem lawendy, którą możemy uprawiać na ogrodowych rabatach oraz w donicach na balkonach i tarasach. W naszym klimacie, jako roślinę wieloletnią, możemy uprawiać lawendę wąskolistną oraz różne odmiany lawendy pośredniej. Ich kwiaty możemy o tej porze ścinać do suszenia i potem wykorzystywać je na różne sposoby, jako dekorację, przyprawę w kuchni, dodatek kosmetyczny czy wypełnienie pachnących woreczków. W ogrodzie rośliny te przyciągają motyle, trzmiele i inne pożyteczne owady zapylające. Lekko dotknięte wydzielają wspaniały, lawendowy zapach.
Lipiec, pełnia lata, to jeden z najpiękniejszych miesięcy w ogrodzie, pełen kwitnących kwiatów, dojrzewających owoców i warzyw. W warzywnikach to już czas prawdziwej obfitości. Do sałaty, cebuli ze szczypiorem, groszku, bobu i kalarepy, dołączają m. in. pierwsze czerwone pomidory i młoda marchewka. Możemy też zbierać brokuły i młodą kapustę. I cały czas możemy kontynuować wysiewy warzyw na późniejszy zbiór, m.in. takich jak fasolka szparagowa, buraki, letnie odmiany rzodkiewki i sałaty oraz rokietta siewna czy kapista pekińska. Możemy też nadal sadzić podrośnięte sadzonki warzyw dyniowatych, pomidorów lub papryki. Pierwszego lipca przypada Międzynarodowy Dzień Owoców. Nie zapominajmy również o nich, zwłaszcza o podlewaniu gatunków akurat zawiązujących owoce, jeżeli brakuje opadów deszczu.
Kto nie ma w ogrodzie warzywnika, a chciałby go mieć, na początku lata może założyć ogródek użytkowy w donicach. Wiele gatunków nadaje się do uprawy pojemnikowej. W większych donicach dobrze czują się pomidory, papryka i bakłażany oraz fasolka szparagowa i warzywa kapustne. Sałata, rzodkiewka, rokietta siewna czy rukola będą rosły nawet w mniejszych pojemnikach lub skrzynkach balkonowych.
W uprawie doniczkowej doskonale sprawdza się ostra papryka, a 3 lipca obchodzony jest Dzień Ostrej Papryczki Chili. W naszym klimacie, o tej porze, najczęściej jest ona właśnie w fazie kwitnienia oraz zawiązywania pierwszych owoców. Już jeden niewielki krzaczek wystarczy, żeby mieć świeże strąki tej rośliny do doprawiania dań na ostro.
W donicach świetnie czują się także zioła. Nadal możemy rozpocząć uprawę ulubionych gatunków kupując ich sadzonki. Bazylię, koper i pietruszkę liściową możemy jeszcze wysiać. A jeżeli zielnik mamy już od jakiegoś czasu w ogrodzie lub na balkonie czy tarasie, możemy o tej porze z niego korzystać i zbierać do suszenia lub mrożenia m.in. miętę, melisę, majeranek, oregano, tymianek, koperek czy bazylię. Najczęściej radzi się zbierać zioła tuż przed ich kwitnieniem.
Nie zapominajmy o letnim odżywianiu roślin, które o tej porze silnie przyrastają lub zawiązują owoce i do których zaliczamy m.in. ogórki. W tym roku sezon ogórkowy jest nieco opóźniony z uwagi na wyjątkowo długą chłodną wiosnę i majowe przymrozki. Żeby wspomóc ogórkowe sadzonki czy inne młode rośliny z rodziny dyniowatych możemy użyć przykładowo wieloskładnikowego krystalicznego nawozu do ogórków rozpuszczalnego w wodzie. Nawozy w postaci płynnej są szybciej przyswajalne przez rośliny. Ogórki i warzywa dyniowate mają duże zapotrzebowanie na składniki odżywcze, zwłaszcza w okresie intensywnego wzrostu, kwitnienia oraz kształtowania plonu.
W pielęgnacji trawnika warto już uwzględnić coraz częstsze upały i możliwe przesuszenia. Trawa w tym czasie nie powinna być koszona zbyt krótko. Ustawmy więc kosiarkę centymetr lub 2 centymetry wyżej, niż podczas wiosennego koszenia. Jeżeli darń ma dłuższe źdźbła, lepiej znosi suszę, gleba jest wtedy mniej narażona na nagrzewanie i utratę wilgoci. Jeżeli mamy robota kosząca, warto zadbać o to, by stacja ładowania nie była umiejscowiona w pełnym słońcu od południa, lecz najlepiej w zacienionym miejscu. Jeżeli nie jest to możliwe, można zamontować zadaszenie, żeby w czasie lata, ładująca się kosiarka automatyczna, zanadto się nie nagrzewała. Podlewanie sarni o tej porze też ma szczególne znaczenie. Najlepiej robić to co mniej więcej drugi dzień, tak, by woda wsiąkła na głębokość 10-15 cm.
Życzymy wspaniałego wakacyjnego tygodnia! I zapraszamy na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” już za tydzień oraz do oglądania pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.
Linki :
Nawóz do ogórków : https://www.ipagro.sklep.pl/produkt/sumin-nawoz-krystaliczny-rozpuszczalny-do-ogorkow-dyn-cukinii-250-g-17168132790/
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
Blog : https://ogrodnacodzien.pl/
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/
##tydzień #porada #poradnik #kalendarz #kalendarium #tydzieńwogrodzie #ogród #ogrod_na_co_dzien #lipiec