• Deccoria.pl
  • Filmy
  • Ogród warzywny - sadzenie sałaty, nawożenie rozsad i pielęgnacja zielnika
Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien Dodano: 2021-04-28, 01:00

Ogród warzywny - sadzenie sałaty, nawożenie rozsad i pielęgnacja zielnika

Zapraszamy do naszego sklepu :) https://sklep.ogrodnacodzien.pl/
Witamy w kolejnym odcinku z cyklu „Ogród Warzywny”. Chciałby się już więcej siać i sadzić w warzywniku, niestety tegoroczna pogoda na to jeszcze nie pozwala. Na szczęście co nieco jest do zrobienia.
Na podwyższanej grządce obsianej marchwią, pietruszką i obsadzonej cebulą dymką oraz czosnkiem olbrzymim dzieje się niewiele. Jedynie cebula w różnych odmianach wypuszcza szczypior. Po spojrzeniu z bliska widać też przebijający się nieśmiało czosnek. Obawiałam się, że wcale on nie wzejdzie, ponieważ jest to odmiana, która generalnie rośnie w cieplejszym klimacie śródziemnomorskim, ale coś się przebija. Zobaczymy jak będzie rósł dalej.
Na grządce ze szpinakiem i rzodkiewkami wygląda znacznie lepiej. Mimo nocnych przymrozków, które dochodziły u nas do -3 stopni Celsjusza wyglądają dobrze. Już niedługo mogę chyba liczyć na zbiory.
Tymczasem zbiory szpinaku i rzodkiewki ze szklarni muszę przeprowadzić już obowiązkowo. Szpinak zaczyna już tu wybijać w pędy kwiatostanowe, przestraszyłam się, że się spóźniłam. Na szczęście jego liście w smaku są nadal smaczne, nie mają gorzkiego posmaku. Gdyby wyrosły tak na normalnej grządce prawdopodobnie nie nadawałyby się już do jedzenia. Okazało się, że w uprawie szklarniowej jest nieco inaczej. Zbiorę już wszystkie liście. Wyrwę też stąd wszystkie rzodkiewki, które rosły tu do tej pory. Za ciepło jest już dla nich w szklarni, zwłaszcza w słoneczne dni. Lepiej już będą rosły w gruncie na zewnątrz.
Ziemia w tej donicy nieco osiadła, zanim więc trafią tu kolejne uprawy trzeba dosypać trochę nowego podłoża. Dołożę ziemi ogrodowej, jako następne w to miejsce trafią sadzonki sałaty. Będzie to sałata liściowa o zielonym kolorze. To odmiana, którą wysiałam w lutym. Jak widać udała się całkiem nieźle, nie było wtedy za wcześnie na wysiewy. Nie będę sadzić w szklarni ani sałaty czerwonej, ani różowej, a to dlatego, że za szkłem nie wybarwiają się one tak jak na świeżym powietrzu. Oto dowód.
To sałata tej samej odmiany z tej samej rozsady, różnica polega jedynie na tym, że ta bardziej zielona sadzonka była trzymana do tej pory na półce wewnątrz szklarni, natomiast te czerwone sałaty w donicy, rosną na zewnątrz od mniej więcej tygodnia. Zdążyły się już pięknie przebarwić. Jeżeli zatem zależy nam na kolorowej sałacie, to trzeba uprawiać ją na świeżym powietrzu. Reszta warzyw posadzona w donicach przy płocie, oprócz sałaty są to kalarepy i kalafior rosną dobrze. Nocne przymrozki nie wyrządziły im żadnej krzywdy. Podobnie jak roślinom kapustnym posadzonym w gruncie. Bób też się świetnie trzyma. Ale wróćmy do szklarni i do sadzenia zielonej sałaty liściowej.
Ta odmiana uprawiana pod szkłem będzie delikatna i na pewno smaczna. Na pewno będzie też gotowa do zbioru wcześniej niż ta, która rośnie w chłodniejszych warunkach na zewnątrz. Sadzonki sałaty sadzimy mniej więcej na takiej samej głębokości, na jakiej rosły do tej pory. Ważne, żeby nie zasypać środka rośliny, tzw. stożka wzrostu. Jeżeli zagłębimy sałatę za bardzo w ziemi, może zacząć zagniwać. Warto na to zwrócić uwagę. Po posadzeniu całość dokładnie podlewamy.
Za sałatą w kolejnej donicy rośnie groszek. Potrzebuje już podpór, po których mogłyby się piąć liście czepne. W tym celu użyję patyków, które pozostały po porządkach w ogrodzie. Wbiję ich kilka, zobaczymy czy to wystarczy, żeby utrzymać rosnący groszek cukrowy w ryzach.
Do szklarni trafiła już część sadzonek pomidorów. Na noc regały z nimi okrywane są grubą, zimową agrowłókniną. Ich wzrost nieco zahamował. Od pikowania minęły już 3 tygodnie, przyda się im zatem porcja składników odżywczych.
Do nawożenia rozsad używam zazwyczaj ekologicznego nawozu rozpuszczalnego w wodzie. Niektórzy używają też rozpuszczonego w wodzie obornika granulowanego lub innych nawozów przeznaczonych do warzyw. Warto na początku podlewać rośliny niewielką ilością takiego roztworu i zwiększać ewentualnie ilość dostarczanego nawozu wraz ze wzrostem roślin. Częstotliwość nawożenia rozsad zależy zarówno od kondycji roślin, jak i od samego nawozu, którego używamy. Warto pamiętać o ty, żeby dozować nawóz na wilgotne podłoże, nie suche. Wtedy roślina lepiej przyswaja dostarczone jej składniki odżywcze.
Warzywa kapustne wysiane tydzień temu właśnie wykiełkowały. Są to m. in. kalarepa, kapusta i jarmuż. Jeżeli zdejmujemy folię, która utrzymywała wilgotność podłoża należy pamiętać o systematycznym zraszaniu młodych siewek. Zwłaszcza w szklarni. Opryskiwacz z wodą na początku, a potem konewkę, trzeba mieć tu stale pod ręką.
Na koniec warto jeszcze zajrzeć do zielnika. Widać, że wiele roślin już budzi się zimowego snu. Jest to m. in. szczypiorek, który już pomału można uszczykiwać w niewielkich ilościach. Sadzonka melisy posadzona tu jesienią też wypuszcza młode liście. Nowe przyrosty pojawiają się też na posadzonym tu przed zimą tymianku. Nie miałam pewności, czy się przyjmie, jednak się udało.

