Żywopłot - przycinanie żywopłotów - Kiedy najlepiej wykonać ostatnie cięcie?
Żywopłoty formowane najpiękniej prezentują się wtedy, kiedy są regularnie przycinane. A sierpień to bardzo dobry moment na letnie cięcie. Dlatego dzisiejszy odcinek z cyklu "Ogród Ozdobny" jest o sierpniowym przycinaniu żywopłotów. Zapraszam!
Żywopłoty są ważnym elementem wielu ogrodów. Mogą być niskie lub wysokie, a nawet bardzo wysokie, iglaste lub liściaste, formowane lub naturalne. Od charakteru ogrodu i naszych upodobań zależy jakich roślin użyjemy do budowania zielonych ścian i jak potem będziemy je prowadzić.
Żywopłoty naturalne, zwłaszcza z rozłożystych roślin liściastych lub iglastych potrzebują zazwyczaj więcej miejsca, ale potrzebny jest znacznie mniejszy nakład pracy w ich pielęgnacji.
Żywopłot formowany potrzebuje regularnego cięcia, w zależności od gatunku roślin w szpalerze może być to cięcie raz lub kilka razy w roku. W naszym ogrodzie są żywopłoty formowane z irgi błyszczącej i grabu pospolitego. Szpalery z grabu są wysokie, z irgi nieco niższe. Innymi roślinami na żywopłoty liściaste, które często sadzi się w ogrodach są m.in. takie gatunki zrzucające liście na zimę jak: buk pospolity, berberysy w różnych odmianach, forsycja pośrednia, jaśminowiec, pęcherznica kalinolistna, pigwowiec czy tawuła. A do roślin żywopłotowych wiecznie zielonych zalicza się m.in. takie gatunki jak: tuje, czyli żywotniki zachodnie oraz inne żywotniki, cyprysiki, cisy, bukszpany, jałowce czy laurowiśnie.
Jeżeli chcemy poprowadzić nasz zielony mur w sposób formowany, należy rozpocząć przycinanie zaraz po posadzeniu, dotyczy to zwłaszcza roślin liściastych. Dzięki temu rośliny mają zwarty i gęsty pokrój, krzewią się od samego dołu, a nie jedynie w górnej części nasadzenia. Nasze żywopłoty mają już ponad 10 lat i osiągnęły już taką wysokość i wielkość, jaka nam odpowiada. W takim momencie należy już dbać o cięcie pielęgnacyjne, żeby nie rozrosły się one bardziej i żeby nie utraciły swojej gęstości.
Kiedy jest więc najlepszy termin cięcia żywopłotu? W naszym przypadku jest to właśnie sierpień. Póki nasadzenia były młode, cięliśmy je dwa razy, w czerwcu i sierpniu, teraz wystarcza już jedynie ten drugi termin. Dlaczego późniejszy, a nie wcześniejszy? Ponieważ wiosną, wiele się w tych naszych żywopłotach dzieje.
Po pierwsze – irga błyszcząca kwitnie, roi się więc w niej od owadów zapylających, dla których stanowi pożywienie. W sierpniu zawiązuje już ona owoce, owadów nie ma wiele. Z kolei wysokie żywopłoty, jak np. nasz z grabu pospolitego, są lubianym przez ptaki miejscem gniazdowania. Warto więc poczekać aż na pewno wszystkie skrzydlaki wyfruną z gniazd i wcześniej im nie przeszkadzać.
Jednak żywopłoty zimozielone zazwyczaj radzi się przycinać wcześniej, wiosną, po to, żeby w okres zimowy rośliny te wkraczały całkowicie dojrzałe, bez nowych młodych przyrostów, które mogłyby przemarzać. W sierpniu można jeszcze ewentualnie przeprowadzić cięcie kosmetyczne. Z tego powodu sierpień jest też ostatnim miesiącem przycinania roślin przez zimą. Muszą one mieć czas, żeby przed chłodami rany się zabliźniły, pędy zdrewniały a same rośliny przygotowały się do nadchodzących mrozów.
Wszystkie żywopłoty formowane należy przycinać od góry, a także ich boki. Żywopłoty zrzucające liście na zimę można formować prosto, na kształt prostokąta. Żywopłoty zimozielone zaleca się przycinać na kształt trapezu lekko zwężającego się u góry. Najdokładniej zrobimy to wyznaczając miejsce cięcia napiętym sznurkiem. A jeżeli nie zależy nam na idealnie uformowanej bryle co do centymetra, możemy wykonać cięcie „na oko”. Cięcie niewielkich szpalerów można przeprowadzić za pomocą ręcznych nożyc, natomiast przy większych zielonych ścianach najlepiej sprawdzają się urządzenia mechaniczne, np. akumulatorowe sekatory do żywopłotów. Zaletą tego typu urządzeń jest to, że są ciche, ekologiczne i jedna bateria pasuje do wielu urządzeń, np. kosiarki, sekatora czy sekatora z wysięgnikiem.
Ponieważ przycinanie żywopłotu często wymaga pracy ponad głową, można wybrać urządzenie, którego głowica ma opcję regulacji i ustawienia pod odpowiadającym nam kątem. W przypadku wysokich żywopłotów przydatne są też urządzenia teleskopowe, które dają możliwość wydłużenia wysięgnika i przycinania szpalerów naprawdę wysokich. Ciekawym rozwiązaniem w mniejszym sekatorze jest też regulowana, okręcana rączka, dzięki której chwyt jest bardziej ergonomiczny, wygodniejszy i łatwiej się prowadzi cięcie pod odpowiednim kątem.
Nie zaleca się jedynie używania urządzeń tnących do przycinania laurowiśni czy innych roślin o bardzo dużych liściach, ponieważ ich uszkodzone liście nie prezentują się ładnie, brunatnieją i zamierają...
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
Blog : https://ogrodnacodzien.pl/
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/
#żywopłot #cięcie #przycinanie #ogród #cięcia #grab #irga #płot #ogrodzenie #rośliny #ogrod_na_co_dzien #ogrod #działka #porady #poradnik