Aster gawędka: charakterystyka rośliny
Gatunek należy do rodziny astrowatych, a jego naturalnym areałem jest Europa oraz Azja. Astra gawędkę możemy spotkać na rabatach, skalniakach i w bukietach. Cechuje się dość luźnym, krzaczasto-kępiastym pokrojem i charakterystycznymi kwiatami.
Pęd osiąga od 40 do 80 centymetrów wysokości. Korona kwiatu przypomina nieco stokrotkę, jednak jest znacznie większych rozmiarów niż gatunek pospolity. Fioletowe kwiaty astra pojawiają się na szczytach łodyg w lipcu i utrzymują nawet do listopada, urozmaicając jesienny krajobraz.
Aster gawędka świetnie się odnajduje w naszym klimacie – jest to gatunek w pełni mrozoodporny, a starsze okazy wykazują dodatkowo znaczną wytrzymałość na okresowe niedobory wody. Aster jest rośliną wieloletnią, której kłącza zimują w gruncie.
Wymagania i stanowisko astra gawędki
Aster gawędka to roślina światłolubna, o czym należy pamiętać, wybierając dla niego stanowisko. Ilość światła wpływa bowiem bezpośrednio na obfitość kwitnienia. Rośliny z tego gatunku rosną najlepiej w podłożu o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Gleba, w której uprawiany jest aster gawędka, musi być żyzna i przepuszczalna. Z uwagi na to, że roślina źle znosi przelanie, trzeba jej zapewnić stały, umiarkowany poziom wilgotności.
Ze względu na powyższe wymagania glebowe idealnym środowiskiem do uprawy astra gawędki będą więc ogrody skalne. Kształt i kolor kwiatów idealnie komponuje się z kamieniami, a także iglakami i roślinami płożącymi.
Jak uprawiać i pielęgnować astra gawędkę?
Podstawowymi krokami w pielęgnacji astra gawędki jest:
- zadbanie o odpowiednie stanowisko i glebę;
- umiarkowane podlewanie, zwiększone jedynie u młodych okazów oraz podczas upałów;
- zastosowanie od czasu do czasu nawozu wieloskładnikowego zawierającego wapń;
- podział kłączy, którego warto dokonać co kilka lat w celu odmłodzenia rośliny.
Stanowisko: Słoneczne
Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne
Roślina ozdobna z: Kwiaty
Podlewanie: średnie
Wysokość: 0,5m- 1m
Pokrój: Wzniesiony
Termin kwitnienia: Lipiec, sierpień, wrzesień, październik
Zimozielone: -