• Deccoria.pl
  • Filmy
  • Trawy ozdobne - przycinanie i nawożenie traw ozdobnych. Ogród ozdobny
Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien Dodano: 2021-03-28, 01:00

Trawy ozdobne - przycinanie i nawożenie traw ozdobnych. Ogród ozdobny

Tematem dzisiejszego odcinka z cyklu „Ogród Ozdobny” będą trawy ozdobne. Zapraszamy!
Trawy ozdobne to rośliny, które najpiękniej prezentują się jesienią. Ale żeby stały się ozdobą naszych ogrodów we wrześniu, październiku i listopadzie musimy zadbać o nie już teraz. W ich przypadku najważniejszym wczesnowiosennym zabiegiem pielęgnacyjnym jest przycinanie. Wracamy do tego tematu niemal co roku, dziś także kilka słów przypomnienia.
Większość traw ozdobnych wymaga przycięcia po zimie. Zazwyczaj robimy to na wysokości ok. 10 cm. Dotyczy to wszystkich gatunków, których część nadziemna zasusza się na zimę. Z obciętej kępy wyrosną nowe młode źdźbła. Wcześnie, mniej więcej w kwietniu pojawiają się liście przykładowo trawy czerwonej Imperata, nieco później miskantów, a np. rozplenica japońska odbija zazwyczaj dopiero w maju, trzeba trochę na nie poczekać.
Do przycięcia pojedynczych okazów traw ozdobnych lub roślin, które już zaczęły wypuszczać młode, zielone liście najczęściej używa się oczywiście sekatora. Ale do przycięcia większych okazów lub większej ilości traw ozdobnych przydadzą się już urządzenia tnące. W naszym ogrodzie trawy ozdobne zajmują znaczą część nasadzeń, najłatwiej i najszybciej jest przyciąć je akumulatorowymi nożycami do żywopłotów. Potem pozostaje już tylko wyzbierać wszystkie suche liście i gotowe.
Są to rozplenice japońskie w różnych odmianach. Mają one już 10 lat i z roku na rok rosną oraz kwitną coraz słabiej. W tym roku planujemy je dość mocno nawieźć i sprawdzimy czy znajdą w sobie jeszcze trochę sił na wytworzenie gęstego ulistnienia i puchatych pędów kwiatowych. Aczkolwiek z nawożeniem traw ozdobnych warto postępować z wyczuciem. Nie używamy w ich przypadku nawozu do trawników, ponieważ zależy nam nie tylko na uzyskaniu masy liściowej, ale przede wszystkim pięknych kłosów. Warto więc użyć nawozu wieloskładnikowego, którego elementami oprócz azotu są też potas i fosfor. Kierujmy się też najmniejszymi dawkami polecanymi przez producenta na opakowaniu.
Jeżeli jednak widok naszych rozplenic jesienią nie będzie zadowalający, w przyszłym roku czeka nas odmładzanie rabaty z tymi trawami. Odmładzanie polega na tym, że trzeba wykopać stare okazy, co nie jest proste. Są one mocno wrośnięte w ziemię i silnie zakorzenione. Ich wydostanie z gleby i rozdzielenie wymaga sporo wysiłku. Ale jest to doskonały sposób na rozmnożenie traw ozdobnych, a tym samym na odmłodzenie naszych nasadzeń. Wyjątek stanowi kostrzewa, której w starszym wieku nie należy dzielić.
Bo należy pamiętać, że trawy ozdobne i turzyca to bardzo bogata grupa roślin. Ich sposób uprawy i wymagania pielęgnacyjne mogą się znacznie różnić. Przykładowo, oprócz traw, których część nadziemna zasycha na zimę są także zimozielone trawy ozdobne i właśnie turzyce, które przez zimę zachowują swój kolor, czasami przemarzną im tylko końcówki lub pojedyncze liście. W tym wypadku przycinamy jedynie uszkodzone części liści lub przeprowadzamy cięcie kosmetyczne, a niekiedy wystarczy ich “przeczesanie” palcami.
A jeżeli ktoś nie ma jeszcze w swoim ogrodzie traw ozdobnych lub chciałby powiększyć ich kolekcję może zainspiruje się tymi jesiennymi widokami.
Uprawa traw ozdobnych jest stosunkowo łatwa. Generalnie są to rośliny odporne na choroby i szkodniki, a ich różnorodność pozwala dobrać coś do każdego ogrodu. Ponadto, możemy je uprawiać nie tylko w gruncie, ale również w tarasowych lub balkonowych donicach. Niektóre gatunki ozdobnych traw i turzyc to niewielkie kępy mierzące kilka lub kilkanaście centymetrów, inne to kilkumetrowe giganty. Część traw to rośliny jednoroczne, inne wieloletnie. Różnią się one oczywiście także kolorem i kształtem liści oraz kwiatostanami.
Reprezentantka naszego ogrodu, czyli rozplenica japońska ma wąskie i dość ostre liście, dorastające do 60-80 cm wysokości. W sierpniu lub wrześniu między nimi pojawiają się puszyste kwiatostany, które w zależności od odmiany mogą mieć kolor w odcieniach żółci, czerwieni lub bordo. Szczególny urok roztaczają ubrane w poranną rosę lub mgłę. Zaschnięte, również zimą, mają walor dekoracyjny, pokryte szronem lub białym, śnieżnym puchem. W zimniejszych rejonach naszego kraju warto ją zabezpieczyć na czas największych mrozów.
Zabezpieczyć na zimę warto też trawę pampasową, jedną z największych traw, jakie sadzimy w ogrodach, o zjawiskowych, powiewających na wietrze kwiatostanach. Dużych rozmiarów są także miskanty, które dostępne są w wielu odmianach. Ciekawa jest odmiana „Zebrinus”, o liściach pokrytych nieregularnymi paskami. Inne odmiany mogą mieć liście zielone lub bordowe, a ich kłosy zawsze prezentują się zjawiskowo.
Piękne są także turzyce. To np. turzyca „Buchanana”, która jest rośliną wieloletnią, o cienkich, łukowato wygiętych liściach w czerwonobrunatnym kolorze. To z kolei turzyca zielona w odmianie „Frosted Curls” w towarzystwie białych wrzosów i innej turzycy o nazwie „Ptasia Łapka”. I turzyca oszimska w odmianie „Evergold”