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do filmu "Ogród warzywny - sadzenie sałaty, nawożenie rozsad i pielęgnacja zielnika"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Edycja tytułu i opisu

Edycja tagów

Wybierz słowa najlepiej opisujące to zdjęcie:

Rozmiar

Dodatkowa przestrzeń w salonie

Położenie

Meble

Podłoga

Armatura łazienkowa

Sprzęt AGD

Telewizor

Dekoracja okna

Dekoracja ścian

Kształt kuchni

Dekoracje na święta i okazje

Akcesoria i dodatki do jadalni

Meble do jadalni

Oświetlenie

Kuchnia (rodzaj)

Meble do kuchni

Kuchnia (rodzaje mebli kuchennych)

Zastawa kuchenna

Wyposażenie i akcesoria do kuchni

Kuchnia AGD, RTV

Dekoracje i tekstylia do kuchni

Sypialnia (wyposażenie)

Tekstylia do sypialni

Łóżka i akcesoria

Zagłówek do łóżka

Układ jadalni

Ceramika do łazienki

Armatura do kuchni

Wyposażenie i akcesoria do łazienki

Wyposażenie przedpokoju

Meble ogrodowe

Dekoracje do ogrodu

Basen, spa

Architektura ogrodowa

Grill

Ogrodzenia

Oświetlenie ogrodowe

Wypoczynek w ogrodzie

Ścieżki w ogrodzie

Inne

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Usuń film

Czy na pewno chcesz usunąć film "Ogród warzywny - sadzenie sałaty, nawożenie rozsad i pielęgnacja zielnika"? Tej operacji nie można cofnąć.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.