Charakterystyka modrzewia europejskiego
Ten należący do rodziny sosnowatych gatunek drzewa jest dobrze znany Europejczykom. Powszechne są nasadzenia na terenie całego kraju. Pierwotnie występował w górach Środkowej Europy (Alpach i Karpatach), obecnie w naturalnym siedlisku spotykany w Tatrach.
Znakiem rozpoznawalnym modrzewia europejskiego są miękkie, jasnozielone igły tworzące lekką, przejrzystą koronę. Modrzew jest jednym z niewielu gatunków roślin iglastych, który zrzuca igły na zimę.
Modrzew europejski ma pokrój stożkowaty, po około 30 latach osiąga wysokość 15 metrów, jednak finalnie może osiągnąć około 20 metrów. Gałęzie rozpościerają się łukowato i są lekko przewieszające. Witki boczne zwisają. Najokazalej drzewo wygląda wiosną, gdy pojawiają się delikatne, zielone igły o długości 3-4 centymetrów. Szpilki modrzewia rosną w gęstych pęczkach. Szyszki również nie osiągają dużych rozmiarów — od 2 do maksymalnie 6 centymetrów. Jesienią igły zmieniają barwę na żółtą.
Wymagania i stanowisko
Wymagania glebowe modrzewia europejskiego to żyzna, przepuszczalna gleba o dostatecznym nawilżeniu i odpowiedniej przepuszczalności. Jest gatunkiem lubiącym wysokie nasłonecznienie i otwarty teren. Jest mrozo- i wiatroodporny. Ze względu na dużą tolerancję wobec zanieczyszczenia powietrza zalecany jest do terenów miejskich i przemysłowych.
Uprawa i pielęgnacja modrzewia europejskiego
Drzewo nadaje się również na wysokie żywopłoty, lecz wymaga wtedy regularnego przycinania, które bardzo dzielnie znosi. Gałęzie modrzewia europejskiego przycinamy w marcu.
Modrzew europejski jest bardzo odporny na choroby, uwagę zwracać należy jedynie na ochojnik świerkowo-modrzewiowy. Zarażenia przez roślinę unikniemy, nie sadząc w jej pobliżu świerków i modrzewi.
Do niewielkich rozmiarów przydomowych ogrodów polecane są formy karłowe.
Stanowisko: Słoneczne
Wilgotność: Podłoże wilgotne
Roślina ozdobna z: Szyszki, igły
Podlewanie: -
Wysokość: Powyżej 30m
Pokrój: Stożkowy
Termin kwitnienia: Marzec, kwiecień
Zimozielone: nie