Wrzesień w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 09.09 - 15.09. Prace ogrodnicze we wrześniu
Najbliższe dni, to dobry moment na wysiew warzyw na poplony. Co jeszcze warto zrobić w ogrodzie w nadchodzącym tygodniu? O tym jest mowa w dzisiejszym filmie z cyklu "Tydzień w Ogrodzie". Zapraszam!
„Czym dłużej jaskółki we wrześniu zostają, tym dłużej piękne i jasne dni bywają”
Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”...
... w którym możemy się już spodziewać ochłodzenia i opadów. Kto ma jeszcze pomidory na warzywnych grządkach, może pomyśleć o tym, aby zebrać ich jak najwięcej zanim zrobi się chłodno, wilgotno i jesiennie, bo taka pogoda sprzyja rozwijaniu się chorób grzybowych na tych roślinach. Warto pamiętać, że owoce pomidorów można zrywać nawet jak nie są w pełni wybarwione, tylko tzw. „zapalone”. Dojrzeją one do końca już w domu lub w spiżarce.
Deszcze z kolei sprzyjać będą kiełkowaniu roślin, więc nadchodzące dni to dobra pora na wysiew warzyw na poplony. Dla przypomnienia, mogą to być m.in. takie gatunki jak rzodkiewki, rzodkiew zimowa, rzepa, sałata, rukola, szpinak czy koper. Jeżeli w uprawach rosnących poprzednio na grządkach, które chcemy teraz obsiać zauważyliśmy obecność szkodników glebowych, warto zastosować środki zapobiegawcze, żeby je zwalczyć i ochronić kolejne rośliny. Na drutowce, a także pędraki, larwy opuchlaków i inne szkodniki glebowe można przykładowo zastosować preparat w postaci granulatu, który podczas wysiewu nasion lub sadzenia sadzonek umieszczamy bezpośrednio w bruzdach nasiennych lub dołkach i przysypujemy ziemią. 15 g tego środka wystarcza na 10 metrów kwadratowych. Pamiętajmy, aby przed stosowaniem środków ochrony roślin zawsze dokładnie zapoznać się z instrukcją i stosować się do jej wytycznych.
Jeżeli wcześniej wysialiśmy rośliny na młode liście, w warzywniku lub donicach, sprawdźmy, czy nie widać na nich objawów żerowania ślimaków lub gąsienic, które bardzo szybko mogą zniszczyć tego typu uprawy, pożerając rukolę, rokiettę siewną czy młodą sałatę w ciągu kilku dni. Szkodniki te można wyłapać ręcznie, chociaż niekiedy trudno je zauważyć, lub również zastosować wybrany preparat. Rośliny liściowe, idealne do sałatek, cały czas możemy też wysiewać. Przykładowo rokietta siewna i rukola będą gotowe do zbioru po 3-4 tygodniach od wysiewu.
Tymczasem w ogrodach oprócz pomidorów zbieramy też inne warzywa i owoce oraz zioła, które możemy zasuszyć lub zamrozić na zimę. Zasuszyć możemy też ostrą paprykę. Marchew i fasolkę szparagową można mrozić po blanszowaniu. Wrzesień to nadal czas przygotowywania warzywnych i owocowych przetworów, po które chętnie sięgniemy zimową porą.
Nadal dbamy też o rośliny ozdobne w ogrodach, w tym o trawnik, który w czasie wilgotnej pogody i gdy miną już upały, zaczyna rosnąć szybciej i wymaga regularnego koszenia. Jeżeli nasza darń wymaga odżywienia, pamiętajmy, że o tej porze nie stosujemy już nawozów azotowych, tylko tzw. nawozy jesienne, które mają zwiększoną ilość fosforu i potasu.
Na rabatach ogławiamy przekwitnięte kwiaty i kwiatostany. Po pierwsze ze względów estetycznych, żeby nasze okazy się pięknie prezentowały i były pobudzone, żeby zawiązywać kolejne pąki kwiatowe, jeżeli ponawiają kwitnienie. Po drugie ze względów zdrowotnych, żeby pozostawione na roślinie zasuszone lub przywiędnięte fragmenty roślin nie stały się źródłem chorób grzybowych, zwłaszcza gdy robi chłodniej i bardziej wilgotno.
Zwróćmy też pod tym względem uwagę na rośliny balkonowe lub rosnące w zewnętrznych donicach w ogrodzie. Odpowiednio pielęgnowane będą ozdobą aż do przymrozków. Do końca wegetacji nawozimy rośliny jednoroczne lub takie, które traktujemy jako jednoroczne. Natomiast okazom, które są wieloletnie i które chcemy przezimować, stopniowo i delikatnie ograniczamy już dokarmianie, żeby mogły przygotować się do swojego okresu spoczynku.
I cały czas przypominamy że wrzesień to dobry miesiąc sadzenia i przesadzania roślin w ogrodzie oraz miesiąc sadzenia cebulek i bulw kwiatów kwitnących wiosną.
Życzymy wspaniałego tygodnia! Na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” zapraszamy za tydzień. Zapraszamy też do oglądania pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
Blog : https://ogrodnacodzien.pl/
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/
#tydzieńwogrodzie #kalendarzogrodnika #kalendariumogrodnicze #wrzesieńwogrodzie #ogród