Właściwości gatunku i ciekawe odmiany
Bergenia sercolistna to roślina o dużych, ciemnozielonych, skórzastych liściach i różowych lub liliowych kwiatach zebranych w tzw. wiechy. Roślina wytwarza również grube kłącza, które płożą się po ziemi.
Na rynku dostępnych jest kilka ciekawych odmian bergenii sercolistnej, np.: „Bressingham White”, „Dragonfly Angel Kiss”, „Lunar Glow”, „Purpurea” czy „Silverlight”.
Wymagania: stanowisko i ziemia dla bergenii sercolistnej
Bergenia sercolistna dość dobrze rośnie na każdym stanowisku, choć nie należy sadzić jej w pełnym słońcu, gdyż wówczas może dojść do jej odparzenia. Najlepiej wybieraj stanowiska półcieniste.
Gleba pod uprawę bergenii powinna być umiarkowanie wilgotna, próchnicza, o odczynie obojętnym.
Uprawa i pielęgnacja bergenii sercolistnej
Bergenia sercolistna to roślina mało wymagająca, przez co idealnie nadaje się dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z ogrodnictwem. Młode rośliny należy sadzić w dość dużych odstępach, ponieważ szybko się rozrastają. Warto jednak komponować z nich grupy po kilkanaście sztuk, ponieważ wtedy bergenia prezentuje się najładniej.
Aby bergenia wyglądała efektowniej, warto usuwać przekwitłe kwiatostany w czasie kwitnienia, a po zimie zeschłe liście.
Sposoby na rozmnażanie bergenii sercolistnej
Najprostszym sposobem na rozmnażanie bergenii sercolistnej jest rozmnażanie przez podział. Wczesną wiosną podziel kłącza rośliny na kilka części, a następnie rozsadź otrzymane w ten sposób rośliny.
Bergenię możesz rozmnażać także poprzez sadzonki wierzchołkowe. W tym celu w okresie kwitnienia rośliny (kwiecień–maj) odetnij niewielki fragment pędu z kilkoma liśćmi, a następnie umieść w torfie, by go ukorzenić.
Stanowisko: Półcieniste
Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne
Roślina ozdobna z: Kwiaty, liście
Podlewanie: średnie
Wysokość: 0,2-0,5 m
Pokrój: Wzniesiony
Termin kwitnienia: Kwiecień, maj
Zimozielone: tak