• Deccoria.pl
  • Filmy
  • Pelargonie po zimowaniu. Jakie zabiegi należy wykonać, żeby rosły bujnie i zdrowo?
Film
Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien Dodano: 2023-02-06, 01:00 Dodano jako: Informacja handlowa

Pelargonie po zimowaniu. Jakie zabiegi należy wykonać, żeby rosły bujnie i zdrowo?

Jeżeli zdecydowaliśmy się w zeszłym roku zimować pelargonie i chcemy, żeby zakwitły już w maju, to w lutym możemy je zacząć już wybudzać? Jak to zrobić? Jakie prace przy pelargoniach wykonać w pierwszej kolejności? O tym będzie dzisiejszy film z cyklu „Balkony i Tarasy”. Zapraszam.
Poniżej inne filmy z pelargoniami :
Wysiew pelargonii - https://youtu.be/ZRkOS0I4Xro
Pikowanie pelargonii - https://youtu.be/-MykmyobMwM
Jak kupować pelargonie - https://youtu.be/8nQVAcghFt4
Towarzystwo dla pelargonii - https://youtu.be/_wwFRMLB5Pk
Rozmnażanie pelargonii - https://youtu.be/x02KpNUt5Uc
Jak uprawiać pelargonie - https://youtu.be/iVf9WOTwgLs
Pelargonie angielskie - https://youtu.be/IgqEHwwz_gU
Pelargonie zwisające - https://youtu.be/goL2ZkVoJmg

Pelargonie, bez względu na to czy były kupione lub własnoręcznie wysiane, można przezimować do kolejnego sezonu. I to nie jeden raz, ale wiele razy. Dzięki temu mogą nam towarzyszyć przez wiele lat. Zimujemy je najlepiej w miejscu jasnym i chłodnym o temperaturze 5-10 stopni Celsjusza, ale przetrwają także w miejscu ciepłym i jasnym, jakim są nasze domowe parapety, jak również w miejscu zimnym i ciemnym, jakim są np. garaże. Ważne, żeby temperatura nie spadała poniżej zera, ponieważ tego pelargonie nie przetrwają.
Sposób ich wybudzania zależy w dużej mierze właśnie od sposobu przechowywania.
Pelargonie zimowane w ciepłych domach i mieszkaniach wybudzą się praktycznie same, wraz z wydłużającym się dniem, my musimy jedynie zwiększyć wtedy częstotliwość nawadniania i ewentualnie przyciąć w okolicach marca nadmiernie wybiegnięte zimą pędy.
Więcej pracy będą mieć osoby, które tak jak ja, przechowywały pelargonie w chłodnym i na dodatek jeszcze dość ciemnym miejscu. U mnie był to garaż, w prawdzie z oknami, ale niewielkimi. Do niektórych roślin w ogóle nie dochodziło światło. Z tego też powodu wybudzanie moich pelargonii przeprowadzam nieco wcześniej. Jeżeli przechowujemy okazy w idealnych warunkach, w chłodnym i jasnym pomieszczeniu, możemy je zacząć budzić później, na początku lub nawet na końcu marca.
W prawie idealnych warunkach, bo na garażowym parapecie, bezpośrednio przy oknie były ustawione te rośliny. Teraz wystarczy je jedynie nieco oczyścić i gotowe. Bo pierwszym zadaniem jakie czeka nas po przeniesieniu pelargonii z miejsca zimowania do domu, jest ich dokładne oczyszczenie. Usuwamy wszystkie zwiędnięte czy zasuszone kwiatostany i liście. Usuwamy też takie, na których widać ślady chorób. Sprawdzamy też czy nie widać oznak żerowania szkodników. Jeżeli zauważymy np. mszyce lub inne owady, należy roślinę dokładnie z nich oczyścić i ustawić w miejscu odosobnionym od pozostałych roślin w domu, przeprowadzić im kwarantannę połączoną z leczeniem wybranym domowym sposobem lub wybranym środkiem ochrony roślin.
Pelargonii, które mają ciemno zielone przyrosty i zwarty pokrój nie musimy nawet zbytnio przycinać. Teraz ustawione w cieple, regularnie podlewane i nawożone, obudzą się z zimowego snu.
Nieco inaczej postępujemy z roślinami, które miały ciemno. One mogły nawet stracić wszystkie liście, tak jak w przypadku tego okazu. Ale to wcale nie znaczy, że taka pelargonia jest do wyrzucenia. Dopóki widać zawiązujące się nowe przyrosty, a także to, że po przycięciu łodyga wewnątrz jest pełna i żywa, a nie uschnięta, możemy liczyć latem na piękne kwitnienie. Taką pelargonię warto jednak nieco przyciąć, w ten sposób później się zagęści. Ta moja sadzonka jest już ze mną trzeci rok.
A to na przykład pelargonia zakupiona w zeszłym roku. To odmiana łącząca w sobie cechy pelargonii rabatowej i bluszczolistnej. Mogłoby się wydawać, że jest uschnięta, ale zielone pędy świadczą o tym, że jest tylko uśpiona. Należy ją więc oczyścić i przyciąć, wyciąć wszystkie uschnięte pędy i skrócić nieco te zielone. Potem pokrój można skorygować jeszcze kolejnym cięciem, gdy już pojawią się nowe przyrosty.
Aby uzyskać zwarte egzemplarze zimowanych pelargonii, ich przycięcie jest zazwyczaj konieczne. Najczęściej robi się to nad 3-5 pąkiem, ale warto zawsze przyjrzeć się roślinie, sprawdzić, które gałęzie są uschnięte, gdzie widać pojawiające się młode liście. Zawsze należy usunąć wszystkie zaschnięte liście i martwe fragmenty bylin.
A to sadzonki pobrane w zeszłym roku, które pięknie się ukorzeniły, ale postawione w ciemnym miejscu, wypuściły bardzo wybujałe i blade przyrosty. Z nich nic ładnego już nie wyrośnie, zatem możemy je zupełnie usunąć. Pozostaną pojedyncze gołe pędy, ale to nic nie szkodzi.
Życzę pięknie kwitnących pelargonii. I zapraszam do oglądania kolejnych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.

Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
Blog : https://ogrodnacodzien.pl/
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/

#pelargonia #pelargonie #kwiaty #kwiatysapiekne #kwiatysąpiękne #balkon #kwiatynabalkonie #pielęgnacja #uprawa #ogrod_na_co_dzien #porady #poradnik

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do filmu "Pelargonie po zimowaniu. Jakie zabiegi należy wykonać, żeby rosły bujnie i zdrowo?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Edycja tytułu i opisu

Edycja tagów

Wybierz słowa najlepiej opisujące to zdjęcie:

Rozmiar

Dodatkowa przestrzeń w salonie

Położenie

Meble

Podłoga

Armatura łazienkowa

Sprzęt AGD

Telewizor

Dekoracja okna

Dekoracja ścian

Kształt kuchni

Dekoracje na święta i okazje

Akcesoria i dodatki do jadalni

Meble do jadalni

Oświetlenie

Kuchnia (rodzaj)

Meble do kuchni

Kuchnia (rodzaje mebli kuchennych)

Zastawa kuchenna

Wyposażenie i akcesoria do kuchni

Kuchnia AGD, RTV

Dekoracje i tekstylia do kuchni

Sypialnia (wyposażenie)

Tekstylia do sypialni

Łóżka i akcesoria

Zagłówek do łóżka

Układ jadalni

Ceramika do łazienki

Armatura do kuchni

Wyposażenie i akcesoria do łazienki

Wyposażenie przedpokoju

Meble ogrodowe

Dekoracje do ogrodu

Basen, spa

Architektura ogrodowa

Grill

Ogrodzenia

Oświetlenie ogrodowe

Wypoczynek w ogrodzie

Ścieżki w ogrodzie

Inne

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Usuń film

Czy na pewno chcesz usunąć film "Pelargonie po zimowaniu. Jakie zabiegi należy wykonać, żeby rosły bujnie i zdrowo?"? Tej operacji nie można cofnąć.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.