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do filmu "Trawy ozdobne - przycinanie i nawożenie traw ozdobnych. Ogród ozdobny"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Edycja tytułu i opisu

Edycja tagów

Wybierz słowa najlepiej opisujące to zdjęcie:

Rozmiar

Dodatkowa przestrzeń w salonie

Położenie

Meble

Podłoga

Armatura łazienkowa

Sprzęt AGD

Telewizor

Dekoracja okna

Dekoracja ścian

Kształt kuchni

Dekoracje na święta i okazje

Akcesoria i dodatki do jadalni

Meble do jadalni

Oświetlenie

Kuchnia (rodzaj)

Meble do kuchni

Kuchnia (rodzaje mebli kuchennych)

Zastawa kuchenna

Wyposażenie i akcesoria do kuchni

Kuchnia AGD, RTV

Dekoracje i tekstylia do kuchni

Sypialnia (wyposażenie)

Tekstylia do sypialni

Łóżka i akcesoria

Zagłówek do łóżka

Układ jadalni

Ceramika do łazienki

Armatura do kuchni

Wyposażenie i akcesoria do łazienki

Wyposażenie przedpokoju

Meble ogrodowe

Dekoracje do ogrodu

Basen, spa

Architektura ogrodowa

Grill

Ogrodzenia

Oświetlenie ogrodowe

Wypoczynek w ogrodzie

Ścieżki w ogrodzie

Inne

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Usuń film

Czy na pewno chcesz usunąć film "Trawy ozdobne - przycinanie i nawożenie traw ozdobnych. Ogród ozdobny"? Tej operacji nie można cofnąć.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.