• Deccoria.pl
  • Filmy
  • Plamy na liściach i szkodniki - pielęgnacja domowych kwiatów. Jak dbać o rośliny doniczkowe?
Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien Dodano: 2019-06-21, 01:00

Plamy na liściach i szkodniki - pielęgnacja domowych kwiatów. Jak dbać o rośliny doniczkowe?

Żółknięcie liści, brązowe plamy, suche końcówki lub plamy na liściach czy szkodniki! Dziś właśnie kilka słów na ten temat. Zapraszam na „Dom Pełen Kwiatów”.
Piękna wiosenna pogoda zachęca do tego, aby szeroko otwierać okna i cieszyć się przyjemnym świeżym powietrzem. Przez te otwarte okna mogą do naszych domów dostać się szkodniki, np. mszyce. U mnie pojawiły się ona na sępoliach, nazywanych też fiołkami afrykańskimi. Należy pozbyć się ich jak najszybciej, wykonując oprysk preparatem na te szkodniki lub czyszcząc dokładnie roślinę np. wilgotną ściereczką.
Wilgotną szmatką nie możemy czyścić roślin z omszonymi liśćmi, gdyż włoski zatrzymują wodę powodując ich późniejsze gnicie. Możemy jednak użyć miękkiego, suchego pędzelka i zmieść nim szkodniki jak kurz.
Istnieje wiele gatunków tych owadów ssących, różnią się one zabarwieniem i rozmiarami. Występują w licznych koloniach, wysysają sok komórkowy z liści, które się potem zwijają i marnieją. Zaatakowane części roślin karłowacieją i wyraźnie lepią się od odchodów mszyc, czyli rosy miodowej. Puste białe wylinki tych owadów to dalsza oznaka żerowania tych szkodników.
Oprócz szkodników często latem na liściach naszych roślin pojawiają się różnego rodzaju plamy i przebarwienia. Nie wszystkie muszą być oznaką chorób. Niektóre są powodowane błędami lub zaniedbaniami w pielęgnacji naszych okazów.
Na roślinach ozdobnych z liści możemy zaobserwować różnego rodzaju plamy. Często ich przyczyną jest nadmiar lub niedobór wody, a odpowiednia ilość wody w podłożu ma zasadnicze znaczenie dla wzrostu oraz rozwoju liści i jest zróżnicowana dla poszczególnych gatunków. Przykładowo, suche końcówki liści świadczą często o niedostatecznej ilości wody. Gnijące na czubkach lub bokach liście mogą być oznaką zbyt obfitego podlewania. Jeżeli zauważymy plamy na liściach należy je usunąć i zmienić częstotliwość nawadniania, albo na większą, albo na mniejszą. Liście naszych roślin mogą też usychać na brzegach z powodu zbyt suchego powietrza w mieszkaniu. W takim wypadku warto je systematycznie zraszać delikatnym strumieniem.
Żółknięcie i przebarwienia liści mogą z kolei świadczyć o braku składników odżywczych w podłożu. Jeżeli zauważymy, że liście młodych przyrostów robią się bledsze należy roślinę nawieźć. Pomocne może się okazać podlanie lub opryskanie rośliny preparatem mikrobiologicznym zawierającym różne szczepy bakterii, które odbudowują mikroflorę nadziemnych części roślin. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko porażenia rośliny przez organizmy patogeniczne. Na 1g preparatu przypada 10 miliardów różnych koloni bakterii
Często obserwowaną chorobą naszych roślin jest plamistość liści. Na liściach pojawiają się okrągłe brązowe plamy otoczone ciemniejszą obwódką. Z czasem plamy się powiększają i prowadzą do zamierania całych liści, które opadają. Jest to choroba grzybowa. Gdy zauważymy jej objawy, usuwamy porażone liście. Warto też przeprowadzić oprysk preparatem grzybobójczym. Może być to naturalny środek na bazie lecytyny, który ogranicza przenikanie patogenów, wzmacnia błonę komórkową oraz poprawia wybarwienie i kwitnienie roślin.
Gdy mamy tendencję do przelewania roślin liście mogą zostać zaatakowane przez inną chorobę grzybową – szarą pleśń. Na ogonkach liściowych i łodygach oraz liściach widać brunatne, suche, a następnie gnilne plamy, które szybko się powiększają. Zaatakowane łodygi więdną, czernieją, pokrywają się szarym nalotem i zamierają. Podatne na tę chorobę są np. sępolie, azalie, cyklameny, gerbery, skrętniki czy bluszcze. W tym przypadku również usuwamy porażone liście i w razie konieczności możemy sięgnąć po środek grzybobójczy.
Nie zapominajmy latem o naszych domowych roślinach doniczkowych. Zapraszam do oglądania kolejnych odcinków z cyklu „Dom Pełen Kwiatów”.

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do filmu "Plamy na liściach i szkodniki - pielęgnacja domowych kwiatów. Jak dbać o rośliny doniczkowe?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Edycja tytułu i opisu

Edycja tagów

Wybierz słowa najlepiej opisujące to zdjęcie:

Rozmiar

Dodatkowa przestrzeń w salonie

Położenie

Meble

Podłoga

Armatura łazienkowa

Sprzęt AGD

Telewizor

Dekoracja okna

Dekoracja ścian

Kształt kuchni

Dekoracje na święta i okazje

Akcesoria i dodatki do jadalni

Meble do jadalni

Oświetlenie

Kuchnia (rodzaj)

Meble do kuchni

Kuchnia (rodzaje mebli kuchennych)

Zastawa kuchenna

Wyposażenie i akcesoria do kuchni

Kuchnia AGD, RTV

Dekoracje i tekstylia do kuchni

Sypialnia (wyposażenie)

Tekstylia do sypialni

Łóżka i akcesoria

Zagłówek do łóżka

Układ jadalni

Ceramika do łazienki

Armatura do kuchni

Wyposażenie i akcesoria do łazienki

Wyposażenie przedpokoju

Meble ogrodowe

Dekoracje do ogrodu

Basen, spa

Architektura ogrodowa

Grill

Ogrodzenia

Oświetlenie ogrodowe

Wypoczynek w ogrodzie

Ścieżki w ogrodzie

Inne

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Usuń film

Czy na pewno chcesz usunąć film "Plamy na liściach i szkodniki - pielęgnacja domowych kwiatów. Jak dbać o rośliny doniczkowe?"? Tej operacji nie można cofnąć.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.