Charakterystyka cisa japońskiego
Gatunek pochodzi z rodziny cisowatych. Cechuje się pokrojem krzaczastym, długowiecznością i jaskrawymi owocami. Cis japoński wyróżnia się na tle pozostałych cisów większą odpornością na mrozy i mniejszą popularnością. W Europie Środkowej osiąga średnie rozmiary, na wysokość 20 metrów należy czekać nawet kilkaset lat.
Początkowo cis japoński jest niewysokim krzewem, dopiero po wielu latach wyrasta w drzewo. Igły cisa japońskiego są barwy ciemnozielonej, w kształcie szablowatym, spiczasto zakończone. Na owoc składa się kielichowata osnówka i kryjące się w jej wnętrzu nasiono.
Ciekawostka! Jedyną nietrującą częścią rośliny jest właśnie czerwona osnówka — przysmak wielu gatunków miejskich ptaków.
Cis japoński: wymagania i stanowisko
Cis japoński, tak jak pozostałe cisowate jest wyjątkowo cienioznośny i mrozoodporny. Odmiany strzeliste świetnie nadają się na zielone płoty i jako figury ogrodnicze.
Wymagania glebowe cisa japońskiego to żyzna, przepuszczalna ziemia, o niezbyt kwaśnym odczynie. Najlepszym stanowiskiem dla cisów jest zachodnia część ogrodu. Cisy wymagają wysokiej wilgotności zarówno gleby, jak i powietrza, dobrym pomysłem jest posadzenie tego gatunku w pobliżu oczka wodnego. Mały stawik jest rewelacyjnym pomysłem na zagospodarowanie większego ogrodu. Oczko wodne oprócz funkcji estetycznej znakomicie pełni również rolę „nawilżacza powietrza”. Gatunki takie jak cis japoński czy sosna koreańska stworzą urokliwą kompozycję w połączeniu z akwenem.
Uprawa i pielęgnacja cisa japońskiego
Aby zapewnić krzewowi zdrowy wygląd i pobudzić przyrost zaleca się:
- utrzymywanie wilgotnego podłoża, szczególnie w okresie wiosenno-letnim,
- nawożenie mieszankami wieloskładnikowymi,
- przycinanie starych i suchych gałęzi.
Młode sadzonki krzewu możemy umieszczać w gruncie przez cały rok z wyjątkiem miesięcy mroźnych. Cis japoński posiada zwartą bryłę korzeniową, dzięki temu jest on łatwy do przesadzenia.
Ciekawostka! Części cisów (wszystkich odmian) są trujące dla zwierząt domowych i ludzi. Toksyczne substancje krążą w igłach, pędach i nasionach cisów Co ciekawe — do zatrucia dochodzi jedynie w przypadku zjedzenia fragmentu krzewu.
Stanowisko: Cieniste, półcieniste
Wilgotność: Podłoże wilgotne
Roślina ozdobna z: Owoce, igły
Podlewanie: Obfite
Wysokość: 15-20m
Pokrój: Rozłożysty
Termin kwitnienia: -
Zimozielone: tak