Luty w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 20.02 - 26.02. Prace ogrodnicze w lutym
„Luty miesiąc bardzo zmienny, pół zimowy, pół wiosenny.” Kolejnym przysłowiem rozpoczynamy kolejny "Tydzień w Ogrodzie" z przypomnieniem jakie prace ogrodnicze czekają na nas w nadchodzących dniach. Zapraszamy!
Pomocne filmy :
Zasady przygotowania rozsad - https://youtu.be/XniaNW92KCI
Problemy z rozsadami - https://youtu.be/G31BaL1MdnY
Wybudzanie pelargonii - https://youtu.be/wPD6ixKEerg
Rozmnażanie roślin - https://youtu.be/dcRqEKzLFQk
Rozmnażanie draceny - https://youtu.be/6L52Jz1uzs0
Sansewieria rozmnażanie - https://youtu.be/1VdIUkb0a9E
Rozpoczynamy widokiem kwitnącej wierzby, bo urocze wierzbowe bazie kotki pojawiają się już w cieplejszych rejonach naszego kraju. W wielu ogrodach można też już zaobserwować kwitnące przebiśniegi, ranniki i wczesne odmiany krokusów. Wiosna puka już do drzwi.
Ponieważ robi się coraz cieplej, warto zwrócić uwagę m.in. na trawnik. Tam gdzie było wcześniej dużo śniegu lub gdzie obficie padał deszcz, może zalegać woda. Jeżeli to konieczne odprowadzamy zalegającą na darni wodę z roztopów, żeby źdźbła nie zagniwały. Możemy np. nakłuć ją w tych miejscach widłami, żeby ułatwić wsiąkanie. Możemy też zaplanować już kolejne zabiegi na trawniku. A pierwszym z nich jest właśnie aeracja w przypadku trawników młodych lub wertykulacja w przypadku trawników starszych, zwłaszcza takich, któż są bardzo gęste lub podniszczone. Za pomocą wertykulatora nacinamy wtedy darń, jednocześnie wyczesując ją z suchych i obumarłych źdźbeł. To pobudza trawy do rozkrzewiania i lepszego wzrostu. Wertykulację przeprowadza się mniej więcej w tym samym momencie, w którym zaczynają kwitnąć forsycje. Czyli jeszcze trochę czasu nam zostało, ale można się już do tego zabiegu przygotować.
Jeżeli na początku miesiąca wysiewaliśmy wybrane warzywa i kwiaty na rozsady, to cały czas dbamy o ich delikatne podlewanie. Pamiętajmy, żeby zapewnić im jak najwięcej światła. Jeżeli jeszcze wstrzymywaliśmy się z pierwszymi wysiewami, to warto przypomnieć, że luty jest miesiącem wysiewu m.in. selera, pora i sałaty na rozsady oraz wielu roślin kwitnących, takich jak np. kobea pnąca, petunie czy pelargonie. Nie jest jeszcze za późno, żeby sięgnąć po nasiona tych roślin.
A jeżeli zdecydowaliśmy się w zeszłym roku na zimowanie pelargonii, to koniec lutego i początek marca jest dobrym momentem, żeby rozpocząć ich wybudzanie. W tym celu przenosimy je w jasne i cieplejsze miejsce, np. do domu na okienny parapet i stopniowo zwiększamy częstotliwość podlewania. Możemy je na początek pozostawić w doniczce, w której rosły do tej pory lub przesadzić je od razu do nowego podłoża. Oczyszczamy je z uschniętych i pożółkłych liści. Często musimy nasze okazy także przyciąć. Sprawdźmy też uważnie, czy w czasie zimowanie pelargonie nie zostały zaatakowane przez szkodniki. Więcej szczegółów na ten temat można znaleźć w jednym z naszych poprzednich filmów z cyklu „Balkony i Tarasy”. Zainteresowanych zapraszam do obejrzenia.
Cały czas, w cieple naszych domów, możemy pędzić rośliny cebulowe, takie jak np. żółte narcyzy nazywane żonkilami, krokusy, szafirki, wczesne tulipany czy hiacynty. Możemy to robić kupując już podpędzone cebule i bulwy w sklepach ogrodniczych lub przynosząc np. z ogrodu lub balkonu cebule, które sami posadziliśmy jesienią. Wiele z tych kwitnących piękności nie tylko pięknie wygląda, ale też wspaniale pachnie. Umilają nam czas, który jeszcze pozostał do wiosny.
W lutym możemy także w domu lub ciepłym inspekcie posadzić bulwy begonii bulwiastej do podkiełkowania. W maju będziemy mogli może już kwitnące rośliny wystawić na zewnątrz, żeby zdobiły nasze balkony lub tarasy. Tymczasem zbliża się już czas sadzenia w balkonowych i tarasowych donicach roślin wczesnowiosennych, takich jak np. bratki, pierwiosnki, stokrotki czy niezapominajki. Można już teraz przygotować donice, podłoże i wszystko to, co już niebawem będzie nam potrzebne podczas przygotowywania pierwszych roślinnych kompozycji i dekoracji.
Domowe rośliny doniczkowe też wymagają już od nas wzmożonej uwagi. Wczesna wiosna to najlepszy czas przesadzania wielu gatunków. Sprawdźmy, które nasze okazy będą wymagały przeniesienia do większego pojemnika i świeżego podłoża. Wczesną wiosną warto też odmłodzić niektóre rośliny, np. poprzez pobranie sadzonek. Dotyczy to np. trzykrotki. Wczesna wiosna to dobry moment na rozmnożenie wielu gatunków poprzez sadzonki wierzchołkowe, liściowe czy pędowe, lub poprzez podział sadzonki.
Pracy przy roślinach mamy coraz więcej. Możemy się więc coraz bardziej cieszyć ogrodniczym hobby. Życzymy wspaniałego tygodnia. I na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” zapraszamy za tydzień.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
Blog : https://ogrodnacodzien.pl/
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/
#tydzień #kalendarium #planowanie #ogródek #ogród #ogrod_na_co_dzień #uprawa #warzywniak #ogrodniczka #ogródwarzywny #warzywnik #uprawawarzyw #warzywa #siew #ogrodnik #ogrodek #ogrod #porady #luty