Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Liściaste

Bodziszek cuchnący (Geranium robertianum)

Doceniany już w starożytności, dziś nieco zapomniany. Bodziszek cuchnący to roślina o brzydkim zapachu, ale pomocna w leczeniu wielu dolegliwości. 

Bodziszek cuchnący (Geranium robertianum)
Bodziszek cuchnący (Geranium robertianum). Fot. 123RF.com

Bodziszek cuchnący to jednoroczna lub dwuletnia roślina, rosnąca dziko w Europie, Azji i północnej Afryce. W Polsce występuje na terenie całego kraju, także w wyższych piętrach gór. Chętnie zadomawia się w lasach, na rumowiskach skalnych, wśród zacienionych skał, przy starych murach i torowiskach kolejowych.

Bodziszek cuchnący: wysokość i wygląd

Przeciętnie bodziszek cuchnący osiąga do 30-45 cm wysokości. Wytwarza rozgałęziające się, czerwonawe, gruczołowato owłosione łodygi. Liście bodziszka mają dłoniastodzielny, 3-5-krotnie pierzasty kształt (dolne szybko usychają). Kwiaty składają się z 5 różowych, odwrotniejajowatych płatków. Wyrastają po 2 na szypułkach w kątach liści. Owocem bodziszka jest gładka, czasami owłosiona u podstawy rozłupka, która kształtem przypomina głowę żurawia (z gr. geranos = żuraw).

Kwestia tego, jak wygląda bodziszek cuchnący, schodzi na dalszy plan w obliczu innych właściwości tej rośliny. Zgodnie z nazwą bodziszek nie pachnie zbyt przyjemnie (woń wydziela się po uszkodzeniu rośliny, np. liści), ale mimo to był bardzo ceniony w medycynie naturalnej.

Ziele geranium przykładane bezpośrednio na skórę miało leczyć rany i wrzody, zaś odwar miał pomagać na biegunki i krwawienia. Legenda głosi, że lecznicze działanie bodziszka cuchnącego odkrył św. Robert – łacińska nazwa rośliny miała powstać na cześć świętego.

Bodziszek cuchnący: wymagania i pielęgnacja

Bodziszki to rośliny wytrzymałe i niewymagające pielęgnacji. Wystarczy im przeciętna, niezbyt ciężka gleba ogrodowa, choć w naturze preferują podłoża o dużej zawartości azotu (próchnicze). Chętnie zadomawiają się w miejscach zacienionych, ustronnych. Pozostawione samym sobie lubią się rozrastać, tworząc gęste zielone dywany. 

Jeśli w twoim ogrodzie pojawi się bodziszek cuchnący, pielęgnacja w zasadzie sprowadza się do… tolerowania jego obecności. Roślina rośnie nieproszona i nie wymaga uwagi: nie usycha mimo braku deszczu, radzi sobie bez nawożenia, nie potrzebuje przycinania ani okrywania na zimę. 

Bodziszek cuchnący w ogrodzie pojawia się zazwyczaj przypadkiem, ponieważ w uprawie stosuje się bardziej ozdobne gatunki bodziszków. Mimo to warto dać mu szansę, gdyż chętnie rośnie tam, gdzie inne rośliny nie chcą. Jeśli bodziszek zacznie za bardzo się panoszyć, wystarczy go wyrwać – płytki system korzeniowy pozwala na łatwe pozbycie się rośliny.  

Stanowisko: Cieniste, półcieniste

Wilgotność: Roślina tolerancyjna

Roślina ozdobna z: Kwiaty, liście

Podlewanie: Skąpe

Wysokość: 0,2-0,5 m

Pokrój: Wzniesiony

Termin kwitnienia: Maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik

Zimozielone: -

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Bodziszek cuchnący (Geranium robertianum)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.